Въпрос на време е състоянието на най-богатите хора на планетата да се измерва в трилиони, а не в милиарди.
Петима души се очаква да натрупат поне 1 трилион долара в рамките на следващото десетилетие, съдейки по тенденцията от 2024 г. Това сочи последният доклад за неравенството на британската неправителствена организация "Оксфам".
Според настоящата класация на най-богатите, първият трилионер е вероятно да бъде изпълнителният директор на Tesla и SpaceX Илон Мъск, който за момента е най-богатият човек на планетата.
По последни данни на "Форбс" богатството му се изчислява на 433 милиарда долара.
Според "Форбс" в топ 5 в момента са още основателят на Amazon Джеф Безос, основателят на Oracle Лари Елисън, шефът на Meta Марк Зукърбърг и изпълнителният директор на холдинга за луксозни стоки LVMH Бeрнар Арно.
Докладът на "Оксфам" се публикува ежегодно преди Световния икономически форум в Давос.
Анализът на неправителствената организация сочи, че 2024 г. е била особено добра за най-богатите на планетата, което отчасти се дължи и на ръста на борсите в САЩ. Състоянието на милиардерите е скочило три пъти по-бързо през миналата година, отколкото през 2023 г.
Затова и от "Оксфам" са ревизирали прогнозата си от януари 2024 г. Тогава предрекоха, че през следващото десетилетие ще се появи само един трилионер.
През 2024 г. общото състояние на най-богатите е нараснало с общо 2 трилиона долара и са се появили 204-ма нови милиардери.
Средно това прави почти по 4 нови милиардери на седмица, а свръхбогатите на планетата вече са 2769 души.
В топ 10 на най-богатите състоянието на всеки е нараствало средно с близо 100 милиона долара на ден през миналата година. Тези хора имат толкова много пари, че дори и да загубят 99% от тях, пак ще са милиардери, посочват от британската организация.
Допълват, че броят на хората, които живеят в бедност, е същият като през 1990 г. - според данните на Световната банка 3,6 милиарда души по света са под линията на бедност от 6,85 долара на ден.
Освен това свръхбогатите жители на държавите от Глобалния Север са "извличали" по 30 млн. долара на час от страните от Глобалния Юг, посочва британската неправителствена организация.
По-голяма част от парите на свръхбогатите - 60 процента, са или наследени, или придобити благодарение на монополно положение на даден пазар, или чрез "връзки със силните на деня", посочват от "Оксфам".
Това създава нова аристократична олигархия с огромна власт в политиката и икономиката, отбелязват от неправителствената организация.
Британската организация призовава правителствата по цял свят да обложат с данъци най-богатите си граждани. По този начин ще бъде намалено неравенството и ще бъде сложен край на "екстремното забогатяване", посочват авторите на анализа.
Как и кога Илон Мъск мина границата от 400 млрд. долара вижте тук: