Северна Македония няма намерение да впише българите като малцинство в Конституцията на страната преди началото на преговорите за членство в Европейския съюз. Това обяви министърът на външните работи на страната Буяр Османи пред македонската "Телевизия 21", цитиран от БНР.
"Вписването на българите в Конституцията на страната е израз на напредък и е най-доброто решение, но не може да се направи преди началото на преговорите с Европейския съюз", коментира първият дипломат на Северна Македония.
По думите му има надежда страната ни да вдигне ветото си над приемането на преговорна рамка за членство в ЕС, но обясни, че не може да предвиди кога.
"Топката вече не е в нашето поле, тя е в полето на България. Дали ще има стратегическо решение, за да не влезе регионът в една негативна военна динамика", коментира Османи.
Според него през следващите седмици ще се работи интензивно, за да се постигне решение на въпроса.
Коментарите на северномакедонския външен министър идват на фона на изказването на българския премиер Кирил Петков отпреди дни, в което той акцентира, че ако правата на българите в РСМ са гарантирани с промяна в Конституцията и са част от пакета мерки, които са вкарани в договора на РСМ, това щяло да е задължение за македонците да променят Основния закон.
Петков изтъкна, че България не трябва просто да вдигне ветото си спрямо Северна Македония, а да го премести.
"Промяната в Конституцията трябва да се случи преди първата глава и ние да ги качим на влаковите релси за Европа, но критериите, които трябва да изпълняват, да са ясно заложени от нас", подчерта той.