Една трета от дните през 2014-а г. се очертават почивни за повече от половината българи. Официалните почивни дни, които няма да се отработват, уикендите и платените отпуски през тази година ще бъдат общо 135 дни.
Тази равносметка, която ще зарадва много хора, не важи, разбира се, за работещите в хотелиерството, областта на услугите и търговията. Облагодетелстваните от многото почивни дни ще са по традиция заетите в държавния сектор, образованието и голяма част от фирмите с нетърговска цел.
Въпреки че се очертава една доста по-отпускарска година от миналата, новината се приема доста противоречиво.
Психолозите смятат, че в условията на криза и свито потребление, което се свежда до закупуване на най-необходимото от всяко домакинство, повечето почивни дни, ще мотивират и ентусиазират служителите по време на работните седмици. Те смятат, че очакването на почивката, ще накара работниците да мислят по-положително и ще намали депресивните състояния.
Бизнесът, от своя страна, приема новината за почивните дни по-противоречиво. На практика се оказва, че един допълнителен почивен ден, носи на икономиката около 90 млн. лв загуби. Допълнителната почивка, според мениджърите, се отразява негативно на резултатите, заради необходимото време всеки служител да се настрои на работна вълна.
Дори без да се смятат националните празници, които не са чак толкова много, в годината има 52 седмици, всяка от тях с по 2 неработни дни, това са 104 уикендни дни. 104 : 365 = 0.2849, т.е. 28.5 процента са почивните дни - скучно и по-подробно, щото май пишещите тук хич ги няма с аритметиката и разчитат на математическо невежество на аудиторията за да се опитват да произвеждат сензации. А тези неработни дни са естествено за който може да си позволи да отсъства или за тези, които така или иначе всяка сутрин се събуждат под възглавницата със сигурен надник. Така че, не е сензация това, което пишат.
Не знам.