Изгубени в превода

Тези дни един плешив господин обиколи телевизионните студия, за да обясни как не сме го разбрали правилно. Той искал едно да каже, но всъщност казал друго, а ние сме си помислили трето.

Идеята за рестрикция на работното време на хипермаркетите през уикенда в полза на кварталните магазинчета, която разбуни духовете и предизвика серия от сериозни и иронични коментари, всъщност не била негова, не била обсъждана и дори не била идея.

Човекът просто споменал, че имало подобна практика в чужбина, нищо повече. Подхвърлил го хей така, лаф да става. Земеделец е, но не си дал сметка, че трябва да мери и думите, които сее, за да не се излага после с плода да умствената си активност.

Недодяланият му опит за законотворчество изненада дори собствените му съпартийци, които в момента са твърде ангажирани с друг важен процес, който ние с вас пак не успяваме да разберем напълно. Те сменят поголовно държавни чиновници, но това не било чистка в стила на ГЕРБ; било управленска необходимост.

На този фон изцепката на Панчев изглежда почти като маневра за отвличане на вниманието от по-сериозни правителствени кроежи, но се опасяваме, че пак търсим прекалено много логика в елементарните действия на тиквите от политическия ни парник.

Изобщо нямаше да се занимаваме с темата; ние вече сме наясно със стила на управление "проба-грешка" и не желаем да го кредитираме с повече доверие, камо ли да го анализираме. И все пак не можем да подминем нещо много характерно. След поредния идеен отбой, авторът на мисловния "бисер" отново допусна, че проблемът не е в него, а в нас.

Земеделският стратег изостави плана си за хипермаркетите като недоразбран, но нахално добави, че все пак хиляди били доволни, че такава идея съществувала. Хем това уж не е неговата позиция, хем ние не сме дозрели за нея, в случай, че беше.

Ето ви в чиста форма управленският вирус на България. Нарича се "катарзис" и след него обикновено няма нито прогрес, нито се поема отговорност. Поредният, засегнат от действието му, се нацупва на околните заради собствената си неспособност да бъде адекватен.

Няма власт, която да е застрахована срещу неправилни решения; пък и не е страшно да се подлагат на обществено обсъждане дори на най-абстрактните и налудничави хрумвания.

Проблемът е, че авторите им нито ги аргументират достатъчно умело, нито ги отхвърлят напълно след провала им. Те остават с усещането, че просто не са случили на електорат, който да оцени качествата им; напълно отхвърлят възможността некадърниците да са те.

Настоящето управляващо мнозинство много би искало да представлява диаметрална противоположност на кабинета Борисов. Там беше издигната в култ практиката „проба-грешка", случайните назначения, недообмислените решения и абдикацията от първоначалните планове.

И тогава разни доморасли мислители експериментираха на наш гръб, само за да ни обяснят, че не сме ги разбрали правилно и въпреки очевидните слабости на поредната им идея, оставаха убедени, че хиляди биха я подкрепили. Уви, абсолютно същият подход е налице и днес.

Всяка власт е обречена да репродуцира посредственост, най-малкото защото логиката на назначенията й е да поставя надолу по стълбицата все по-големи глупаци от вишестоящите, за да не застрашават върховната им позиция. Ето как и някак си е естествено поредната власт да държи да се обгради със своите собствени глупаци, като разкара глупаците на предишната.

Искрено ни притеснява обаче, че предвид интелектуалната мощ на всеки следващ управляващ, глупаците, които се назначават, стават все по-нетърпими. А това никак не помага да проумяваме идеите им от раз. Или иначе казано - не ни прави в очите им гражданите, от които имат нужда.

#2 conscience 29.08.2013 в 09:09:11

Остроумно написана статия, но аз не мога да се съглася с критиката относно практиката "проба-грешка-отбой". Такъв подход с право би бил осмиван ако става въпрос за физика например, където отдавна са открити работещи закони, които ни позволяват да строим самолети без да се притесняваме, че някой от тях може и да не излети. Когато става въпрос за политика, икономика, социална динамика и т.н. "проба-грешка" е най-доброто, което имаме. Много е опасно някой добър оратор с достатъчно сложна (за да бъде критикувана) аргументация да започне да ръководи икономиката все едно е физика. Много често се случва също някой да погледне Норвегия например, да извади няколко качества от тяхната обществено-икономическа организация и да почне да изважда абсурдни аналогии за постигане на техния стандарт. Най ярките примери са, разбира се, от финансовата сфера, където абсолютни шарлатани представят фалшиви методики за оценка на риска и на всичкото отгоре получават нобелова награди.

#4 partci 29.08.2013 в 10:54:13

"... тиквите от политическия ни парник..." ИЗБУХНАХ!

#6 Зелен Бетон 29.08.2013 в 19:29:47

И тия същите настояват за ДИАЛОГ. С тези, които искат от тях едно просто и ясно нещо: да се махнат от властта. И не само се правят на „диалогични“, а още по-малоумно: искат да направят така, че протестиращите срещу тях да водят тоя „диалог“ дори не с тях, а с „поддръжниците“ им. Защото те самите са, рийш ли, на много по-високо ниво... КАКЪВ ДИАЛОГ, БЕ!!!!! ХЕИ-то, като открие две-три некачествени единици от нещо, бракува ЦЯЛАТА ПАРТИДА. И я праща директно в екарисажа или на сметището. А тоя, дето я е пуснал на пазара, го санкционира. Партидата на сегашните ни „демократично избрани“ управляващи е за сметището много отдавна. Цялата вкупом. Държавата смърди от тях, та се не трае. Отдавна е безсмислено да се впечатляваме, че поредната единица се оказала изгнила. А оня, пухкавия гнилоч, се бяха засилили да го слагат началник на борбата срещу мухъла и плесените... Някой да е чул за санкция срещу партиен лидер заради това, че е пуснал на политическия пазар олигофрени? Не е. А би трябвало не само да се санкционират, а и да им се забрани да заемат каквато и да било длъжност, свързана с управление. На каквото и да било, не само в политиката. И то доживот. ДИАЛОГ ЛИ??? Я си *§@№$@$*№@!@№@!№%!!!

#7 nelka 30.08.2013 в 08:02:36

а някой вярва ли, че въпреки множеството издънки този кабинет е събрал 800000 подписа в подкрепа, не знам практически как е възможно???

#10 Vremenno-trudovo-zaet 30.08.2013 в 11:05:42

Нелка: "а някой вярва ли, че въпреки множеството издънки този кабинет е събрал 800000 подписа в подкрепа, не знам практически как е възможно??? Нелка, ако живееш в блок, направи си труда да проследиш движението на т.н. Домова книга. При нас "ОФ бабетата" са изключително активни и въпросното "четиво" напоследък е много търсено и се разнася къде ли не. То е неизчерпаем източник на вдъхновение, както преди референдума за Белене, така и към днешна дата...

#11 Прокопи 30.08.2013 в 11:11:41

Тоа KingoftheROAD голям стрелец се извъди, все пуца наляво надясно с форумна пушка, заредена с форумни патрони във форумната война

Новините

Най-четените