18 пъти повече радиация до "Фукушима"

18 пъти е нараснала радиацията, измерена в резервоар за отпадна вода от авариралата японска АЕЦ „Фукушима", съобщават световните агенции, като се позовават на компанията-оператор на централата.

Новината за пореден път напомня за огромните трудности, с които се сблъскват специалистите, борещи се вече над две години с тежката ядрена авария.

4 часа стигат

Радиационни нива от 1800 милисиверта за час, достатъчни да убият незащитен човек за четири час, са били измерени близо до дъното на един от резервоарите, в които се излива водата, с която „Токио Електрик Пауър" (ТЕПКО) охлажда стопилото се ядрено гориво в реакторите. На 22 август замерванията от същото място са показали едва 100 милисиверта за час - двойно над безопасния максимум според японските закони, но и 18 пъти по-малко от сегашните стойности.

Преди месец от ТЕПКО признаха, че в резервоара има теч, което беше обявено от енергийния регулатор за „сериозен инцидент". Към момента не са открити нови пробойни в корпуса на съоръжението, но говорител на компанията посочи, че силно заразена вода е изтичала от тръба, която свързва два други резервоара, разположени наблизо.

ТЕПКО смятат, че рекордните нива на замерената радиация се дължат на използването на по-чувствително оборудване.

Помощ

Енергийната компания обяви, че ще покани чуждестранни експерти, с чиято помощ да бъде решена съдбата на огромното количество радиоактивна вода, която в момента просто се събира и, както стана ясно, изтича в почвата и океана.

Властите в Токио на свой ред обявиха, че ще предоставят 3.6 млрд. долара на специален фонд за почистване на заразените площи. Подложен на вътрешен и външен натиск, преди дни премиерът Шинзо Абе обяви, че страната ще играе по-голяма роля в справянето с последствията от катастрофата.

АЕЦ „Фукушима" остана без охладителна система след земетресението и опустошителното цунами от 11 март 2011 г. В резултат вътре в реакторите й започнаха да протичат безконтролни реакции - парни експлозии, стопяване на ядреното гориво и изтичане на радиоактивни материали. Наложи се охлаждането на активните зони с вода, което на свой ред доведе до нови течове и допълнително заразяване.

160 000 души бяха евакуирани след най-голямата ядрена авария от Чернобил насам.

Новините

Най-четените