На фона на острото недоволство на Франция срещу сключването на споразумението за тристранно сътрудничество в Индо-Тихоокенския между Великобритания, Австралия и САЩ, британският премиер Борис Джонсън е провел телефонен разговор френският президент Еманюел Макрон.
Двамата са постигнали съгласие "да продължат да работят в тясно сътрудничество" въпреки създалото се напрежение покрай дипломатическата криза около AUKUS, която доведе до това Австралия да се откаже от мащабна поръчка за френски дизелови подводници.
Джонсън и Макрон са постигнали съгласие около важността на двустранните отношения между Великобритания и Франция, както и "стратегическото значение на трайното двустранно сътрудничество в Индо-Тихоокенския район и Африка", се казва в комюнике, разпространено от офиса на британския премиер.
Разговорът се е провел по инциатива на Лондон, като целта му е била да намали напрежението между двете държави. На фона на напрежението около AUKUS и в знак на недоволство Париж отмени насрочената за тази седмица среща на френската министърка на въоръжените сили Флоранс Парли с британския ѝ колега Бен Уолъс.
По време на телефонния разговор Борис Джонсън е заявил желанието си да бъде възстановено сътрудничеството с Франция "в съзвучие с общите ценности и общи интереси като климата, Индо-Тихоокеанския район, борбата с тероризма и т.н."
Засегнати са били и ключовите теми за рекордния брой мигранти, прекосяващи незаконно Ламанша, като британският премиер е потвърдил позицията си, че трябва да се сложи край на бизнеса с нелегален трафик на хора. Двамата лидери са се договорили за активизиране на сътрудничеството в тази насока.
По данни на британската агенция Прес асошиейшън от началото на годината до южното крайбрежие на Англия през Ламанша са се добрали над 14 000 мигранти - повече, отколкото за цялата предходна година (над 8000).