Директорът на ФБР Кристофър Урай заяви, че актовете на шпионаж и кражби от китайското правителство представляват "най-голямата дългосрочна заплаха" за бъдещето на САЩ.
В своя реч Института "Хъдсън" във Вашингтон Урай описа мащабна кампания за саботиране на Америка от страна на Пекин, който, по думите му, "принуждава свои граждани, живеещи в чужбина, да се завърнат в страната".
"Китай насочва всичките си усилия да стане единствена супер сила в света и то с всякакви необходими средства", заяви той и допълни, че Пекин дори се опитва да съботира американските усилия за откриване на ваксина срещу коронавируса.
По време на продължилата близо час реч директорът на ФБР очерта ярка картина на китайска намеса, мащабна кампания за икономически шпионаж, кражба на данни и пари, както и незаконна политическа подривна дейност. По думите му за целта са използвани подкупи и изнудвания, за да се повлияе върху политиката на САЩ в различни аспекти.
По думите на Урай ситуацията в момента е такава, че ФБР открива ново дело за контраразузнаване срещу Китай на всеки 10 часа. Така на практика близо половината от всички над 5000 активни дела на контраразузнаването са свързани с действията на Пекин.
Директорът на ФБР също така заяви, че Китайският президент Си Дзипин ръководи и програма, наречена "Лов на лисици", насочена именно към китайци, живеещи в чужбина, посочени по една или друга причина като заплаха за китайските власти.
"Говорим за политически съперници, дисиденти и критици на политиката на страната, които се стремят да разкрият мащабните нарушения на човешките права в държавата", коментира Урай като обясни, че ръководството на страната иска да ги принуди да се върнат в Китай, като тактиката за постигане на това е "шокираща".
По думите му, Китай изпращал емисари при заподозрени семейства в САЩ, давайки им две възможности - или незабавно да се върнат в родината си, или да се самоубият.
В необичайно си обръщение Урай помоли хората, родени в Китай, но живеещи на територията на САЩ, да се свържат с ФБР, ако представител на китайски служители се свърже с тях и започне да ги заплашва.
Това не е първият път, когато директорът на ФБР категоризира Пекин като заплаха за разузнаването от най-високо ниво на САЩ, но последните дни той засили критиките като се съсредоточи върху това, че Китай влага целия си държавен ресурс, за да се превърне в единствена световна супер сила.
Подобни заключения сигнализират ясно как Вашингтон вижда страната не само като агресивен противник, но и като амбициозен претендент за глобално лидерство.
Тези настроения се засилват сериозно в последно време, като вчера държавният секретар на САЩ Майк Помпео директно заяви, че Пентагонът възнамерява да наложи забрана върху редица китайски приложения за смартфони, които са разглеждани като потенциални заплахи за националната сигурност.
След избухването на пандемията от COVID-19 в САЩ администрацията на Тръмп атакува Китай по всички възможни въпроси - от първоначалния му отговор на коронавируса, до новия закон за национална сигурност на Хонконг. Забележките на Урай са сред поредицата тежки изказвания на високопоставени американски служители по темата.
По мнение на администрацията на Тръмп сега е време страната да се събуди от 40-годишните провали на политиката по отношение на Китай, докато критиците разглеждат това като опит за отклоняване на вниманието от собствените неуспехи на президента и увеличаването на шансовете му бъде преизбран.
Сигурно е, че мощната динамика между Вашингтон и Китай измести фундаментално фокуса си и независимо кой ще бъде следващия лидер на САЩ, напрегнатото противодействие на китайско-американските отношения неизбежно ще продължи.