Демократичен преход в Сирия, но без участието на президента Башар ал-Асад поискаха опозицията и групата „Приятели на Сирия", където основни играчи са САЩ, Великобритания, Франция, Турция и арабските страни.
Външният министър на Великобритания Уилям Хейг обяви, че тази позиция ще бъде отстоявана на мирните преговори в Женева. „Искаме да сме ясни, че президентът Асад няма роля в мирна и демократична Сирия", поясни той.
Очаква се преговорите в Женева да бъдат насрочени за ноември, след като Дамаск позволи на международни експерти да наложат контрол върху химическия му арсенал, който се подготвя за поетапно унищожение.
Тези действия на режима бяха похвалени от Русия и САЩ, но Вашингтон побърза да предупреди, че отстраняването на Асад от лидерския пост още стои на дневен ред. Инспекторите на Организацията за забрана на химическите оръжия обявиха, че се ползват с пълната подкрепа на сирийското правителство.
Режимът и бунтовническата опозиция все още не могат да намерят общ език и отказват всякакви единодействия. Не е ясно дали съпротивата ще изпрати свои представители в Женева, но за момента не е поставила никакви предварителни условия преди да седне на масата на преговорите.
В близките дни опозиционните фракции ще се съберат на конференция, за да изяснят този въпрос. Хейг изтъкна, че „Приятели на Сирия" се обещали подкрепа за умерените опозиционни сили.
Американският държавен секретар Джон Кери потвърди позицията на САЩ, че преход с участието на Асад не може да има, тъй като президентът е изгубил легитимността и способността си да управлява.
Конфликтът в Сирия започна през март 2011 година. По оценки на ООН до момента жертвите са над 100 000.