В деня, в който Русия се прощава с великата певица Галина Вишневская, руският президент Владимир Путин отправи на 12 декември ежегодното си послание към Федералното събрание (двете камари на парламента). Това е нещо като годишната реч на американския президент За състоянието на съюза.
За Путин това е деветото послание - той е президент за трети път, но за първи път за мандат от 6 години. В речта си държавният глава изложи визията си за развитието на държавата и очерта няколко основни теми.
Русия може да нахрани света
Търсенето на храни в света стремително расте, особено в развиващите се страни, а Русия трябва да стане най-големият в света доставчик на храни, обяви Владимир Путин. Той припомни, че на страната се падат над половината от плодородните земи на планетата - 55%.
В близките 4-5 години ние трябва напълно да обезпечим своята независимост по всички основни видове храни, а след това Русия да стане най-големият в света износител на хранителни продукти, нареди президентът.
Облекчения за руско гражданство
Путин нареди още да бъдат облекчени бюрократичните процедури за тези, които искат да получат руско гражданство. Целта е да се ускори процесът за нашите съотечественици, преки наследници на потомците на тези руснаци, родили се още преди революцията през 1917 г., заяви президентът.
Възложил съм да се разработят в ускорени срокове процедури за предоставянето на руско гражданство на наши съотечественици, носители на руския език и руска култура, преки потомци на тези, които са се родили още в границите на руската империя, каза Владимир Путин.
Наред с това той предложи влизането в Русия от граждани от Общността на независимите държави (включва 11 държави от някогашните 15 в бившия СССР) да става през 2015 г. със задграничен паспорт.
Повече регионални вузове
Руският президент обяви, че трябва да се откриват повече регионални вузове, а в тях - повече места за студенти, които да са на бюджетна издръжка. Държавата трябва да оказва поддръжка на програмите за развитие на такива вузове, а е особено важно в управлението и финансирането им да участва и бизнесът, заяви главата на руската държава.
Така, според него, ще бъде прекратена практиката да се харчат бюджетни пари за издръжка на студенти от различни региони в Москва и Петербург, които дори нямат намерение да работят по специалността си.
Според Путин приоритетно финансиране ще получат тези регионални вузове, които работят в регионите и поддържат връзка с най-големите предприятия, заедно с тях правят научни разработки и проекти, а техните випускници свързват своето бъдеще с местата, където живеят.
Инвестиционна карта на Русия
Нуждаем се от инвестиционна карта на Русия, каза още Путин. Необходим е ясен сигнал за инвеститорите къде е по-изгодно и разумно да се работи, да се създават едни или други производства и на каква подкрепа от държавата може да разчита бизнесът.
Освен това руският президент се обяви за това да бъде "извадена" икономиката от офшорните зони.
Девет от всеки десет сделки в Русия не се регулират от руските закони и това трябва да бъде променено, обяви Путин, който посочи, че приоритет на икономическата политика ще бъде развитие на малкия и средния бизнес.
Президентът също така опроверга мненията, че Русия избира държавния капитализъм, и заяви, че икономиката не трябва да има нищо общо със схемите от 90-те години на миналия век.
Целта на Русия е влизане в 20-те държави с най-добър бизнес климат в света, което ще позволи на страната да увеличи БВП с 2.5%. Всичко това обаче не трябва да става за сметка на природните богатства на страната, категоричен е Владимир Путин.
*Путьовка - от руски език