Американският президент Барак Обама положи публична клетва за втория си мандат, като темата за мир беше една от основните в нея. Пищната церемония на хълма Капитолия бе наблюдавана от над 800 000 души.
Това е втората клетва на Обама, този път за пред американския народ, след като Конституцията го задължи да се закълне в неделя, неработен ден.
Президентът се закле върху две библии - едната е на президента Ейбрахам Линкълн, другата - на бореца за правата на афро-американците Мартин Лутър Кинг.
"Десетилетието на война приключва. Започна икономическото възстановяване. Мои сънародници, ние сме създадени за този момент и ще го уловим, ако успеем да го направим заедно", обяви президентът - демократ.
В първия си мандат Обама успя да изтегли американските войски от Ирак и да започне аналогичен процес в Афганистан, който трябва да приключи през 2014 г., като военните на САЩ ще изпълняват съветнически функции. Без отговор остават конфликтът в Сирия и спорната иранска ядрена програма.
Рецептата му ще е за "силни съюзи" във всяка точка на света, като Вашингтон ще бъде тяхна опора. Обама обяви, че трайният мир не върви задължително с безкрайна война.
Обама обеща да запази социалните програми за защита на бедните и уязвимите слоеве на населението, независимо че опонентите му от Републиканската партия настояват за орязване на тези разходи. Той ги раздразни още повече с предупреждението, че може да поиска по-високи данъци за богатите.
Увеличението на данъка върху доходи от над 400 000 долара годишно вече стана факт с компромисното споразумение в края на 2012-а. Така бе избегната т.нар. "фискална пропаст", а именно - комбинация от вдигане на данъци и намаление на публичните разходи.
Обама настоя, че трябва да се развива средната класа, а не да се създава малоброен елит, който да съсредоточава икономическите ресурси в ръцете си. Президентът отново призова за разбирателство между политическите сили, особено по икономическите теми. Намаляването на американския публичен дълг, който се изравни с БВП на САЩ - и достигна 16.4 трилиона долара, е ключова задача за втория му мандат.
Новият-стар президент описа правителството като "защитник на слабите", въпреки че раздутата администрация и огромните харчове отдавна са бреме на бюджета.
Американският лидер даде заявка за мандат на действието, засягайки и проблеми като глобалното затопляне, имиграцията и правата на хомосексуалните двойки и на жените.
"Той говореше на половината американци, на тези, които гласуваха за него. Това е прекрасно, но не е зов за обединение. Не чух какво казва на останалите", коментира източник от Републиканската партия.
По традиция Барак Обама и съпругата му Мишел изминаха пеша част от пътя до Белия дом - по "Пенсилвания авеню", приветствани от насъбралите се хора. Заедно с тях бяха и вицепрезидентът Джо Байдън, също придружен от съпругата си. Тържественият парад във Вашингтон беше предаван директно от CNN, BBC и Euronews. След това семейство Обама танцува на тържествения бал в Белия дом. Изпълнението на химна бе поверено на Бионсе.
Обама беше награден с Нобела за мир в първия мандат
Барак Обама получи Нобеловата награда за мир за 2009 г., по време на първия си мандат, когато, по думите му, той беше "в самото начало, а не в края на моите усилия на световната сцена".
"Най-сериозният спор около това, че получавам Нобеловата награда, идва от факта, че съм главнокомандващ на страна, замесена в две войни. Една от тези войни е към своя край. Другата - конфликт, който Америка не е искала," каза тогава Обама.
Той прекрати американското участие в Ирак, а за Афганистан също има обявен краен срок за изтегляне. Дали обаче Америка няма да бъде въвлечена в трета война...