Вече можем да говорим за сигурна победа за Доналд Тръмп. Официалните резултати ще бъдат ясни в следващите дни, но към момента прогнозните от обществените телевизии и големите медии отвъд Океана са категорични.
Тръмп дори си позволи да се обяви за победител, а редица световни лидери вече го поздравиха за успеха. Така че оттук насетне всичко ще бъде в ръцете на Доналд Тръмп и Републиканската партия.
Какви изводи можем да направим?
- Демократите много допринесоха за победата на Тръмп
От години Демократическата партия страда от остра криза на лидерството. Тя е характерна за цялата американска политическа система, което само по себе си е и един от факторите за издигането на човек като Тръмп, но при демократите сякаш положението наистина е зле.
Изборът сенилният Джо Байдън да бъде издигнат за втори мандат бе най-голямата грешка. Крахът му заради тотално неадекватно поведение по време на дебата с Тръмп определено потвърди сериозните притеснения относно физическата и психическа годност на все още действащия президент и засили усещането у демократите за наближаващата катастрофа.
Последва хаос и паника в техните среди, докато се разберат какво да правят. В крайна сметка надделя натискът за оттегляне на Байдън от надпревара и той го направи.
Само че да смениш кандидата си по средата на кампанията никога не е вариант, особено когато няма кой да заеме неговото място. В случая нито едно от сериозните имена в Демократическата партия не бе готово да заложи политическата си кариера в състезание, в което противникът вече има голяма преднина, без дори да се е налагало да прави кой знае какво.
Така единственият вариант остана вицепрезидентът на Байдън - Камала Харис, която в най-добрия и позитивен случай би могла да бъде определена като посредствен компромис. Безличен кандидат с много слабости в познанията си по ключови теми, който поради липсата на други качества падна до нивото на Тръмп и акцентира в кампанията си на оплюване и нападки.
По подобен начин Харис нямаше как да победи, дори с подкрепата на целия Холивуд и голяма част от технологичните гиганти.
- Републиканците концентрират повече власт
Паралелно с изборите за президент минаха и тези за представители в Конгреса. Първоначалните резултати показват, че републиканците ще вземат мнозинства и в двете камари на федералния парламент.
Това представлява сравнително рядко явление в американската политика на национално ниво - една от двете водещи партии в страната да поема пълен контрол над законодателната и изпълнителната власт.
Тръмп ще получи солиден гръб в Конгреса за прокарване на своите инициативи, но също така ще стане ясно и до каква степен той действително има подкрепата на собствената си партия.
Да, републиканците се обединиха около него за изборите. Само че тази подкрепа бе в името на по-голямата цел за влизане в Белия дом и в исторически план не бива да се пренебрегва поляризиращото влияние, което Тръмп има в партията. Неговите популистки послания, простовата реторика и меко казано ексцентрично поведение резонират към масовия гласоподавател, но доста по-трудно у умерено настроените съпартийци.
По време на първичните избори изпъкнаха съмнения относно повдигнатите криминални обвинения срещу него, както и около ролята му в атаката срещу Конгреса от 6 януари 2021 г. Под повърхността остават и конфликтите с влиятелни републикански гласове като Мит Ромни, Майк Пенс, Ники Хейли, Рон де Сантис и доста други.
За да може да се възползва изцяло от победата си, Тръмп ще трябва да поработи и върху консолидирането на партията си, защото там го дебнат много подводни камъни.
- Европа трябва да се стяга
Тепърва ще се правят анализи върху действията на Тръмп, но към момента най-важният извод за нас, европейците, е, че е крайно време да формираме силна и независима външна политика.
Първият мандат на Тръмп достатъчно увреди градените в продължение на 80 години евроатлантически отношения, а в момента нямаме причини да вярваме, че новият-стар президент се е променил кой знае колко.
Това е лошо за Европа, но също така и шанс най-накрая да консолидираме силна външна политика и политика на отбрана. Твърде много десетилетия на нашия континент разчитаме на САЩ спасява положението. Това е минало, а текущите предизвикателства, кризи и войни налагат повече от всякога тази необходимост.
Не бива да допускаме импотентността на американския политически елит, която произведе Тръмп и Байдън, и която по същество показва една дълготрайна тенденция на упадък на САЩ като световна сила, да завлече и Европа в тази посока.
Ако Тръмп иска да направи America great again, то повече от всякога сега е моментът да помислим как ние да направим Europe great again.