От 1 юли към болничните листове задължително ще се прилага декларация с данни за това дали разболелият се има право на обезщетение. Тя ще се попълва работодателя или самоосигуряващия се, съобщава в. "Дневник".
Новото приложение е задължително както за болничните, които се издават за първи път, така и за тези, с които отпускът по болест се удължава. Това предвижда нова инструкция на Националния осигурителен институт (НОИ), която ще влезе в сила от 1 юли.
Целта е да засили контрола срещу злоупотреби. Осигурителният институт ще може да проверява диагнозата, дали разболелият се има трудов договор и какъв е бил осигурителният му доход. Така ще се предотврати получаването на помощи от хора, които не са осигурени.
Новият образец ще има две части - "лице" с медицинските подробности и "гръб", където ще се описват причините за временната неработоспособност.
Старите образци ще са валидни до края на 2011 г. Новият болничен е по-добре структуриран и е пригоден за бъдещо получаване на данните по интернет и за електронното им обработване, обясниха от НОИ.
В бъдеще от лекарския кабинет болничният ще се изпраща по интернет до работодателя и оттам до НОИ. Така ще се пести време на хората, които в момента, дори и болни, трябва да занесат листа на работодателя си, който пък трябва да го представи в осигурителния институт. В момента НОИ трябва да изплаща парите до 15 дни, след като получи болничния.
В момента фирмите плащат първите три болнични дни, а НОИ покрива обезщетението след това. Този ред беше въведен като временна антикризисна мярка в средата на 2010 г. и трябва да важи до края на тази година.