Метъл музиката е извънредно здрав и жилав организъм, способен да оцелява и в най-неблагоприятна среда.
Бунтарството и неподчинението, заложени толкова дълбоко в същността на метъла, му дават не само невероятна притегателна сила, но и го правят естествена мишена за потисническите режими по света.
Затова за някои метъл групи да свирят музиката си може да е буквално риск за тяхното оцеляване.
Напоследък Иран е крещящ пример за място, където метълът е нежелан от властимащите. По-рано тази година двама музиканти от дет метъл групата Arsames бяха принудени да избягат от страната - след като бяха арестувани и осъдени на 15 години затвор заради участие в "сатанистка метъл група" и заради позиции срещу властта в Иран.
През 2015 г. стана известен сходен случай в Иран с членовете на местната банда Confess, арестувани за богохулство и изразени в песните си позиции срещу религията и управляващия режим.
Единият от членовете на бандата - Никан Хосрави, получи присъда от 14,5 години затвор и 74 удара с камшик. а колегата му Араш Илхани първоначално получи 6 години зад решетките, преди присъдата да бъде намалена на 2.
Както се случи и с Arsames, двамата осъдени успяха да избягат от Иран, след като платиха гаранцията си и получиха политическо убежище в Норвегия - където впрочем се подвизава и фронтменът Сина от бандата From The Vastland.
Сина стартира блек метъл групата в Иран и по-късно продължава нейното съществуване в Норвегия с двама местни музиканти.
Преодолели рисковете и трудностите, тези състави не се отказват да творят и издават. Преди месец Confess пуснаха новия си сингъл Eat What You Kill.
Песента е показателна за непримиримата същност на метъла и макар че Confess далеч не са сатанисти, каквито ги изкара иранският съд, екстремната им музика определено цели да създаде смут и да провокира.
Споменатите дотук изпълнители далеч не са единствените в Близкия Изток, които творят музика при подобни условия и с опасност за свободата си.
Базираната в Дубай мултинационална метъл банда Svengali наскоро извади новото си лирик видео към Labyrinth, песен от втория им албум Sayonara.
"Албумът е представителен за последните пет години от живота ни", обясняват от групата, "през които преминахме през това да бъдем бездомни и да живеем в кола в един от най-скъпите градове в света, до това да построим собствено студио и да запишем независим албум".
Ето още няколко вдъхновяващи метъл групи, чиято музика успява да достигне до публиката, въпреки че се сблъсква с нетърпимост от страна на властите и носи сериозна опасност за музикантите.
Това определено са банди, които освен уважение за поетите рискове, заслужават и слушателското ви внимание, защото имат какво да предложат.
Maysaloon (Сирия)
Създадената преди 5 години банда прави мелодичен дет метъл, а текстовете са вдъхновени от митологията на Близкия Изток.
Maysaloon се спрягат като групата, успяла да постави сирийската метъл сцена на картата.
AtriA (Иран)
Имат забрана да свирят в родината си, както впрочем и всички метъл банди в Иран. Но те не спират да търсят изяви в други страни и опитват да се наложат в световен мащаб.
Dark Phantom (Ирак)
Успяват да просъществуват вече доста години покрай всички конфликти в Ирак, под заплахата от тероризъм и въпреки бунтарските послания в песните им. Заради социалната си ангажираност, групата вече спечели немалко международно внимание.
Creative Waste (Саудитска Арабия)
Историята на групата е парадоксална, тъй като Creative Waste съществуват още от 2002 г., но едва наскоро получиха за пръв път възможност да свирят пред публика в собствената си страна.
Smoldering in Forgotten (Бахрейн)
Представители на още една страна, чиято история включва възпиране на метъл концерти и заглушаване на метъл групи. Smoldering in Forgotten обаче не се отказват и тази година издадоха третото си EP.
Kimaera (Ливан)
Една от най-дълго просъществувалите банди на ливанската сцена, Kimaera също добре знаят какво е да бъдеш преследван от властите.
Въпреки това, те продължават да записват нов материал и когато могат, да се изявяват на сцени извън страната си.