Каталунският премиер Карлес Пучдемон предложи на местния парламент да отложи декларацията за обявяване на независимост.
За да смекчи ефекта от отцепването от Испания той предложи самата декларация да се забави и да се започнат преговори с Мадрид за постигане на взаимоизгодно положение.
"Бюлетините казват "Да "на независимостта, това е волята, с която искам да продължа напред. В този исторически момент като премиер на Каталуня искам да следвам волята на народа на Каталуния да стане независима държава", обяви той.
Пучдемон се обърна към всички испанци с "послание на спокойствие и уважение и воля за диалог".
"Ние не сме луди ... ние не сме бунтовници, ние сме просто нормални хора, които искат да изразят вота си. Ние нямаме нищо против Испания - това е противоположното, искаме да имаме по-добро разбиране.", казва той.
Каталунският премиер започна речта си с това колко важен е този момент не само за Испания, но и за цяла Европа.
"Това не е само вътрешен проблем. Каталуня е част от Европа. Тук не говорим за изнудване, обиди или нещо от сорта. Ние искаме да деескалираме създалото се напрежение, а не само да го засилваме. Обръщам се към хората на Каталуния, към тези които се включиха в протестите и в референдума, и към тези, които предпочетоха да не се включват. Ние не сме разделени. Ние сме едно", заяви той.
"Ние всички сме част от една и съща общност и трябва да вървим заедно. Никога няма да се съгласим с всичко, но многократно доказахме, че единственият начин да продължим напред е с демокрацията и мира. Това изисква диалог", каза каталунският лидер.
"Ние се обръщаме към силата на диалога и на мира. Тези дни чух много съвети за това, което трябва да направя за бъдещето на Каталуния. Благодаря за всичките съвети. Но това, което ще споделя днес не е лично решение, а е резултат от референдума, който проведохме на 1 октомври", заяви той.
"Тук сме, защото на 1 октомври каталунците решиха за бъдещето си. Жалко е, че това решение бе взето на фона на безпрецедентно полицейско насилие. Полицаи биещи граждани по улиците. Бюлетини, документи и гласове бяха иззети от испанските власти. Мнозина се отказаха да гласуват затова. Над 2 млн. души обаче излязоха, показаха гласа си и рискуваха да бъдат чути", каза още Пучдемон.
Още преди речта на Пучдемон каталунската полиция засили присъствието си около регионалния парламент. В региона не се виждат представители на испанската полиция. Това, заедно с отлагането с час на речта на каталунския лидер засилиха подозренията, че той е напът да обяви едностранно независимостта на региона.
По-рано днес кметът на Барселона Ейда Колу призова Пуйджъмон и испанския министър-председател Мариано Рахой да "деескализират" кризата.
Премиерът на Каталуния обяви преди дни, че е готов да провъзгласи независимост едностранно, ако испанските власти продължават да отказват диалог и не отговорят на посредническите предложения за смекчаване на ситуацията.
Вчера Мадрид заплаши, че ако Каталуния реши да обяви независимост, това ще доведе до последици и отменяне на автономния статут на региона.
Вицепремиерът на Испания Сорая де Сантамария потвърди, че правителството ще предприеме "всички необходими мерки", включително задействане на член 155 от конституцията, за да се "възстановят демокрацията и върховенството на закона".
Член 155 от основния закон на Испания може да позволи на правителството в Мадрид да отмени автономията на Каталуния, да разпусне местния парламент и да се намесва при управлението на региона. Разглеждана като екстремна мярка, никога не се е прибягвало до този член в историята на страната.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск призова лидера на Каталуния да не взема решение, което би направило диалога с Мадрид невъзможен.
Той добави, че "различията не трябва да водят до конфликт, чиито последици очевидно ще бъдат неблагоприятни за каталунците, за Испания и за цяла Европа".