Принтирай ми една пържола

Съоснователят на PayPal Питър Тиел не обича да инвестира в нормални неща. Първата му финансова подкрепа бе насочена към либертариански райски остров, след което той плащаше на деца за това да не учат висше, а ето че сега инвестира в 3D отпечатване на месо.

По информация на C|Net, едноименната фондация на Тиел обявила, че ще дари 350 000 долара на стартираща компания на име Modern Meadow, която разработва т.нар. технология на био-отпечатването. Крайната цел на организацията е да може да "печата" сочни свински пържоли.

Технологията ще спестява всички негативни последици за околната среда от отглеждането на добитък

3D отпечатването понастоящем се използва за създаването на обувки, медицински импланти и - за щастие на любителите на оръжията - 22-калиброви пистолети. Наскоро учените започват да експериментират с биопринтирането и в областта на регенеративната медицина. Надеждите са, че ако някой се нуждае от трансплантация на бъбрек в бъдеще, лекарите просто ще могат да отпечатват нов орган.

Очевидно, създаването на месо е много по-лесно от създаването на органи. В молбата за субсидия, подадена от Modern Meadow към Министерството на земеделието на САЩ, компанията посочва, че "понеже месото е тъкан, която се съхранява след смъртта на животното, натрупването на кръвоносни съдове в крайния продукт е много по-маловажно, отколкото при медицинските приложения на технологията". Направо вече можем да си представим колко апетитно изглежда тази био-отпечатана "мъртва животинска тъкан".

Основните целеви групи, към които са се насочили от Modern Meadow, са вегетарианците, които не ядат месо по етически съображения и "кулинарните ърли-адоптъри" - т.е. хората, които ядат неща като "пица-мъфини" и суши с мекици.

Освен това, компанията планира да насочи своята маркетинг кампания и към хората, които не консумират месо поради религиозни ограничения. Всички знаем какво означава това: проектирани от самото начало да бъдат кашер годни за консумация месни продукти. Тъй че производителите на месо за еврейската общност си имат нов конкурент.

Всъщност "отпечатаното" месо няма да е много по-различно от сегашните суровини за колбаси

Първата стъпка на изследователите е "да създадат 3D клетъчни слоеве, създадени от клетки на свиня" и да съединят тези слоеве в обща мускулна тъкан благодарение на електрическа стимулация в биореактор.

Ако всичко върви по план, първото произведено нещо ще бъде "гол животински мускул", който може да бъде смлян и консумиран под формата на наденица, вурстче или хапки - което честно казано не звучи много по-притеснително в сравнение с останалите неща, които обикновено слагат в надениците.

Въпреки че 3D отпечатването на месо все още се намира в ранните си етапи - което отчасти се дължи и на високата цена на технологията - то отдавна е една от мечтите на научната фантастика. Във фантастичената вселена на "Ръката на Орион" например, съществуват т.нар. прилети - животни, които "се отпечатват без никакви кости и често са мариновани". Инвитро месото, което често се нарича фалшимесо, се появява и в романа на Уилям Гибсън "Невромантик" и в оригиналните епизоди на "Стар Трек", където има синтетични пържоли.

Замисълът обаче няма много общо с фантастиката, а с проблемите на изхранването на 7 млрд. души

Макар че 3D-отпечатаното месо не звучи много апетитно, Modern Meadow се опитват да разрешат един много наболял проблем: месото е много ресурсоемко, а хората в развиващите се държави тепърва започват да си изграждат вкус към него.

Според по-ранно проучване от Националния институт за добитък и тревни площи в Япония, произвеждането на 1 кг телешко месо генерира толкова въглероден диоксид, колкото един обикновен европейски автомобил, изминаващ 250 км.

Въпреки това, търсенето на месо нараства постоянно. Според Организацията по прехрана и земеделие (ОПЗ) към ООН, през 1961 година обикновеният човек е консумирал средно 21 кг телешко месо. През 2007 тази цифра е нараснала до 40 кг. Ако глобалният апетит за месо не отмре с времето, 3D-отпечатаното свинско на Modern Meadow може да се превърне по-скоро в необходимост, от колкото в поредния каприз.

#1 Тошко от Габрово 20.08.2012 в 13:13:46

....а наскоро някой беше казал, че производството на кило свинско коствало 16 кг пшеница/царевица. 3D- принтер вече има създаден (ТУ Аахен, Германия). В едно предаване бяха показали, как възпроизвежда пластмасов "кейс" за I-Phone 1:1 ! Link: http://www.youtube.com/watch?v=scFc2q5nS20

#2 John Smith 20.08.2012 в 14:35:41

Мене принтер ми не требе, имам 2 прасета на село

#4 Тошко от Габрово 20.08.2012 в 15:42:19

Не само на запад. И в България храната вече е омаскарена- салами от 40% соя и30% мазнини, лютеница примешана с картофено пюре, генно оптимирани зеленчуци от братско Тюркие (щото у нас разсипаха производителите). Да не говорим с онзи прословут стандарт за месните продукти "Стара Планина" какъв смях падна. Абе щом по ТВ вървеше реклама "Кремвиршите от МЕСО", то смятайте докъде сме я докарали. Почнаха да ми липсват времената с ходенето на село и пълненето на багажници, претъпканата с домашни компоти маза и други подобни "романтики"...

#10 fALLEN 21.08.2012 в 17:25:05

само дето, принтенето на пластмасов боклук няма нищо общо с "принтенето" на тъкани - пържоли, кюфтета и т.н. само имената съвпадат. а тва принтене на пържоли едва ли ще е скоро...

#11 fALLEN 21.08.2012 в 17:26:23

и им "подарили" 200 бона... "цифра" смешна дори за изследване на по-вкусни дъвки, какво остава за принтене на тъкани. тъпотийка е тва.

#13 fALLEN 21.08.2012 в 17:50:32

Ъъъ.. Вземи прочети някоя статия и се образовай. Технологията е една и съща. Даже май в кафето имаше статия по въпроса. --- ти си пълен олигофрен, отдавна ми е ясно... технологията била една и съща... манго, вземи се ограмоти. забележи, не казвам, вземи се образовай.

#16 fALLEN 21.08.2012 в 20:11:45

мани свирчо кви ти ги разправя. освен това, свирчо, да "принтиш" (както и да си го представя малооумния ти мозък) протеини и тъкани са две мнооооого далечни неща. многото о-та са като за тебе. метал се принти лесно - топи се на мястото (точката) с лазер. принтенето на клетки/тъкани е съвсем друго нещо и няма нищо общо с принтене на протеини (това на практика са си полимери) или пластмаса... за принтене на органи, тия пачи дето били дали 200 бона за тва да се изследва ръириш ли... , пък изобщо и дума не може да става. поне още 100 години до тая технология предричам аз, като дебил. а аз съм достга тъп, сметай свирчо колко е тъп, че не са му ясни тия тривиализми.

#18 fALLEN 21.08.2012 в 20:27:48

ами "печаташ" нагоре, бе манго... "многослойно". баси, надценил съм те, тривиални неща не можеш да си представиш. аха, печатане на метал ти се струва трудно, или на полимер, а на клетка, тъкан и орган ти е лесно. тъп си, манго, тъп си. сори че точно аз трябва да ти го кажа.

#19 fALLEN 21.08.2012 в 20:30:19

правиш разлика между pixel и voxel, нали?

#21 fALLEN 21.08.2012 в 20:32:57

може би, по-скоро, трябва да си намериш работа.

#22 fALLEN 21.08.2012 в 20:50:10

свирчо, преди да си се скрил окончателно за днес, я поясни, как е по-лесно да изпринтиш тъпкан, или дори протеин, от това да изпринтиш метал или пластмаса (някакъв полимер)?

#23 fALLEN 21.08.2012 в 22:30:03

ей, улавото лиле! ;)

#24 fALLEN 21.08.2012 в 22:30:31

улавтоо лиле, лапаш ли от засилка, кефи ли те?

#25 fALLEN 21.08.2012 в 22:52:08

ама наиш ква убава паца имам?

#29 Кованджиев 25.08.2012 в 18:27:37

Ако няма скарани съфорумци то форумът не е български.

Новините

Най-четените