Четири земетресения с магнитуд над 5 по Рихтер бяха регистрирани в нощта срещу сряда в Япония, а кризата около АЕЦ "Фукушима-1" продължава и властите не се наемат с прогноза кога ще бъде овладяна, предадоха световните агенции.
Епицентровете на земетресенията са били в Тихия океан, на разстояние от 100 до 300 километра от японското крайбрежие и на дълбочина около 33 километра под дъното на океана.
Трусовете са били край източния бряг на най-големия японски остров Хоншу. Най-мощният е бил със сила 5.8 по Рихтер. Сеизмичната активност по източното крайбрежие на остров Хоншу не е отслабвала от мощното земетресение на 11 март.
Вчера нов силен трус с магнитуд 6,4 и с епицентър на голяма дълбочина край бреговете на префектура Фукушима разтърси ударените от бедствията райони. Няма данни за пострадали хора и нанесени материални щети. Не беше обявена тревога за вълни цунами.
По последни данни морската вода край първи реактор на АЕЦ "Фукушима-1" съдържа радиоактивен йод в концентрация 3355 пъти над допустимото. От японската агенция за ядрена и промишлена безопасност успокоиха, че йодът има период на полуразпад от осем дни и концентрацията му ще отслабне значително, докато достигне хората.
В понеделник сутринта Агенцията за ядрена безопасност съобщи, че на 30 метра от бреговата линия в района на Пети и Шести реактори на авариралата централа съдържанието на радиоактивен йод превишава нормата 1150 пъти.
Секретарят на японския кабинет на министрите Юкио Едано заяви, че не знае кога кризата в централата ще бъде овладяна. "Обмисляме различни мерки, но на този етап не можем да кажем, че положението ще е под контрол след конкретен период".
Според японски медии една от възможните мерки, обмисляна от властите, е покриването на полуразрушените сгради на ядрените реактори със специална материя, за да се намали радиационното замърсяване.
Друга възможност е използването на танкер за източване на замърсената с радиация вода от реакторите.
Разрушителното земетресение и последвалото го цунами на 11 март засегнаха охладителните системи на реакторите на атомната електроцентрала, предизвиквайки експлозии и пожари, както и изпускане на радиация.
В сряда Япония за първи път призна, че съществуващите стандарти в нейните ядрени централи са недостатъчни и трябва да бъдат подобрени. В страната има 55 ядрени реактора, които осигуряват 30% от електричеството и този дял се очаква да достигне 50% до 2030 г., един от най-високите показатели в света.
Трябва им помощ от бога, ако го има, та да спре да тресе! Иначе, те са си много управни и печени и са доказали, че и сами могат да се оправят. Европа, каквато е разединена и всеки се мисли за най-велик, само може хаос и смут да внесе в картината.
я да видим какво казват по въпроса китайските любители на световната конспирация : http://www.regnum.ru/news/polit/1388551.html