Без наложената от Симеон Дянков финансова политика (и символизиращата я постна пица) България щяла да фалира през 2009 г. - 2010 г. и огромен процент от хората щели рязко да обеднеят, както това се случва в Гърция и Кипър. Това заяви самият бивш финансов министър в интервю за сп."Тема".
Пред Димитър Събев той обяснява, че 23% от българите са под чертата на бедността. Той коментира и статистиката, че 50% от сънародниците ни са изложени на риск от социална дезинтеграция и бедност: "Тези 50% са, така да се каже, хора, които могат да изпаднат в бедност при продължителна криза - затова се казва "изложени на риск". Същата статистика между другото за Съединените щати е 28%. Искам да кажа, че бедността не е нещо, което ние го имаме, а другите го нямат. Тя е навсякъде, но в различни диапазони".
Дянков е категоричен, че с работата си като финансов министър е помогнал на най-уязвимите. "Ако не бях аз с твърдата си финансова политика, България щеше да фалира в края на 2009 г. и в началото на 2010 г. и тогава всички - 80% - щяха да са много по-бедни: както става в Гърция, както става в Кипър...", хвали се той и допълва, че от цялото правителство е срещнал подкрепа само от премиера Бойко Борисов.
На забележката, че сънародниците ни виждат в Атина и Никозия по-добър стандарт на живот въпреки кризата ексминистърът отвръща: "Това е много повърхностен коментар. Въобще не е добре да си в тези страни, защото те са свикнали с много повече". Дянков припомня, че само за четири години реалните доходи на гърците са намалели с 32%.
Той вижда решението в преструктуриране на финансите в държавата чрез балансиран бюджет. В контекста на събитията от последните дни (скандалите около Станимир Флоров и подслушването, ударили по бившия вътрешен министър Цветан Цветанов), са любопитни критиките, които Дянков отправя за раздутите разходи в сектор „Сигурност": „През 2009 г. този процент беше 5.5%, в бюджет 2013 - 5.1%. Средно за целия Европейски съюз процентът е 2.6".
През цялото управление на ГЕРБ Дянков и Цветанов имаха сблъсъци по тази тема като финансист №1 настояваше за по-малко харчене за полиция, ДАНС и разузнаване, но винаги беше париран от силовия министър.
По-нататък в интервюто ексминистърът повтаря тезите от своята статия за Wall Street Journal от преди дни - прекомерното харчене и липсата на дългосрочен план създават големи рискове за бъдещето на цялата еврозона. Дянков отново изтъква, че здравеопазването и енергетиката у нас се нуждаят от спешни реформи.
Недоразумението на снимката трябва да е доволно, че "спасеният" народ не го обеси с главата надолу
Здравеопазването и енергетиката са ресори на здравния министър и министъра на икономиката. Дянков беше финансов министър.