Решителна победа за Борис Джонсън и консерваторите

Консервативната партия е на път да постигне "историческа победа", както я определи партийният лидер Борис Джонсън, на изборите за парламент, проведени в четвъртък.

Данните от преброяването на бюлетините показват, че торите ще разполагат с 364 места в общо 650-местната Камара на общините на Великобритания (при излезли резултати за 649 избирателни района).

Това е едно от най-големите мнозинства, което партията е имала от десетилетия - от последния мандат на Маргарет Тачър през 1987 г., когато партията печели 376 места в парламента.

Ако резултатите се запазят, торите ще добавят 64 места в сравнение с изборите през 2017 г., когато получи 299 места. Резултатите от екзитпола на агенция Ipsos даваха дори по-голяма преднина на торите - 368 места в парламента.

"Мисля, че това ще се окаже исторически момент, който ни дава шанс да изпълним демократичната воля на британския народ, да променим към по-добро тази страна и да реализираме потенциала на целия народ", заяви Джонсън след изборите.

Той заяви, че страната му ще напусне ЕС на 31 януари 2020 г. без никакви "ако", "но" или "може би", а вотът на британците е показал категорично, че няма да има втори референдум за "Брекзит".

"Обединеното кралство ще напусна ЕС като единно цяло, връщайки си контрола върху своите закони, граници, финанси, търговия и имиграционна система", добави премиерът.

Основният опонент на консерваторите - Лейбъристката партия пада до 203 места - със 39 места по-малко, отколкото в настоящия парламент. Това е тежка загуба за тях и за партийният лидер Джереми Корбин.

Самият той обяви, че няма да води партията в бъдещи национални избори, като не скри разочарованието си от резултатите.

"Това очевидно е много разочароваща нощ за Лейбъристката партия. Brexit толкова много поляризира и раздели дебата в тази страна. И аз признавам, че това допринесе за резултатите на Лейбъристката партия. Искам ясно да заявя, че няма да водя партията през следващата кампания за парламентарни избори. Ще обсъдя с колегите ми започването на процес на размисъл за политиката, която ще следваме занапред", заяви лидерът на Лейбъристите Джеръми Корбин.

Шотландската национална партия получава 48, а партия "Либерални демократи" - 11. Либералните демократи претърпяват тежка загуба на доверие, като партийният лидер Джо Суинсън загуби мястото си в долната камара за сметка на кандидата на Шотландската национална партия.

Лидерът на ШНП Никола Стърджън заяви вече, че трябва да се даде възможност на "народа на Шотландия да направи избор за собственото си бъдеще.

"Има ясно желание и подкрепа за идеята, че Шотландия не бива да бъде връзвана с правителство на Борис Джонсън и откъсната от Европа против волята й", каза тя.

Междувременно Борис Джонсън, който бе преизбран в своя избирателен район, заяви, че неговото правителство получава силен мандат за довеждане на Брекзит докрай.

"Мисля, че това ще се окаже исторически момент, който ни дава шанс да изпълним демократичната воля на британския народ, да променим към по-добро тази страна и да реализираме потенциала на целия народ", каза той.

Премиерът Борис Джонсън свика изборите (първите, провеждани по Коледа от 1923 г. насам), за да разбие парализата в британския парламент, който в продължение на три години не можа да вземе решение как, кога и даже дали Обединеното кралство да напусне ЕС.

Той заложи именно на радикалното излизане от ЕС в своята кампания за парламента, като идеята му беше да придобие решително мнозинство, за да започне излизане от Европейския съюз още на 31 януари - последната актуална дата за Брекзит в момента - 10 месеца по-късно от първоначално планираното.

Около 46 милиона гласоподаватели избираха 650 депутати от повече от 3300 кандидати. Активността беше висока, като още от сутринта пред секции се извиха опашки.

Прогнозираше се, че доста хора няма да упражнят правото си на глас заради лошото време, а и заради честото явяване през урните – това бе трети път от 2015 г. насам. Последният вот беше през 2017 г.

Междувременно курсът на британската лира скочи с над 2 процента, достигайки 1,347 долара, което стана след публикуването на екзитпол, според който Консервативната партия печели абсолютно мнозинство след вчерашните парламентарни избори, съобщи ДПА.

Лирата поскъпна и с 1,4 процента спрямо еврото до 1,205 евро за лира.

Новините

Най-четените