Кремъл няма да се въздържа за Украйна

Ситуацията в Украйна се нажежи до краен предел - руски военни са в Крим, на ръба са да нахлуят в Украйна, президентът на САЩ Барак Обама предупреди Русия да се въздържа.

Русия заяви, че няма да се "въздържа" от намеса в Крим, стана ясно от официално съобщение на Кремъл. Русия няма да пренебрегне искането на помощ, отправено към президента Владимир Путин от новия премиер на Автономна република Крим Сергей Аксьонов, се казва в изявление на Кремъл, В последните часове Москва е изпратила 6000 военни в Украйна.

Всяка военна интервенция в Украйна ще има своята цена, обяви Обама. Украйна няма да се поддаде на руските провокации, заяви новият премиер на страната Арсений Яценюк.

Развързаха ръцете на Путин за военна намеса

Съветът на Федерацията даде съгласие на президента на РФ за използване на Въоръжените сили на РФ на територията на Украйна до нормализация на обстановката там.

Руският президент Владимир Путин внесе по-рано в Съвета на Федерацията (горната камара на парламента) искане за изпращане на руски въоръжени сили на територията на Украйна до нормализиране на обществено-политическата обстановка в страната, съобщи пресслужбата на Кремъл.

Путин аргументира стъпката с необходимостта да се защитят руските граждани и персонала в руската военна база в украинския стратегически район Крим.

Съгласието на Съвета на федерацията за използване на Въоръжените сили на Руската федерация в Украйна не означава в буквален смисъл, че ще бъде реализирано мигновено, заяви представител на Кремъл.

ООН в тупик

По искане на Украйна Съветът за сигурност на ООН се събра по-рано на закрито заседание, за да обсъди обстановката в страната. Съветът за сигурност със загриженост следи последното развитие на събитията в Украйна, заяви сегашният председател на Съвета - представителят на Литва в ООН Раймонда Мурмокайте.

На заседанието е била изразена подкрепа за единството, териториалната цялост и суверенитета на Украйна. Съветът е стигнал до съгласие, че е важно "всички политически субекти в Украйна да проявяват максимална сдържаност и призова за всеобхватен диалог при зачитане на разнообразието на украинското общество".

Хиляди въоръжени лица, описани като руски военни части, превзеха вчера основните летища в Крим, където е базиран руският черноморски флот.

Министър-предстедателят на Крим Сергей Аксенов е поел контрола върху всички силови служби в автономната република, съобщи ИТАР-ТАСС.

"Аз, като председател на Съвета на министрите на Автономна Република Крим, в съответствие с пълномощията, дадени ми от Върховния съвет на републиката, вземам решение за преминаване на прякото командване на всички силови структури на МВР, въоръжените сили, флота и гранични войски към мен", се казва в съобщението.

Аксенов се обърна тази сутрин с извънредна молба към президента на Русия Владимир Путин за съдействие в гарантирането на мира и спокойствието в автономната република.

Москва не иска посредници

Междувременно Русия се обяви против налагането на посредническа мисия за урегулирането на ситуацията в Крим, заяви постоянният представител на Руската федерация в ООН Виталий Чуркин. "Властите в Крим трябва да бъдат попитани какво мислят по този въпрос. Ние сме срещу принудително посредничество", е казал още Чуркин. Мисията беше поискана от президента на САЩ Барак Обама, който предупреди Москва да се изтегли от Крим.

И.д. президент на Украйна Олександър Турчинов обвини Русия в открита агресия срещу Украйна, предадоха Ройтерс и Франс прес. В телевизионно интервю той призова руския президент Владимир Путин да прекрати незабавно тази провокация и да изтегли руските войски от Крим.

В интервю за Еuronews часове по-рано руският посланик в ЕС Владимир Чижов отхвърли като неоснователни подозренията, че Русия готви военна интервенция в защита на рускоговорящото мнозинство в Крим.

На предупрежденията на САЩ Чижов зяви: "Съединените щати имат традиция да нахлуват в други страни и може би разсъждават според собствените си схващания, но това не е случай на руска намеса.

Постоянният представител на Русия в ООН Виталий Чуркин заяви, че всякакви руски военни маневри в Крим са в съответствие със съществуващото споразумение на Русия с Украйна за присъствието на руския Черноморски флот в Севастопол. Имаме споразумение с Украйна и действаме в рамките на тази договореност, заяви Чуркин след заседанието на Съвета за сигурност на ООН.

#1 янаки 01.03.2014 в 11:21:34

Какво ще кажете за такава асоциация: Украйна – Анка; ЕС - мосю Маргариди: Европейското бъдеще на Украйна - авропейската цивилиЛИзация?

#4 Оня Дето Го Трият 01.03.2014 в 16:02:13

Опаа, изнасяме демокрация сега ли? Къде са миролюбиците да коментират?

#6 Шрайка 01.03.2014 в 16:27:49

Не ми харесва, но ще трябва да се самоцитирам: "От време на време се чудя, до къде могат да бъдат разтеглени някои понятия, като например "демокрация"? Това признак на шизофрения ли е, или опаковане на интереси в целофан? Как така едни и същи действия в единия случай биват определяни като "преврат", а в друг като "революция"? Едното е "намеса във вътрешните работи", другото е "подкрепа на демократичното развитие". Едното е "нападения над мирни граждани", другото е "отпор на терористи". Едното е "подкупване на ключови фигури", другото е "подкрепа на неправителствени организации". И така мога да изброявам до утре. Помня подобна шизофренност едно време, при "социализЪма". Ама, сега? Нали тогава беше диктатура. А днес? " Както и да повторя чужд цитат - "Не знам кои са по-извратени -тези,които предизвикаха случващото се в Украйна,или тези,които се възхищават от него". Та ще замоля пишман "демократите", поне да замълчат.

#7 Rodrigo Diaz de Vivar 01.03.2014 в 16:48:01

Аз казвам, рашъните да се махнат от там. След това да дойдат брадатите уахабити от Кавказ, не им е много далече, да спасят кримските татари от руско робство и да се свърши с тази мъка. И ето ти Сочи, станал черноморския Кушадъсъ. Ако се понапъне ходжата от джамията, може и от Варна да го чуем.

#9 янаки 01.03.2014 в 16:59:49

По време на киевската революция беше приет принципа: Тези, които са на площада или в зданието на парламента имат право да диктуват условия на законно избраното правителство. Водачите на народното възстание имат право да поставят ултиматуми, безусловно да се приемат исканите от тях кандидатури и закони. Правителствените сили нямат право да използват оръжие спрямо протестиращите и в случаите, когато те са въоръжени и стрелят срещу тях. Правителствените функционери, които със сила са се опитали да прекратят антиправителствените безредици, подлежат на наказание от Хагския трибунал. Тази нова форма на украинска демокрация е много интересен прецедент и да видим ще се одобри ли от Обама, ако се приложи там, където ...........” „не трябва да се прилага”.

#12 Rowan 01.03.2014 в 19:29:32

Притесненията на българите и родната медийна окупация от страна на казуса Украйна са точно толкова смислени, колкото и напъните на мисълта на моята колежка по повод похожденията на 17 годишния й син. Нито нейното "постоянно го мисля" му помага на него, нито стотиците статии и хилядите коментари под тях ще променят нещо в Украйна или ще повлияят на битието на българина. Ни и двете дейности изглеждат ужасно загрижени, нали?

#14 янаки 01.03.2014 в 20:09:25

Ето текстът (на руски е, но ми се струва, че всеки средно интелигентен индивид би могъл да го проумее) на обращението на Путин към Съвета на Федерациите: „В связи с экстраординарной ситуацией, сложившейся на Украине, угрозой жизни граждан Российской Федерации, наших соотечественников, личного состава воинского контингента Вооруженных Сил Российской Федерации, дислоцирующегося в соответствии с международным договором на территории Украины (Автономная Республика Крым), на основании пункта "г" части 1 статьи 102 Конституции Российской Федерации вношу в Совет Федерации Федерального Собрания Российской Федерации обращение об использовании Вооруженных сил Российской Федерации на территории Украины до нормализации общественно-политической обстановки в этой стране”, — говорится в обращении.

#16 Оня Дето Го Трият 01.03.2014 в 20:37:46

Патриоте, Гюлеметов, може ли един въпрос? Щом Русия може да нахлува в Украйна да си брани руснаците и ти го приветстваш, защо Турция да не нахлуе у нас да си брани турците? Абсолютно същото е и би трябвало да излезеш да ръкомахаш по същия начин на турските защитници. Нещо да имаш да кажеш по тоя въпрос?

#18 nemo 01.03.2014 в 22:19:17

До Щрайка: Благодаря за интелигентния коментар. Ако продължаваш да разсъждаваш в същата посока, и сравниш изказванията на висши партийни лидери от соца и президенти на САЩ, ще видиш , че си приличат като две капки вода. Само думи като комунизъм, социализъм са заменени с демокрация. Преди това тези думи са били имена на религии и т.н и т.н. Керванът си върви и кучетата си лаят. Както казва Донът в Godfather: Няма вечни приятели, има вечни интереси. В балкански вариант: Интересът клати феса.

#19 milsim 02.03.2014 в 10:33:01

Значи америка може да влиза навсякъде (№ / Година / Страна / Кратко описание 1. 1914-1934 Хаити Дебаркиране на пехота, въздушни бомбардировки водещи до 19 годишна военна окупация 2. 1916-1924 Доминиканска република Военна интервенция последвана от 8-годишна окупация 3. 1917-1933 Куба Дебаркиране на морска пехота. 15-годишна окупация 4. 1918-1920 Панама Намеса на пехота която изпълнава "полицейски задължения" в продължение на 2 години. 5. 1918-1922 Русия Флот и пехота водят битки в няколко района на страната в продължение на 5 години 6. 1919 Югославия Морска пехота се намесва в Далмация (Хърватско) 7. 1919 Хондурас Дебаркиране на морска пехота 8. 1920 Гватемала Намеса на пехотинци 9. 1922 Турция Морска пехота извършва операция в Smyrna (Измир) 10. 1922-1927 Китай Флот и пехота разположени в Китай за 5 години. 11. 1924-1925 Хондурас Парашутисти дебаркират два пъти за две години. 12. 1925 Панама Операции на морската пехота 13. 1927-1934 Китай Сили на морската пехота са разполагани из страната. 14. 1932 Салвадор Намеса на морската пехота 15. 1933 Куба Операция на морската пехота 16. 1934 Китай Морска пехота дебаркира в Фуджоу (Foochow) 17. 1946 Иран Разгръщане на войска в северните провинции 18. 1946-1949 Китай Солидно присъствие на около 100 000на войска воюваща обучаваща и тренираща местни бойци. 19. 1947-1949 Гърция Войски на САЩ осъществяват 3 годишна кампания за потушаване на бунтове. 20. 1948 Италия Манипулиране на изборите от ЦРУ 21. 1948-1954 Филипините "Тайна" война на ЦРУ, операции на командоси (дивесанти) 22. 1950-1953 Корея Участие в Корейската война 23. 1953 Иран ЦРУ сваля правителството на министър председателя Мохамед Мосадек (Mohammed Mossadegh) 24. 1954 Виетнам Намеса на страната на Френските колоноални окупационни сили 25. 1954 Гватемала ЦРУ сваля правителството на президента Джакобо Арбенз Гузман (Jacobo Arbenz Guzman) 26. 1958 Ливан Дебакира 14 000на войска. 27. 1958 Панама Сблъсъци между войските на САЩ в зоната на Панамския канал и местното население. 28. 1959 Хаити Намеса на морски пехотинци 29. 1960 Конго ЦРУ подпомага свалянето и убийството на премиер министъра Патрис Лумумба. 30. 1969-1964 Виетнам Постепенно разполагане на военни съветници и специални части. 31. 1961 Куба ЦРУ организира диверсията в Залива на Прасетата 32. 1962 Куба Морска блокада и заплаха с употреба на ядрено оръжие. 33. 1962 Лаос Преврат организиран от ЦРУ. 34. 1963 Еквадор ЦРУ подкрепя военен преврат срещу президента Хосе Мария Валеско Ибара (Jose Maria Valesco Ibarra) 35. 1964 Панама Отново сблъсъци между войските на САЩ в зоната на Панамския канал и местното население. 36. 1964 Бразилия ЦРУ участвува във военен преврат който сваля правителството на Жуао Гоулард (Joao Goulart ) и качва на власт ген. Кастело Бранко (Castello Branco) 37. 1965-1975 Виетнам Виетнамската война. Участие на повече от 500 000на войска. Около 6 милиона жертви. 38. 1965 Индонезия ЦРУ участва в преврат срещу президента Сукарно и поставя на власт ген. Сухарто 39. 1965 Конго ЦРУ подпомага военен преврат който сваля президента Жозеф Касавубу (Joseph Kasavubu) и поставя на власт Жосеф Мобуту (Joseph Mobutu) 40. 1965 Доминиканска република Разполагане на 23 000на войска 41. 1965-1973 Лаос Начало на бомбардировки траещи 8 години. 42. 1966 Гана ЦРУ подпомага преврат за свалянето на президента Куаме Нкрума (Kwame Nkrumah) 43. 1966-1967 Гватемала Масивни антивъстаннически операции 44. 1966-1975 Камбоджа ЦРУ подкрепя военния преврат на ген, Лон Нол срещу принц Нородом Сианук. Интензивни 7 годишни бомбардировки на районите в близост до границата с Виетнам. 45. 1970 Оман (Аман) Противовъстанически операции съвместно с иранската морска пехота. 46. 1971-1973 Лаос Наглуване на американски и южновиетнамски войски 47. 1973 Чили ЦРУ учасва в преврата свалил президента Салвадор Алиенде (Salvador Allende) и качил на власт ген. Аугусто Пиночет (Augusto Pinochet ) 48. 1975 Камбоджа Морската пехота влиза в сражения с правителствените сили на Камбоджа. 49. 1976-1992 Ангола Операции на ЦРУ и военни операции. 50. 1980 Иран Специални части кацат в Иранската пустиня. Атаката се осуетява от повреда в хеликоптер(и). 51. 1981 Либия Американските ВВС свалят два Либийски военни смолета над Средиземно море. 52. 1981-1992 Салвадор ЦРУ и специални части (диверсанти) извършват антивъстаннически операции в продължение на 11 години 53. 1981-1990 Никарагуа ЦРУ ръководи операциите на никарагуанските конри. Окупация на пристанищата от американски войски. 54. 1982-1984 Ливан Участие на морски пехотинци и обстрел на местни военни части от американския флот. 55. 1983 Гренада Военна инвазия в Гренада. 60. 1983-1989 Хондурас Мащабна военна програма за подпомагане, целяща конфликт с Никарагуа. 61. 1984 Иран Два ирански самолета са свалени над Персийския залив. 62. 1986 Либия Американски самолети бомбардират градовете Триполи и Бенгази, преки атаки на президентския дворец на Муамар Кадафи. 63. 1986 Боливия Специални части се занимават с антивъстанически операции. 64. 1987-1988 Иран Американската флота блокира иранския морски транспорт и сваля ирански пътнически самолет. 65. 1989 Либия Американски самолет сваля два либийски самолета над залива Сидра (Gulf of Sidra) 65. 1989 Филипините ЦРУ и специални части потушават бунтове. 66. 1989-1990 Панама 27 000 войници, флот и авиация са използвани за свалянето на правителството на президента Нориега 67. 1990 Либерия Разгръщане на военни отряди. 68. 1990-1991 Ирак Войната в залива. Отблъскване на иракските окупационни войски в Кувейт. 69. 1991-2003 Ирак Контрол над иракското въздушно пространство с периодични атаки на въздушни и наземни цели. 70. 1991 Хаити Военен преврат с участието на ЦРУ сваля от власт президента Жан Бертран Аристид (Jean-Bertrand Aristide ) 71. 1992-1994 Сомалия Операция на специални части 72. 1992-1994 Югославия Основна роля в наложената от НАТО блокада на Сърб

Новините

Най-четените