Холивуд не се интересува от раса, а от пари.
Така накратко може да се обобщи основното недоволство върху някои спорни избори на бели актьори за не-бели персонажи в големи продукции. Проблемът със смяната на расата на персонажи, когато дадена история от книги, комикси и други се прехвърли на големия екран, не е от сега, макар да търпи трансформации.
Докато десетилетия наред проблемът е бил само в това как бели актьори биват избирани за ролите на исторически и литературни персонажи от разнообразен произход, днес налице е и обратната тенденция - отпор срещу това тъмнокожи актьори да играят персонажи, чиито първоначални версии са с бяла кожа.
Особено звучен е този отпор, когато става дума за адаптация на литературно произведение или популярните за филмиране през последното десетилетие комикси. Причината се крие в това, че почитателите на оригиналните творби са емоционално ангажирани с тях и трудно приемат промените.
Естествено, разминаването между расата на актьор и персонаж е най-голям проблем в САЩ, където расовият въпрос намира място във всички сфери на живота, включително и в киното.
Расизмът и дискриминацията се трансформират в призиви за компенсации за пропуснатите възможности и дори расизъм и дискриминация с обратен знак (т.е. на белите актьори и актриси). Стига се до идеи за квоти при раздаването на награди, че дори до това какви хора участват в екипа на даден филм - какъвто пример се наблюдава с новите правила на наградите "Оскар".
Останалият свят малко по-дистанцирано гледа на подобни прояви. Но ако си фен на Стивън Кинг в България например, няма как да не ти направи впечатление, че стрелецът Роланд изведнъж се оказва тъмнокож.
Някои от най-спорните промени на расата на даден герой при избора на актьори сме събрали в галерията горе.
Филми, около които понякога се е шумяло повече заради цвета на кожата на хората на екрана, отколкото заради художествените им качества.