По-топлият свят значи по-гореща кръв и повече насилие

Климатичните промени изглежда са един от факторите, допринасящи за насилието в обществата и между обществата, твърди актуално изследване. Независимо дали става дума за засушаване в Индия, гореща вълна в САЩ или крайно големи промени в дъждовете в Африка, Азия или Южна Америка, резултатът изглежда е един и същ: повече войни, повече убийства, бунтове и домашно насилие.

Дълбоката връзка между климата и взаимодействията между хората отдавна е документирана - и може и да е допринесла за упадъка на империите на китайците и маите, казват авторите на изследването.

В публикувания в сп. Science доклад за резултатите от него, водещият му автор Соломон Ксиян, доцент по публични политики в Калифорнийския университет в Бъркли, и колегите му Маршъл Бърк и Едуард Мигел са анализирали 60 проучвания на климатичните промени и човешките конфликти от различни научни области (като археология, криминология, икономика и психология) и в няколко насоки - от ръст на домашното насилие до срива на цели цивилизации.

"По цял свят в различните общества в съвременния свят, както и в историята, откриваме, че човешките конфликти изглежда са пряко свързани с промените в климата," казва Ксиян.

Въпреки че климатът не е единствената или основната причина за насилието, според учените без съмнение той засилва съществуващото социално и междуличностно напрежение във всички общества, независимо от имущественото състояние или стабилността.

Данните донякъде се потвърждават от анализи на независимата американска организация Climate Central, според която много от конфликтите в последните години са свързани с екстремни климатични условия.

Сред примерите са Арабската пролет, започнала през 2010, както и продължаваща и в момента гражданска война в Сирия. Нарастването на цените на храните от свързаните с климата събития послужи като повод за бунтовете в Тунис и Египет, а сирийските бунтове започнаха след суша и ръст на цените на хранителните продукти.

Изглежда най-изложени на риск са Индия и съседните й държави, където прогнозите за климатичните промени през 2050 вещаят нарастване с между 42% и 56% на риска от гражданска война, бунтове или етнически сблъсъци

Повишаващите се температури имат най-голям ефект върху човешките конфликти; еквивалентът на повишането на температурата с 2-3 градуса в средностатистически американски регион за месец например би увеличила шансовете за актове на насилие между гражданите - от рода на побой, убийство и дoмашно насилие - с около 4%, а риска от гражданска война, бунтове и етническо насилие - с 14 процента.

Силните дъждове и суши също могат да допринесат за конфликти; изследователите са регистрирали пикове в домашното насилие в Индия и Австралия, както и по-високи нива на убийства в крайно различни като социален статус държави - от САЩ до Танзания, плюс полицейско насилие в Холандия, инвазии на земя в Бразилия и други. Гражданските войни в тропическите региони също се оказват свързани с относително малки промени в количествата дъжд или температурите.

Констатациите от изследването потвърждават предишни анализи, свързващи климатичните промени с човешкото поведение. Те предизвикват и опасения за потенциалните последици, които променящите се условия на околната среда ще имат за стабилността на обществата в предстоящите десетилетия.

Повечето прогнози за климатичните промени предричат повишаване с две до четири стандартни отклонения на температурите, дъждовете и сушите през 2050, което според Ксиян дава прогноза за 30% по-висок риск от междугрупови конфликти.

"Откриваме едни и същи модели отново и отново, независимо дали данните за климата, които анализираме, са от Бразилия, Сомалия, Китай или САЩ," твърди Мигел. "Често смятаме, че съвременното общество като цяло е независимо от околната среда, заради технологичния си напредък, но анализите ни оборват тази теза." 

"Климатът очевидно е критичен фактор за поддържането на мира и благополучието в човешките общества"

"Много впечатляващ анализ на досегашните материали по темата, коментира Марк Шапиро, ръководител на хирургическото отделение към медицинския факултет на университета "Дюк" и автор на анализ на връзката между високите температури и насилието, но не участващ в екипа на настоящото изследване.

Високите температури вероятно осигуряват плодотворна почва за междуличностно насилие, като предизвикват по-тесен контакт между хората в търсене на спасение от жегите. Побоищата, изнасилванията и други прояви на спонтанно насилие нарастват с температурата, показват многобройните проучвания.

Дори шумът може да се превърне в предизвикващ повече гняв дразнител, твърдят холандски учени, а изследване от 1994 установява, че полицаи в една и съща програма за симулативно обучение е било по-вероятно да извадят оръжие, ако помещението е неприятно горещо.

На ниво население на държави, климатичните промени имат по-индиректни ефекти за социалната стабилност; с по-лошата реколта заради суша или наводнение например, миграцията може да провокира конфликти, при които общностите се конкурират за по-ограничените ресурси.

Шапиро обаче коментира, че не е напълно ясно дали нарастващите глобално температури задължително ще доведат до непрекъснато ескалиращи конфликти

В по-ранното му проучване е установена пряка, недвусмислена връзка между побои и по-високи температури, но според други изследвания съществува праг, след който насилието започва да намалява.

По думите на Ксиан, данните му все пак демонстрират, че човечеството в исторически план се е доказало като неспособно да се справя с климатични промени - и е възможно да продължи да става жертва на влиянието, което по-високите температури и по-големите дъждове имат върху стабилността на междуличностните и социалните взаимоотношения.

"Трябва да разберем защо климатичните промени предизвикват конфликти, така че да помогнем на обществата да се адаптират към тези събития и да избягват насилието," заключава той в изявление за медиите.

Здравият разум подсказва, че промените в климата като цяло нарушават стабилния ход на човешкия живот - примерно фермерите, изгубили реколтата си, са стресирани и потенциално гневни, което допринася за конфликти. Научната обосновка на причините за възникването на конфликтите обаче е по-трудна.

"В момента се намираме в същата ситуация, в която лекарите са били през 30-те години: те са виждали ясни статистически доказателства, че тютюнопушенето е вероятен причинител на рак на белите дробове, но конкретното обяснение защо това се случва се появява много години по-късно," казва Ксиян.

"По същия начин сега сме почти стопроцентно уверени, че климатичните промени предизвикват конфликт, но засега сме далеч от намирането на отговора защо."

#3 Human Roles 10.08.2013 в 23:00:41

Статията има много добра насока, че времето влияе на поведението на хората, но малко са объркани някои от фактите и прогнозите на господата "професори". 1. Вече започна глобално застудяване, а не затопляне. 2. Циклите на времето са отдавна изследвани и описани от хора, които не са толкова популярни, защото не правят изследванията и прогнозите си по поръчки обслужващи огромни интереси в бизнеса с въглеродни емисии. 3. Войните в момента се случват точно заради настъпващото в момента застудяване и борбата е за повече ресурси за оцеляване в студената епоха. 4. Бъдете спокойни, истинските изследователи казват, че застудяването ще е малко и няма да промени много живота на хората, пък и ще става толкова бавно, че ще има достатъчно време да се адаптираме.

#4 Зелен Бетон 11.08.2013 в 00:46:31

Сигурно е вярно, че топлината е предпоставка за засилване на агресивното поведение. Сигурно може да се обясни и по-подробно: с промените в кръвното налягане, натоварването на физиологичните механизми за саморегулиране на температурата на организма, отражението на всичко това върху кръвоснабдяването на определени центрове в мозъка, измененията в проводимостта на нервните импулси и т.н. Всичко това обаче са странични неща. Човекът не е растение или лабораторен плъх, за да се изследва по такъв начин. Проучванията дали горещината ни прави по-агресивни имат само статистическа стойност. И, мен ако питат, са си чисто трошене на пари. Много по-уместни биха били проучвания ЗАЩО РАЗУМЪТ НА ЧОВЕКА ВСЕ ОЩЕ НЕ МОЖЕ ДА ОВЛАДЕЕ АГРЕСИВНОСТТА МУ. Все пак живеем в 21-ви век – споделяме информация за секунди с всяка точка на планетата, занимаваме се с Хигс-бозона, каним се да пращаме хора на Марс... Нивата на агресивност БИ СЛЕДВАЛО да са многократно по-ниски от тези в Средновековието (да не говорим за по-ранни периоди) – заради овладяването на инстинктите и поставянето им под контрола на разума. А разликата май не е особено голяма. Интересно е дали някой финансира проучвания по такива теми. Поне аз не съм чувал. Вместо това – горещината повишавала насилието с 4%... Бахти и „фундаменталното откритие“! Какъв трябва да е изводът: че ако не настъпи захлаждане на климата, агресивността ще продължава да се засилва, и че това е НОРМАЛНО?! Айде бе!

#10 Бобо 11.08.2013 в 19:54:28

Хари, добре разкри че Фрида е защитник на Борисов! На мене ми е по интересно комунистическото начало е : а) Климатично обусловено? б) Генетично обусловено? в) Религиозно обусловено? г) Обусловено върху сифилистично изродените умствени отклонения на руски евреи, родени, но неживеещи (времено) в Русия, искащи да я заграбят и окрадат?

#14 abductor 13.08.2013 в 11:22:44

Брей, аз все си мислех, че по Южна Америка, Африка, Индия и прочее престъпността е висока заради всеобщата мизерия, пък то от глобалното затопляне било Наскоро бях на Канарските острови, и там беше бая жега, пък хората едни такива спокойни бяха, чудна работа, изглежда това глобално затопляне само тук-таме стъпва

Новините

Най-четените