Защо ще празнувам 24 май

Светъл, изконен, символ на традиционните български ценности и родолюбие - това не са думи, с които свързвам 24-ти май. Не ме разбирайте погрешно - причината не е в това, че не смятам празника за важен.

Просто при нас всеки национален празник се отбелязва с абстрактни, помпозни, кухи фрази, които не значат нищо и които по никакъв начин не доближават празника до хората, нито пък му придават някакъв съвременен смисъл. Да не говорим за значението на 24-ти май за младите - какво може да значи за тях "светъл"? И има ли изобщо "тъмен" празник?

По принцип от мен не блика обилен патриотизъм и едва ли бих седнал да обяснявам защо и как трябва да отбелязваме 3-ти март или 22-ри септември. 24-ти май обаче е различен. 24-ти май е актуален. И ще го празнувам като съвременен празник. 
Ето защо:

1. Защото, колкото и странно да звучи, има добри учители. Има учители, които работят за учениците и които вдъхновяват хората около себе си.

2. Защото ще подаря цвете. На учителите. За това, което са направили за мен. За това, което правят всеки ден.

3. Защото на 24-ти май, поне за един ден, ще похвалим добрите ученици. Нищо, че през останалата част от година им вменяваме как не стават за нищо.

4. Защото учениците заслужават да бъдат хвалени.

5. Защото в този ден ще им подарим книги. От хартия.

6. Защото 24-ти май е празник и без "помощта" на Фейсбук. И няма да го ползвам като евтин повод за "остроумен" статус или коментар.

7. Защото е през пролетта. А пролетта вдъхва надежда.

8. Защото моята азбука започва с "ален" и "багра", а не с Алисия и Бойко.

9. Защото съм грамотен и това ми харесва.

10. Защото има и други грамотни българи, които заслужават поне един ден в годината да виждат смисъла от това.

11. Защото имам право да се възмущавам от „Магазина няма да работи".

12. Имам право да се възмущавам и когато чуя „училищà", и то от телевизионни водещи.

13. Защото имам български речник и не ме е страх да го използвам.

14. Защото обичам, когато други общуват с мен на правилен български.

15. Защото грамотността е избор. Аз правя своя избор всеки ден.

16. Защото „човекът, който не чете добри книги, няма предимство пред човека, който не може да ги чете".

17. Защото и Кирил, и Методий са били образовани. И интелигентни. И това не им е попречило.

18. Защото Кирил и Методий са духовни лица и, без дори да го съзнаваме, в този ден отбелязваме силата на вярата им. (Матей 17:20)

19. Защото няма Синод на Кирил и Синод на Методий.

20. Защото приемаме приноса на Кирил и Методий, въпреки че не са българи. И то - без да се налага да правим някого на сапун. Можело, значи.

21. Защото този празник е единственият български символ, преминал през "фашизъм", "комунизъм" и "демокрация". Дори националният химн не може да се похвали с това.*

22. А това постоянство ми дава надежда, че и в бъдеще празника ще го има и ще има и ние какво да празнуваме.

23. Защото денят е посветен не на герои, умрели за България, а на хора, които са живяли за нея.

24. И това ми дава вярата, че и аз мога да направя нещо смислено за страната си, без да се налага да умирам за нея.

А какви са вашите причини?

*Проверете, ако не вярвате. 24-ти май се празнува официално още от 19-ти век, а светският празник е отделен от църковния през 1916г. Вижте от кога датират химнът, гербът или който и да е от другите национални празници.

#1 Гризли 24.05.2012 в 10:45:08

Честит Ден на славянската писменост, българи! Каквото и да се говори, каквито и претенции да имат разни държави и организации, каквито и да са опитите на разни глуповати хора да заменят кирилицата с латиницата, колкото и да е "паднало" културното ни ниво, истината е една - това е един от най-хубавите български празници и със сигурност един от празниците, с които трябва да се гордеем най-много! Защото чрез славянската азбука със сигурност сме дали нещо на света - и в прекия и в преносния смисъл! Колко други държави могат да се похвалят с нещо такова в историята си? Нима това не е повод за национална гордост? Когато България е била създадена и е съществувала като държава не е съществувала (почти) никоя от сегашните европейски държави! Същите тези европейски държави, които се опитват да ни изкарат второкласна държава. Въпреки сегашното ни положение и некадърните ни политици от последните десетилетия България си остава много стара държава, с голяма история, пълна със събития, даващи основание за гордост! Обиколил съм почти цяла България, посетил съм толкова много исторически, културни и природни места, за които дори не бях предполагал, че съществуват! И навсякъде се вижда толкова много история по нашите земи! Това ме кара да съм горд, че съм българин! И несъмнено един от най-големите празници, които дават повод за това, е 24-ти май! Затова и ще го празнувам! Още веднъж - Честит празник!

#4 Оня Дето Го Трият 24.05.2012 в 11:49:35

Тоя интернет мамата и е*а на кирилицата.... ама добре че има празник, та формално да я почитаме все още... На празник, като на празник

#6 Vikito 24.05.2012 в 18:14:18

До Оня Дето Го Трият Не Интернет е виновен за писането на "шльокавица", а това, че в началото никой не обясни на децата, че има начин за подреждане на буквите от клавиатурата (Phonetic), както е подреждането на латиницата. Затова ч-то замениха с 4, ш-то - с 6 и т.н.

#9 deowin 24.05.2012 в 19:01:06

Bichkiiata, не че искам да се заяждам, ама с каква глава твърдиш, че българският език бил уникален, космически и имал някакви си свойства, които никой друг език няма?

#11 Оня Дето Го Трият 24.05.2012 в 20:18:50

Викито Бе баш интернета си е виновен. И до ден днешен си пиша важните мейли на шльокавица, защото шанса да ги напиша на кирилица, а другия да получи маймуница си е все още реален... Докато преди да има интернет латиница виждах само по МТВ, камо ли пък да ми трябва за нещо Но все пак честит празник де!

#12 deowin 24.05.2012 в 20:58:20

>На базата на двата други езика освен бг и руски дето знам Разбирам желанието ти да се почувстваш важен с нещо - например, с това, че принадлежиш към народ с 'уникален' език - но всъщност просто звучиш като необразован комплексар. Нивото на другите ти езици няма как да е високо, ако твърдиш, че именно българският е най-уникалният (от _всички_ езици, припомням за уточнение). Вземи конкретно руския. Този език е невероятно по-богат на култура, разнообразие и изразителни механизми от нашия. Не знам как си с английския, но можеш да погледнеш само един фрагмент от богатството му - например, речниковия запас, който е няколко _пъти_ по-голям от българския.

#13 Оня Дето Го Трият 24.05.2012 в 21:18:09

Абе от Витоша по-високо нема.... Това е положението!

#15 deowin 24.05.2012 в 22:15:38

Уау, 'паднали' носело повече информация от 'fallen', щото прилагателните в английския не се съгласуват. И това е.. уникално! .. а, чакай, не е, щото 'tombees' носи абсолютно същата информация, по простата причина, че във френския пък се съгласуват. Но пък, викаш, във френски 'ramasse' не носи толкова, колкото 'събрахме'! УНИКАЛНО! .. а, не, не е, щото пък на руски падежът на 'упавших' носи още повече информация, отколкото 'паднали' - вече знаеш, че ябълките са пряко допълнение. Та, пак, каква ти беше тезата за уникалността на българския? Щото аз виждам, че от девет кладенеца вода носиш, и пак нищо съществено не казваш.

#17 deowin 24.05.2012 в 23:56:08

>"упалие" Първо, зле си с падежите. Не съм ги практикувал от руската гимназия, което ще рече 20 години, но все пак ми се струваше, че трябва да е 'собрали ведро упавших яблок'. Един колега руснак току-що потвърди, че е така. И не ми е ясно защо изобщо се заяждаш за падежа (при все, че дори не знаеш правилния), след като това в случая дори не е релевантно - важният факт е, че на руски определението освен че се съгласува с допълнението (в случая) по род и число (както на български, френски, но не английски), се и спряга в същия падеж, което очевидно дава повече информация, тъй като казва каква е ролята на определяемото. Хайде сега да спреш да се заяждаш, че българския бил уникален, щото всеки език все е уникален по някакъв супер измислен критерий - например, език с най-много носители фенове на Азис - но адекватен критерий в случая (засега) не успяваш да посочиш. Не отричам възможността такъв да има, но не е това, което казваш. Нито е, както във вица, многообразието на значенията на глагола 'таковам'.

#18 fALLEN 25.05.2012 в 00:53:12

отпразнувахме го подобаващо, догодина пак, а тия дни още...

#20 паяка 25.05.2012 в 12:06:37

Подкрепям Бичкията, за многото информация заложена особено в една българска дума - ТАКОВА. Знаете, един специализант от чужбина пристигнал в България да усъвършенства езика в автентична среда и от летището започнал да трупа впечатления, за които споделил, като се прибрал у дома. Та, разправял той: Слизам на аерогарата и казвам - Таковайте ми такси, и ми спряха такси; Таковайте ме до хотела - откараха ме до хотела; Таковайте ми багажа в стаята, и ми отнесе пиколото куфара в стаята; Таковайте ми ваната и камериерката ми я подготви. Абе, всичко в България можеш да получиш с тая дума. Единствено, когато си поръчах в банята теляк, разбрах, че таковайте ме отзад не е синоним на "изтъркайте ми гърба". Знам, че е брадясал виц, ама е готин и е по темата донякъде.

#21 deowin 25.05.2012 в 19:55:05

Първо, що за безумен критерий за каквото и да било е колко информация носи една дума от езика? Различните езици използват думите по различен начин - едни имат падежи и окончания, други използват отделни предлози; едни използват представки/наставки, други ги отделят; едни съгласуват определението с определяемото по род и число (и/или го спрягат в същия падеж, ако имат), други не го; едни променят глагола за образуване на времена, други добавят отделни спомагателни глаголи. Трябва да имаш много ниска чуждоезикова култура, за да не усещаш, че самостоятелната дума, видяна от силно ограничената гледна точка на поредица букви между два интервала, е доволно произволно понятие. Трябва да си адски тесногръд, за да виждаш 'разделям' или 'aufteilen' само като една дума (представка и корен), а пък 'take apart' само като две думи, вместо да ги разглеждаш като една смислена конструкция. Хайде, може би не всеки се е занимавал поне малко с компютърна или математическа лингвистика, ама това е обща култура. Второ, както вече казах и показах, дори и в този безумен критерий, българският език не е нищо особено - имаме 3 рода, число, съгласуваме прилагетелни, спрягаме глаголи, използваме неделими представки, променяме глагола за време (и използваме спомагателни частици), но това го има в много други езици. От друга страна, обаче, от падежи имаме само пренебрежими остатъци. Тоест, всеки език, който добави и падежи (например руски, немски, унгарски) бие българския по количество информация в една дума. Да не говорим, че по света има доволно извратени езици с доволно извратени правила - например японския има система от интонации за няколко нива на формалност/учтивост. И да, интонациите променят самата дума, ако това е толкова важно за вас.

#24 Voin 26.05.2012 в 00:30:27

Peta мисля, че си пропуснал 2 запетайки, едно тире, както и няколко пълни члена, ама карай ся, празник е..

#25 Meteora 26.05.2012 в 01:10:34

Ей, хора, идея нямате какво означава езикът за нас като нация! Това е като тинолът по спойката към микропроцесора! Стига простотии, радвайте се и величайте, ама на кирилица!

#26 Nikitta 26.05.2012 в 10:25:40

Полемиката между Бичкията и Деоуин под статията е много по-интересна от самата статия, която е чисто и просто низ от 24 кухи и високопарни словоизлияния. Едва ли има друг българин (освен авторът на тази статия), на когото са му нужни цели 24 причини, за да обича този прекрасен празник - 24 май.

Новините

Най-четените