Берлин и Лондон решават за военната намеса в Сирия

Ключов дебат и гласуване за военна намеса в конфликта в Сирия ще се проведе в парламентите на Германия и Великобритания днес.

Правителствата на двете страни поставиха въпроса за увеличаване на ангажимента в борбата срещу "Ислямска държава" след терористичните атаки в Париж на 13 ноември.

Британските депутати ще дебатират в продължение на повече от 10 часа, преди да гласуват дали да се включат във въздушните удари срещу целите на ИДИЛ в Сирия.

Великобритания вече участва в коалицията срещу терористите, но с ограничен обхват на бомбардировките, като целите й са локализирани изцяло в Ирак.

Премиерът Дейвид Камерън, който посети Франсоа Оланд след атаките в Париж, настоява за разширяване на военната намеса.

По думите му тя е нужна за противодействие на "самата заплаха, която ИДИЛ поставя срещу страната ни и нашия начин на живот".

Камерън заяви, че Великобритания "трябва да вземе мерки, за да се защити от тероризма, който удари по улиците на Париж".

Ръководството на опозиционната Лейбъристка партия се обяви против "несъгласувания" план на Камерън, но няколко десетки нейни членове подкрепят искането и групата няма да гласува ан блок. Очаква се проектът на правителството да бъде одобрен.

Камерън ще посети България ден след ключовото гласуване.

Германските депутати също ще обсъждат военната намеса чрез изпращане на високотехнологични разузнавателни самолети над Сирия и Северен Ирак, които да помогнат на коалиционните сили да позиционират по-добре атаките си.

Мярката вероятно ще бъде одобрена с голямо мнозинство, като само две от по-малките парламентарни сили се обявиха против предложението на кабинета на Меркел.

Германия вече пое ангажимент за увеличаване на подкрепата за френските въоръжени сили, включително чрез подсилване на обучителната военна мисия в Северен Ирак.

Берлин не се е ангажирал досега с участие във въздушните удари, тъй като конституцията на страната забранява участието й във военни действия на чужда територия.

Новините

Най-четените