Как бихте оправдали убийството на цивилни, ако бяхте министър-председател? Учениците, състезаващи се за стипендия в престижния британски колеж Итън, е трябвало да пишат точно по този въпрос през 2011 г. Проблем, който подозрително напомня скорошни събития в Лондон.
„Годината е 2040. По улиците на Лондон започват протести, тъй като запасите от гориво на Великобритания привършват поради петролна криза в Близкия изток. Протестиращите атакуват обществени сгради. Няколко полицаи загиват. Правителството задейства армията, за да сложи край на протестите. След два дни резултатът е постигнат, но 25 души са убити от военните. Вие сте министър-председателят. Напишете реч-послание към нацията, с която обяснявате защо изпращането на армията срещу агресивните протестиращи е единствената възможна опция, която освен, че е била необходима, е била и напълно морална". И нека фантазията заработи, както се казва.
Условието на задачата разпали фурор в социалните мрежи, но директорът на Итън твърди, че това е интелектуално упражнение, закодирано в настолната книга "Владетелят" на Николо Макиавели. Всъщност, въобще не става въпрос за това.
Тези теми са създадени, за да се оценяват учениците по способността им да защитават морала на неоправдаеми действия в името на "реда". Те редовно се прокрадват в елитната образователна система - от подготвителни училища като Итън до състезания по дебати и публични речи в Оксфорд и Кеймбридж, моделирани по образеца на класическите парламентарни дебати. Неслучайно победителите в тези състезания биват подготвяни за държавно управление.
Така би трябвало да се оправдаваш, когато си на власт
Управляващите са тренирани да го правят. Част от обучението им е да защитават до край морално неоправдаеми позиции. В противен случай рискуват да загубят състезанието в полза на конкуренцията.
Напълно достойни и благоприлични млади мъже понякога се увличат в защита на геноцид и мъчения, само защото това е единственият начин да спечелят дебата. На тези, които не са способни на такава аргументация, се внушава, че не е тяхна работа да имат политическо мнение.
Бъдещият политически елит не бива да бъде поощряван за отговори, които са най-правилни, най-състрадателни, човечни или дори най-разумни - те получават точки заради това, че са успели да смажат опозицията. Ето така се създават политици, които са способни да защитават всичко, което им се каже, да задействат всякаква политика, без значение колко хора ще пострадат. Разбира се, за да може техният отбор да спечели.
Тук не става въпрос просто за стандартно задание за домашна работа. Тази задача е част от входен изпит за стипендия - тест, създаден за младите момчета, желаещи да се присъединят към редовете на богатите и властните чрез своите познания и интелект, а не чрез парите и статуса на семейството си.
Повечето частни училища разполагат с такава система, особено по-елитните като Итън, които трябва да поддържат илюзията за социална ангажираност, за да подкрепят статута си на благотворителни организации, получаващи данъчни отстъпки. Точно така - на практика Итън е благотворителна организация и не плаща данъци.. Зад идеята за тази социална ангажираност, разбира се, стои включването на някои умници от средната класа сред богатите привилегировани.
Дори най-умните деца биха се поколебали какво да отговорят на подобен въпрос в приемните тестове. Разбира се, ако това бяха възрастни, вероятно голяма част от тях биха написали "Абе, защо не си гледате работата" с възможно най-розовия и лъскав химикал. Обаче има разлика между стъпил си на краката зрял човек с работа и уплашено 13-годишно дете, което иска да накара мама да се гордее с него.
Очевидният отговор, че всеки премиер, който се опитва да оправдае убийството на протестиращи, след като законовият ред се е разпаднал, не е годен да управлява нацията и трябва да подаде оставка веднага - не е сред възможните алтернативи, посочени в теста.
Именно това е смисълът на подобни тестове
Не е достатъчно да бъдеш умен. Посланието на този тест е: ако искаш да бъдеш част от управляващия елит, трябва да споделяш нашите ценности, а една от тези ценности е следната - удържане на властта на всяка цена, дори това да значи защитаване на неоправдаемото. Моралният компас, който не реагира остро на всяко обещание за власт, е сериозна пречка.
Най-важният ред в цитираната по-горе задача е: "Вие сте министър-председателят". Все едно пък има шанс да бъдете нещо по-различно.
Училищата като Итън обучават богати мъже, които един ден ще разполагат с власт. Възпитаници на известното с ексклузивния си прием на момчета британско частно училище са 19 британски премиери, включително настоящият - Дейвид Камерън. Кметът на Лондон също е учил в Итън.
Почти всички от най-влиятелните политици във Великобритания са завършили училището и са възпитани в неговите ценности. Ценности, включващи това да отговаряш на въпроси за стрелбата по протестиращи с умна реторика, вместо с дълъг и проницателен поглед към собственото ти съзнание, както и възприемането на Макиавели като наръчник за действие, а не като политическа сатира.
Който и да е поставил този въпрос на изпита, задължаващ 13-годишни момчета да оправдаят убийството на протестиращи в ролята си на премиери, е бил наясно с вероятността, че някой ден едно от тези момчета всъщност ще бъде премиер и ще разполага с реалната власт да поръчва убийството на протестиращи. Каква ли оценка би получил някой за това?
В най-елитните клубове и общности има въпроси, които не е разрешено да бъдат задавани. За тези охранени млади и богати аристократи, един такъв въпрос, който гарантирано няма да се появи в нито един изпит, е: всъщност има ли някаква причина, поради която точно ние трябва да бъдем на власт?