Бактерията Deinococcus radiodurans неслучайно е наричана "Конан бактерията". Науката е установила, че тя е в състояние да оцелее при изключително тежки условия. Включително облъчване с радиация 28 000 по-високо от дозата, която би убила човек.
Това се дължи на антиоксидант в нея, а сега учените са установили как действа той. Което пък значи, че би могъл да се използва и в медицината за предпазване на хората.
Антиоксидантите са малки молекули, които неутрализират свободните радикали. В прекалено големи количества в организма пък свободните радикали водят до оскидативен стрес и промяна в генетичната информация и работата на клетките. От това може да последват редица заболявания - сърдечни, ракови, респираторни и т.н.
Антиоксидантите са съставени от малки молекули и включват редица съединения.
"Чудодейният" антиоксидант в "Конан бактерията" включва манган, фосфат и пептид на аминокиселини.
Именно трите вещества в комбинация са оказват по-ефективни при предпазване от радиация, гласи проучване, публикувано в списание Proceedings of the National Academy of Sciences - официалното издание на американската Национална академия на науките.
Отдавна е известно, че заедно мангановите йони и фосфатът формират силен антиоксидант, но откриването и разбирането на "магическия" потенциал при добавянето на трети компонент е пробив, казва един от съавторите на изследването Брайън Хофман, професор по химия и молекулярни бионауки в колежа по изкуство и науки "Вайнбърг" към Северозападния университет в САЩ.
Проучването осигурява ключа към разбирането защо тази комбинация е толкова мощно и обещаващо средство за радиационна защита, допълва той.
Бактерията Deinococcous е обявена от Рекордите на Гинес за най-устойчивата на облъчване форма на живот. Тя може да оцелее извън Международната космическа станция 3 години, и освен на радиация, издържа и на киселинна среда, студ и липса на течности.
Екип с участието на Брайън Хофман също е доказвал устойчивостта на микроорганизма - през 2022 г. изследване показва, че ако "Конан бактерията" съществуваше на Марс, замразена там тя би изкарала милиони години.
Тогава учените измерват количеството манганови антиоксиданти в клетките на бактерията и откриват, че дозите радиация, които тя може да преживее, са директно свързани именно с големия им брой.
Те установяват, че изсушена и замразена, бактерията може да оцелее 140 000 грея. Грей е единицата, с която се измерва количеството приета радиация.
Това е 28 000 пъти повече от нужното да убие човек.
За последното изследване учените са създали изкуствен антиоксидант - MDP, създаден по подобие на мангановите йони, фосфата и пептида в бактерията. Той е използван в т.нар. деактивирана радиационна поливалентна ваксина, при която радиацията действа срещу патогени като хламидия.
Така се изследва как компонентите на синтетичния антиоксидант, включително манган, фосфат и пептидът на име DP1, предпазват клетките и протеините от излагане на радиация. Когато вторите две се свържат с мангана, те формират троен комплекс, който осигурява високо ефективна защита.
Учените смятат, че това може да доведе до разработване на по-силни антиоксиданти, които да се използват в медицината, индустрията, отбраната и проучването на Космоса.