Премиерът на Етиопия взе Нобеловата награда за мир

Премиерът на Етиопия Абий Ахмед Али е тазгодишният лауреат на Нобеловата награда за мир. Той е награден заради "усилията си да постигне мир и международно сътрудничество и в частност заради решителната му инициатива да реши граничния конфликт със съседна Еритрея", съобщават от Норвежкият Нобелов институт, който връчва наградите.

През миналата година Али и президентът на Еритерия Исаяс Афуерки започнаха размразяване на отношенията между двете държави, който през последните две десетилетия са в конфликт.

Двамата държавни лидери се споразумяха за отваряне на границата между тях в района на Буре, където бяха едни от най-кървавите схватки през 1998-2000 г., а напрежението между двете страни остана и след като сблъсъците приключиха. През юли 2018 г. Еритрея отвори отново посолството си в Етиопия, а после Етиопия върна жеста. Също така бяха подновени и полетите между двете столици.

Премиерът на Етиопия Абий Ахмед Али си спечели славата на реформатор, след като започна освобождаване на политически затворници и даде свобода на медиите. Също така през 2020 г. са насрочени и реални парламентарни избори.

Под неговото ръководство също така страната беше обявена и за една от държавите на 2018 г. на списание "Икономист". Оттам отбелязват опитите на премиера да либерализира икономиката "в една държава, в която е по-трудно да се намери телефонна връзка, отколкото в съседната, затънала в анархия Сомалия".

Това е 99-ата поредна връчена Нобелова награда за мир от основаването й през 1901 г. Досега 24 организации са спечелили наградата. Два пъти наградата е връчвана на трима души. 17 жени са печелили наградата. 62 години е средната възраст на нобеловите лауреати. Един човек е отказал наградата, а трима са били в затвора по време на обявяването на наградата в нейната история.

Церемонията по награждаването е по традиция на 10 декември в Стокхолм, когато и умира основателят на Нобеловата премия - шведският предприемач и изобретател Алфред Нобел (1833-1896). Носителят на Нобеловата награда получава 9 милиона шведски крони (около 1 милион долара).

Миналата година с престижната награда бяха удостоени гинекологът от Демократична република Конго Дени Муквеге и иракският правозащитник Надя Мурад за борбата им за прекратяване използването на сексуалното насилие като оръжие във война.

Новините

Най-четените