25 г. след закуската с Митеран: демокрацията ни е формална

Оценките за днешна България са много различни, много неща, които трябваше да станат, не са станали и затова ние не сме доволни от нашето положение сега, но с емоция тези неща не се решават, трябва да се "бачка". Това заяви първият демократично избран български президент Желю Желев на официална закуска по повод 25 години от срещата на френския президент Франсоа Митеран с български интелектуалци.

Според държавния глава в периода 1990 г. - 1997 г., икономическият преход у нас не е направен както трябва и поради това в доста отношения нашата демокрация е и формална. "Като нямаш хляб, като не ти стигат парите за ток, за неща от първа необходимост, естествено не е пълна демокрацията. Трябва икономическият преход да го направим както трябва", каза той, цитиран от оналйн изданието на в."Сега".

На закуската присъстваха наследниците му на поста Георги Първанов и Росен Плевнелиев, както и френският министър по европейските въпроси Тиери Репантен, който е в София за отбелязването на годишнината. Освен от Желю Желев, събитието беше уважено и от други двама участници в срещата от преди четвърт век - режисьорът Анжел Вагенщайн и журналистът Копринка Червенкова.

Франсоа Митеран бе първият френски държавен глава, който посещава България. По време на визитата му през януари 1989 г. той покани на закуска 12 видни интелектуалци, които са опозиция на тогавашния режим. Това са Блага Димитрова, Желю Желев, проф. Николай Василев, Радой Ралин, Копринка Червенкова, академик Алексей Шелудко, Стефан Продев, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Барух Шамлиев, Анжел Вагенщайн и Светлин Русев.

По-късно някои от дисидентите станаха политически противници, а и до днес в публичното пространство се хвърлят обвинения, че списъкът на поканените е бил съгласуван с БКП.

#1 pepe 19.01.2014 в 22:49:23

Стефан Продев, Светлин Русев... - най-големите опозиционери. Желю Желев като няма какво да каже и току изтърси някоя глупост /или съчетание от известна на всички баналност и глупост/, дето е по-добре да не я казва. Съществената част от изказването му се резюмира от фразата "Влачи коньо за зелена трева", останалото е въпросната баналност - че прехода ни не е "особено" успешен и "демокрацията" ни не е много демократична - нещо, което всеки знае. И лошото не е че изказванията му съдържат неща, превърнали се в баналности, а в това че го прави дълго време след като всички останали са го забелязали и по начин, който нито допринася за това да звучат по-малко банално, нито предполага някакво дистанциране от нея или промяна.

Новините

Най-четените