Американският президент Барак Обама заплаши открито Иран, че ще му попречи да се сдобие с ядрена бомба. Шест седмици преди оспорваните президентски избори Обама изостри тона спрямо Техеран, определяйки действията му като „предизвикателство, което не може да бъде удържано".
По-рано иранският президент Махмуд Ахмадинеджад отписа съмненията за бъдещ военен удар срещу ядрените съоръжения на страната му. Техеран твърди, че ядрената му програма е за мирни цели.
„Америка иска да реши този въпрос чрез дипломация. Вярваме, че все още има време. Но това време не е безкрайно. САЩ ще направи всичко възможно, за да спре Иран да се сдобие с ядрено оръжие", заяви Барак Обама. И обвини Иран, че помага на режима в Сирия и на терористични групировки в чужбина.
Изявлението дойде насред Общото събрание на ООН, събрало 193 държавни и правителствените ръководители.
Позицията на опонента му - републиканеца Мит Ромни, е доста по-крайна - Вашингтон би подкрепил Израел при евентуален военен удар.
В 30-минутна реч Обама призова световните лидери да сложат край на екстремизма и насилието, довели до убийството на американския посланик в Либия Кристофър Стивънс. „Трябва да сме сигурни, че бъдещето ще бъде определяно от хора като него, а не от убийците му", апелира той.
Първоначално президентът сдържаше острите думи, но преди ден обяви, че не гневна тълпа, а екстремисти са убили посланика - покушение, което американската дипломация не е виждала от 30 години.
Сирия - основна тема на форума
В анализа на международната политика попадна и Сирия - президентът й Башар ал - Асад трябвало да бъде свален от власт, но от думите на Обама не стана ясно точно как да стане това.
За разлика от него, френският президент Франсоа Оланд предложи освободените от бунтовниците територии да получат международна защита.
След изтеглянето от Ирак, Вашингтон не е склонен да се впуска в нова военна авантюра в ислямска държава, без да има санкция от Съвета за сигурност на ООН.
Той пък остава парализиран по горещия конфликт, тъй като Русия и Китай на няколко пъти блокираха резолюции срещу режима на Башар ал - Асад. Над 25 000 души са загинали в 18-месечния конфликт между бунтовническата съпротива и режима в Дамаск.
Липсваше и свежа идея за решаването на конфликта между Израел и Палестина.