Лидерите на ЕС се срещат за споразумението за Брекзит

Европейските лидери се събират на извънредна среща на високо равнище на Европейския съюз (ЕС), на която трябва да се одобри черновата по споразумението за излизането на Великобритания от Европейския съюз.

Държавните и правителствени ръководители ще обсъдят проекта за споразумение за оттегляне на Обединеното кралство от Европейския съюз и проекта за политическа декларация, очертаваща рамката на бъдещите отношения между ЕС от една страна и Великобритания и Северна Ирландия - от друга.

Проектът на Споразумението за оттегляне на Обединеното Кралство от ЕС в сегашния си вариант гарантира максимално възможна приемственост и последователност в редица важни за страната ни области.

Той дава възможност за своевременно адаптиране към новия режим на отношения, като гарантира спазването на правата на гражданите, финансовите ни интереси, както и избягването на празнини в отношенията с евентуален негативен ефект върху икономическите, транспортните, социалните, културните, образователните и други връзки.

До последно за срещата не беше сигурно, тъй като Испания отказваше да участва, докато не бъде уреден спорът с Великобритания за Гибралтар. Късно вечерта вчера испанският премиер Педро Санчес съобщи, че Мадрид и Брюксел са се споразумели за спорния анклав.

"Информирах държавния глава крал Фелипе, че Испания е постигнала споразумение за Гибралтар. Европейската среща на върха утре ще се състои", заяви Санчес. Лондон от своя страна гарантира на Испания, че ще се договорят взаимно изгодни условия.

След срещата на върха двете страни ще започнат да подготвят, всеки от своя страна, дискусиите за своите отнощения след Брекзит, чиято рамка е заложена в "политическата декларация", която трябва да бъде приета на срещата на високо равнище. Официалните преговори, в частност търговско споразумение, могат да започнат само след Брекзит.

И ако срещата на Съвета на ЕС изглежда като съвсем преодолимо изпитание за сделката за Брекзит между Обединена Европа и Великобритания, съвсем по по-различен начин стоят нещата на Острова, където премиерът Тереза Мей има да се сблъска със сериозна съпротива както сред опозицията, така и в собствената си партия.

Вчера вечерта в писмо до нацията, Мей призова сънародниците си да подкрепят сделката и обеща, че напускането на Общността ще е начало на нова ера за страната. Тя иска споразумението да бъде ратифицирано от британския парламент преди парламентарната почивка за Коледа, която започва на 21 декември.

Председателят на Европейския съвет Доналд Туск препоръча на лидерите да подкрепят предлаганото от Мей споразумение.

След одобрението на споразумението за Brexit то трябва да премине през още няколко етапа преди да влезе в сила на 29 март 2019 година.

Гласуването за ратифицирането от европейска страна трябва да се осъществи в началото на 2019 г., но теоретично може да се проведе до 28 март, последния ден от пленарната сесия преди датата на влизане в сила на Брекзит.

След ратификацията от Европейския парламент, договорът за напускане на ЕС трябва да бъде одобрен от Съвета на Европейския съюз с квалифицирано мнозинство: 72% от 27-те държави-членки или 20, представляващи 65% от населението на тези държави.

Новините

Най-четените