До неделя вечерта в Гърция текат преговорите между политическите сили за поредния спасителен транш от ЕС за общо 130 милиарда евро. Вторият пакет помощи за изпадналата в жестока дългова криза членка на еврозоната се очаква да бъде одобрен от министрите на финансите от Еврогрупата в понеделник, 6 февруари, в Брюксел.
Междувременно Организацията за икономическо сътрудничество и развитие в Европа (ОССЕ) обяви, че общността се нуждае от спасителен фонд от 1 трилион евро, за да спре разпространението на дълговата си криза.
В документа са изброени и стъпките, които Европа трябва да предприеме, за да бъде избегнат разпад на еврозоната. Описани са подробно и начините за увеличаване на средствата в спасителния фонд от 500 милиарда евро, като се отбелязва, че е малко вероятно частните инвеститори да увеличат вноските си.
В понеделник в Брюксел се очаква да бъде обявено още, че е постигнат компромис за отписване на част от дълговете на Гърция към частните й кредитори и за намиране на формула за размяна на гръцки държавни облигации с настъпващ през март падеж за дългосрочни облигации с ниски лихви.
През октомври м.г. на среща на върха на ЕС беше решено да бъдат отписани половината от задълженията на Гърция към частните й кредитори - над 100 милиарда евро.
Бъдещето на Гърция се решава до неделя вечерта, пише днес гръцката преса, като се позовава на финансовия министър Евангелос Венизелос. Лидерът на социалистите Георгиос Папандреу е поискал от депутатите на ПАСОК да гласуват споразуменията за отписването на дълга и за втория заем.
Очаква се и другите две партии, представени в управляващата коалиция - Нова демокрация и ЛАОС, също да ги парафират. Според руски агенции Лукас Пападимос, който е начело на антикризисното коалиционно правителство на Гърция, е готов да подаде оставка, ако основните политически сили в страната не се договорят.
Според наблюдатели преговорите, които се водят в момента с тройката кредитори от ЕС, ЕЦБ и МВФ по втория спасителен пакет, са особено тежки.
Въпреки исканията на "тройката" за допълнителни съкращения и уволнения до 2015 г., гръцката страна не е съгласна, тъй като драстичните мерки се оказа, че не водят до растеж и подобряване на ситуацията.
В. "Етнос" съобщава, че "тройката" е представила списък за нови 13 мерки за икономии, включващи уволнения в държавния сектор, орязване на минималната заплата и намаляване на допълнителните пенсии.
Те настояват да получат одобрение от правителството, като казват, че поредните мерки са ключови за изхода на преговорите за дълга и втория заем.
В крайна сметка от Европейската комисия обявиха, че споразумението за преструктуриране на близо 200 млрд. евро от гръцкия суверенен дълг, което ще проправи път за нова финансова помощ за Атина, е "в обсега" на преговарящите.
"Мислим, че споразумението е съвсем близо", заяви Амадеу Алтафаж - говорител на еврокомисаря по икономическите въпроси Оли Рен.
Няма да има среща на финансовите министри на еврозоната в понеделник в Брюксел за обсъждане на положението на Гърция, съобщи обаче информиран източник, цитиран от АФП и БТА. Не се планира и телефонна конференция.
По-късно през седмицата не е изключено да има среща, но това няма да стане известно преди понеделник, допълнил неназованият източник от Еврогрупата.