Японските власти усилиха натиска си над собственика на авариралата АЕЦ "Фукушима", след като стана ясно, че всеки ден от централата по над 300 тона радиоактивна вода замърсяват подпочвените води и през пристанището на комплекса стигат до океана.
Високопоставен служител в администрацията каза пред Си Ен Ен, че правителството иска проблемът да бъде разрешен "възможно най-бързо", докато представител на ядрения регулатор в страната нарече случващото се "аварийна ситуация". Властите поеха ангажимента да ограничат теча до 60 тона на ден.
Три от реакторите на построената през 70-те АЕЦ „Фукушима" частично се стопиха, след като цунами извади от строя охладителните им системи през март 2011 г. Последваха серия от парни експлозии вътре в енергоблоковете, както и изтичания на големи количества замърсена вода. При най-тежкия ядрен инцидент от Чернобил досега, се наложи евакуацията на 160 000 души.
Забавяне
Учени от поне година засичат високи нива на радиация в околните води и предупреждават, че това може да се дължи на голям от теч централата. Компанията-оператор „Токио Електрик Пауър" (ТЕПКО) призна за проблема през юли. До тогава се твърдеше, че само в първите дни след аварията е имало заразяване на океана.
Преди дни изпълняващият директор в ТЕПКО призна, че не са в състояние да контролират изтичането. Той допълни, че има риск от преливане отвъд преградата, която пази околната среда от радиоактивната вода.
И към момента се налага впръскване на вода за охлаждането на ядреното гориво вътре в активната зона. Тя се събира, филтрира се и се използва отново. Според специалисти, в момента най-големият проблем е, че в мазетата избиват подпочвени води, които след това изтичат с високи нива на цезий-137 и стронций-90.
Към момента е невъзможно да се влезе в помещенията и да се запушат пробивите заради високата радиация. Временното решение е да водата да се събира в големи резервоари около електроцентралата. В един от тях през юли бяха измерени 500 000 бекерела на литър при норма в Япония от 300.
ТЕПКО обявиха, че до 2015 г. ще изградят резервоари за 800 000 литра вода. Операцията по разчистването и обеззаразяването след „Фукушима" ще продължи 40 години и ще струва 11 млрд. долара.