В сряда сутринта стана ясно, че една от трите членки на Pussy Riot, осъдената на затвор руска пънк панда, е освободена, докато другите две - всяка от които е майка на малки деца - ще прекарат две години в затворническа колония.
Съдбата на Pussy Riot завладя медии, експерти и граждани, тъй като в съвременната руска история няма друг подобен случай, засягащ правата на човека.
Тези от нас, които са достатъчно възрастни, за да знаят имената на Солженицин, Сахаров и Шарански, ги помнят като символи на надеждата и свободата от един репресивен режим. След падането на Съветския съюз преди 20 години, идеята за руските дисиденти изглежда се беше отмила в историческите хроники.
За жалост това, което много от нас считат за отживелица от една различна ера, все още е актуално в Москва, благодарение на първите международно признати дисиденти в пост-съветска Русия
Трите членки на феминистката пънк група Pussy Riot бяха арестувани по-рано тази година заради това, че протестираха срещу управлението на Путин в една църква. Те се превърнаха в глобална сензация, не само защото бяха затворени заради политическото си послание в една уж свободна нация, но и защото изразиха възгледите си чрез своето изкуство.
По повод изслушването по делото, което бе насрочено за тази седмица, Пьотр Вержилов, съпругът на Надя Толоконникова, посети САЩ в края на септември заедно с 4-годишната си дъщеря Гера и членове на неговия юридически екип.
Там Вержилов се срещна с членове на Конгреса, активисти и журналисти, за да говори по делото. Той и дъщеря му получиха медийно внимание от страна на CNN и Washington Post, но освен това гостуваха и в MTV, а една бързо организирана реч пред Нюйорския университет привлече тълпи от стотици души.
Той и осъдената му съпруга бяха почетени от Йоко Оно в Ню Йорк, която връчи на Pussy Riot наградата за мир Ленън-Оно.
Организацията Amnesty International е работила в защита на над 40 000 затворници на съвестта от началото на своята дейност преди повече от 50 години. Сега осъдените членки на Pussy Riot също ще се ползват от нейната подкрепа.
Необикновеното внимание, което се обръща на Pussy Riot, които не слязоха от първите страници на вестници и списания, след като двегодишната им присъда бе обявена през август, е единствено по рода си. В свят, в който каузите за защита на правата на човека се конкурират за внимание, Pussy Riot успяха да пробият, печелейки последователи, медийно отразяване и внимание отвъд най-смелите си мечти.
Наблюдатели отдават известността на Pussy Riot на провокативното име на групата и умелата употреба на исторически символи от страна на момичетата, чийто стил напомня за пънк бунтарките от 90-те. Според критиците, славата на групата се дължи предимно на факта, че западните правителства масово се опитват да компрометират Путин.
Случаят получи огромен отзвук и в артистичните среди. Подкрепата от страна на Мадона, Red Hot Chili Peppers, Стинг и десетки други музикални легенди се зароди от непосредствената идентификация на изпълнител на изпълнител
Гласовете по света, които призоваваха за освобождаването на Pussy Riot, бяха подкрепени от международни лидери като немския канцлер Ангела Меркел, британския външен секретар Уилям Хейг, върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и нобелов лауреат за мир Аун Сан Су Чи, отчасти и понеже ситуацията с човешките права в Русия се влошава все повече.
В продължение на години под управлението на Путин, руският режим налага обременителни бюрократични и финансови изисквания на организациите на гражданското общество. Правителството не успява да реши проблема (а според някои и умишлено стои зад него) с ужасяващата тенденция все повече разследващи журналисти и активисти за граждански права да завършват живота си от насилствена смърт.
Миналия месец правителството на Путин прогони американската Агенция за международно развитие, дръпвайки чергата под краката на няколко жизненоважни групи за защита на гражданските и човешки права, които разчитаха на нейната финансова подкрепа.
Малко по-невидим е фактът, че наскоро правителството разшири обхвата на своите закони, свързани с измяната, установявайки правна рамка, която би могла да бъде използвана за осъждане на защитниците на човешките права за държавна измяна.
Междувременно, опозиционното движение в Русия се задвижва, предизвиквайки повече публични протести през изминалата година, отколкото през цялото минало десетилетие накуп
Активистките от Pussy Riot са всичко друго, но не и случайни хора. Славата на пънк бандата принуди правителството на Путин да предприеме мерки. Самият руски президент неведнъж е говорил по темата, а бившият президент-протеже на Путин Дмитрий Медведев дори стигна дотам да призове за освобождаването на бандата.
Най-големият въпрос е дали Pussy Riot и тяхното искане за политическа, медийна и творческа свобода ще разпалят същите страсти в родна Русия, каквито успяха да провокират по цял свят. Ако това се случи, милионите хора, завладени и активизирани от случая с Pussy Riot, могат да се окажат на ръба на една наистина мащабна вълна.