Китайската мегаломания достигна нови върхове

Изблик на гениалност или гигантски блъф?

Китайският конгломерат Broad Group оповести на 20 юли, че е започнал предварителната работа по строителството на кулата "Небесен град" ("Sky City") до централнокитайския град Чангша.

Проектът е с изключителни мащаби: с височината си от 838 метра сградата ще стане най-високата в света, надминавайки кулата "Бурж Халифа" в Дубай.

Петилетката - само за 10 месеца

Още по-спиращо дъха е обещанието на Broad Group да завърши строителството на 838-метровия небостъргач само за 10 месеца, като откриването на завършената сграда е насрочено за април догодина.

За сравнение, кулата в Дубай е строена в продължение на над пет години.
Бюджетът на последния китайски мега-проект засега се предвижда да бъде 9 милиарда юана (около 1.05 млрд. евро), 43% по-малко от "Бурж Халифа".

За да успее да постигне такива рекордни темпове на строителство, основателят на Broad Group Жан Юе разчита на употребата на предварително произведени строителни елементи, които единствено ще е необходимо да бъдат скрепвани заедно. Тази модулна технология вече му е позволила да построи 29-етажна сграда само за 15 дни.

И все пак въпросният "Несебен град" ще съществува в съвсем друго измерение - далеч не само височината. С футуристична визия за екологичен град, където всичкото движение по земята е сведено до минимум, Юе иска да създаде - както подсказва и самото име - функционален вертикален град насред изцяло провинциален район.

Със застроената си площ от милион квадратни метра, 208-те етажа ще включват апартаменти, училища, молове, хотели, ресторанти, паркове, плувни басейни, кина, болници и дори нещо като "околовръстен булевард", позволяващ разходка пеша от нивото на земята до 169 етаж.
Кулата се предвижда да стане място за живеене на общо 30 000 потенциални обитатели.

Технически съмнения

Все още остава неясно дали всичко това е реалистично или не. Доскоро анализаторите смятаха, че вероятността проектът да получи зелена светлина от китайските експерти по планиране е много ниска.

Фактът, че фундаментът на сградата вече е положен, не означава, че тези въпроси са изчезнали, тъй като предприемачите строители често използват тази стратегия, за да се опитат да ускорят одобрението.

Очевидно не всички в Пекин също така одобряват този проект - включително и официалният вестник на комунистическата партия "People's Daily", който критикува "сляпото благоговение пред небостъргачите с изключителна височина", макар и без изрично да упоменава самия конкретен проект.

Всъщност "Небесният град" донякъде и напомня за мегаломанията на своя създател. Жан Юе вече е известен с факта, че е строил фабрика в средата на парк, който включва и 30-метрова златна пирамида, точно копие на Версайския дворец и скулптури на исторически личности - от Конфуций, през Сократ, та чак до Наполеон.

На техническо ниво опасенията на експертите са за устойчивостта на сградата на земетресения. Broad Group твърдят, че тя би устояла на земетресение с магнитуд до 9.0 по скалата на Рихтер, но не е ясно дали има реални проучвания от рисковете от такива трусове в района на строителството. Остават и сериозни въпроси около процедурите за евакуация в случай на пожар.  

Шансът рекордният срок да бъде спазен е доста малък

Преди всичко обаче, както отбелязва живеещ в Пекин европейски архитект, пожелал да остане анонимен, при подобни огромни конструкции "физическите ограничения са огромни, и заради това дълготрайността на материалите е особено важна.

Изборът на модулна структура означава, че по време на скрепването на отделните компоненти трябва да се използват връзки, издържащи на огромно напрежение." Затова този архитект смята, че кулата, ако изобщо бъде построена някога, няма да разчита единствено на модулния подход, а ще използва "хибридна технология".

В такъв случай какво става с определения краен срок - април 2014 г.? И тук сред анализаторите продължава да цари осезаем скептицизъм. Но за самия Жан Юе, част от битката очевидно вече е спечелена - тъй като шумната разгласа на плановете за строителството вече е привлекла вниманието на китайските медии. "Всички ни разпитват за тази кула," казва европейският архитект, "и ни питат защо и ние не правим същото."

#6 boris 31.07.2013 в 13:12:15

Кому е нужно това? Небостъргачите са се появили в Америка с цел да осигурят достатъчно разгъната площ на възможно най-малко пространство което е изключително скъпо в центровете на големите градове. Азиатците и арабите в последните години ги строят в слабо населени райони в пустинята, а тоя ще е направо на голо поле?!

#7 янаки 31.07.2013 в 13:46:31

"Чанша (на китайски 长沙市, на пинин Chángshā) е град в централноюжен Китай, център на провинция Хунан. Чанша е с население от 6 017 600 жители (2003) и обща площ от 11 819 км2. Ти на това ли му казваш пустиня, бе boris-e. И от къде си сигурен, че парцелите там са почти без пари.

#8 boris 31.07.2013 в 14:46:37

Не знам каква е цената на парцелите - това че ще е на сред голо поле го пише в статиите за сградата.

#10 Оня Дето Го Трият 31.07.2013 в 15:10:38

Типична соц-картинка: Обикновения китаец сглобява айфони или прави джапанки за жълти стотинки, а Партията строи мегаломански небостъргачи. Като у нас навремето - Партията пръска пари и пъне мускули да се показва, докато редовия българин чака ред по 5 години за цветен телевизор или Лада.

#13 янаки 31.07.2013 в 17:47:42

Това за пантата на Bichkiiata ми напомня за производителите в Турция. И там има производители на панти (мебелни), например в Истанбул - Samet – които са на напълно задоволително ниво, но има и производители ( в Диарбекир), където произвеждат откровени боклуци. Моя съвет, Bichkiiata, е да си смените контрагента. Сигурен съм, че в Шанхай, примерно, ще намерите качество, каквото търсите.Но ако гледате да ви излезе по-йофтинко, няма как, ще се мъчите с този.

#14 iii_krv 31.07.2013 в 22:15:14

**Bichkiiata | 31.07.201316:11 Пращаме чертежите в Китай на елементарна панта. Връщат ни произведени мостри. Поне 5-6 размера са сгрешени, те правят нови, поне 3-4 размера не излизат, пращат нови 2 размера не излизат, на 4-тият опит най - накраят ги докараха** ============= Ами така ще е щом вече и "елементарна панта" търсим в Китай, а не си я произвеждаме на място!!!

Новините

Най-четените