Украйна няма да праща армията в Крим

Украинската армия няма да се намеси в Кримския полуостров, контролиран от руските сили, за да не оголи източната граница на страната, заяви председателят на Върховната рада и и.д. президент на Украйна Олександър Турчинов.

"Не можем да се ангажираме с военна операция в Крим, защото така ще оголим източната граница на Украйна. Руската армия разчита на това", казва Турчинов, който е и главнокомандващ до насрочените на 25 май президентски избори.

Решението е взето след заседание на Съвета по националната сигурност и отбраната.

Турчинов определи референдума, който ще се състои на 16 март в Крим, като "фарс", решен в "кабинетите в Кремъл". На референдума, насрочен от парламента в автономията, гражданите трябва да отговорят дали Крим да стане част от Руската федерация. Сега полуостровът е в границите на Украйна.

"Това е фарс, по-голямата част от жителите на Крим ще бойкотират тази провокация", заяви и.д. държавният глава.

"Военните (маскираните въоръжени в униформи без опознавателни знаци, които де факто държат контрола на полуострова - б.ред.) нямат намерение да провеждат референдум, те просто ще поставят фалшиви данни в анкетните проучвания" в избирателните секции, добави той.

За съжаление, засега Русия се отказва от дипломатическо решение на конфликта, каза още Турчинов.

Планираният в Крим референдум е незаконен в сегашната си форма и Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) няма да праща мисия да го наблюдава, заяви ръководителят на организацията и министър на външните работи на Швейцария Дидие Буркхалтер.

"В сегашната си форма референдумът е в противоречие с украинската конституция и трябва да се разглежда като незаконен", посочва в изявление Буркхалтер, чиято страна понастоящем председателства базираната във Виена ОССЕ.

По думите му, "за да бъде какъвто и да било референдум за степента на автономия или суверенитет на Крим легитимен, той ще трябва да се основава на украинската конституция и да е в съответствие с международното право".

ЕС, в т.ч. и България, както и САЩ също определиха всенародното допитване като незаконно.

Според наблюдатели спорът за бъдещето на бившата съветска република напомня на напрежението между Запада и Москва по време на Студената война.

#1 янаки 12.03.2014 в 09:09:15

Има една голяма въпросителна в случая, също свързана с украинската конституция. Там изрично е записано, че ПРЕЗИДЕНТЪТ МОЖЕ ДА БЪДЕ ОТСТРАНЕН САМО ЧРЕЗ ГЛАСУВАНЕ НА ДВЕ ТРЕТИ ОТ ДЕПУТАТИТЕ В РАДАТА! При сегашната ситуация, все още легитимен президент е Янукович.

Новините

Най-четените