Израел провежда непредсказуеми парламентарни избори, в които премиерът Бенямин Нетаняху се бори за преизбиране, но изостава от център-левия Ционистки съюз между Партията на труда на Ицхак Херцог и партията "Хатенуа" на Ципи Ливни.
Десницата от „Ликуд" - формацията на Нетаняху, поддържа твърда линия спрямо палестинците и отказва каквито и да е отстъпки, докато левицата има по-компромисно отношение към тях, което засега й носи повече рейтингови точки. Отделно, бившият правосъден министър Ципи Ливни бе основна преговаряща от страна на Тел Авив по Близкоизточния въпрос, който често буксува във войни, противоречия и омраза.
Преди вота Нетаняху категорично обеща да продължи строителството на селища за евреи в окупираните палестински територии - политика, която палестинската страна иска да спре като предварително условие, за да седне на масата за преговори.
Ционитският съюз обеща възстановяване на диалога с Палестина, а Нетаняху - че няма да позволи създаване на палестинска държава, ако получи четвърти мандат във властта. Прогнозите към момента са, че нито един от двамата основни съперници на вота няма да има мнозинство - между 20 и 22 места за десницата, срещу 25 - 26 мандата за лявата коалиция.
5.8 милиона души имат право на глас, за да изберат 120 депутати в еднокамарния парламент, наречен Кнесет. Гласовете се разпределят по пропорционалната избирателна система. Предварителните резултати от вота ще станат ясни през нощта, а официално ще бъдат съобщени на 25 март.
В парламента се очаква да попаднат още 9 партии, което означа пъстър парламент и трудно създаване на коалиция. Възможно е обаче Нетаняху да остане на власт, като формира коалиция с други десни и ултраортодоксални формации.
Досега Израел никога не е управлявана от една партия. До днешните предсрочни избори се стигне заради разцепление в управляващата коалиция.