Протестите, започнали на 14 юни срещу олигархичния модел на управление под мотото ДАНСwithme, родиха гражданската инициатива "Харта 2013", около която се обединиха над 60 юристи, учени и журналисти.
Проектът, чието пълно име е "Харта за разграждане на плутократичния модел на българската държава", си поставя за цел да възстанови демокрацията и върховенството на закона. Всичко за хартата - цели, участници, намерения може да се следи на http://www.harta2013.eu.
Инициативата е отворена за всички граждани, които искат да я подкрепят, а и да участват като специалисти в конкретна област. Основната идея на създателите е чрез доброволен труд и привличане на експерти да изготвят правила, с които да вкарат принципите на демокрацията в партийната система, съдебната власт, сферата на сигурността, медиите и финансите.
Предлага се създаване на експертни работни групи за анализ на законодателството, за изготвяне концепция за управление на публичните средства, мерки за защита на медийната свобода и други.
Трудът на експертите е на доброволни начала. Целта е изработените по този начин концепции и мерки да бъдат наложени на управляващите чрез активистки кампании.
Групата, обединена от хартата, декларира, че ще следва примера на правозащитното и екологичното движение, които през последните години постигнаха подобрения на законодателно и практическо равнище в полза на правата на човека и върховенството на закона, пише във в.
Сега журналистката Светлана Георгиева. Ще се използва натрупаната критична маса в обществото, за да се изработи и изпълни подробен план за разрушаване на сегашния олигархичен модел на държавата.
Пред БНР двама от подписалите хартата - адвокатът Йонко Грозев и ръководителят на Института за развитие на публичната среда Антоанета Цонева, заявиха, че правителството трябва да подаде оставка.