Учебниците по история ще се редактират за "технически неточности" в следващия месец, съобщи Министерството на образованието, след като служебният министър Румяна Коларова се срещна с експерти и членове на инициативен комитет за промени в учебното съдържание. Осъвременяване ще има и за предмета „Човек и общество".
Професор Пламен Павлов е защитил "правото на избор за преподавателите, осигурено чрез наличието на повече от един учебник по предмет". Идеята на предишното правителство беше по един предмет да има само един учебник, което върна на доста хора спомените от социализма.
На срещата не присъстваха академик Георги Марков и директорът на Националния исторически музей Божидар Димитров. По-късно двамата и техни колеги пратиха протестно писмо до министъра, с което настояват промените да се правят от известни историци.
„Учебниците трябва да се пишат от сериозни историци, а не от момичета и момчета, които може да са много умни, но следват опорните точки на фондации, които се захранват от чужбина", коментира Божидар Димитров.
Спорът тръгна от учебник по история за трети клас, където пише, че Левски е заловен от "полицаи", а не от заптиета, а управлението на Цар Симеон Велики и неговите войни с Византия не са оставили трайни следи в българската история.
По думите на зам.-министър Ваня Кастрева "конкретните проблемни текстове не фалшифицират историята, защото няма подмяна на исторически процеси". С колегите нямаме разнобой и всички бяхме единодушни, че е необходимо да се осъвремени и да се нанесат конкретни поправки, които не променят общи постановки, коментира тя.
Министър Коларова е подкрепила инициативите, свързани с подготовката на допълнителни учебни помагала за българското образование, както и за отправянето на конкретни предложения в бързи срокове за корекции на забелязани неточности