Безработицата на Торбалан

Няма как да не ви е направило впечатление, че покрай протестите се задействаха и обвиненията от политици към други политици за щяло и нещяло, а едно от основните и най-често споменавани е това за броя на безработните, "причинен" от дадено правителство...

Преди да почнем да говорим за безработицата обаче, трябва да направим много важно уточнение. А именно, че тя не може да е изкуствено намалена. Много от хората, които говорят с уплах и трепет за нея, почти неизменно споменават, че тя всъщност била по-висока отколкото са реалните цифри. Това е почти невъзможно и най-често е точно обратното - тя е по-ниска, отколкото са посочените цифри.

Има три вида безработица - текуща, структурна и циклична

Първата се състои от хора, които са в процес на смяна на работа (дали поради ново местожителство, дали поради неудовлетвореност няма значение) и от хора, които току-що са излезли на пазара на труда (завършили ученици, завършили студенти) и е абсолютно непреодолима. За съжаление, няма как да я махнем от статистиката...

Структурната безработица е следствие на технологичния напредък. Той намалява търсенето на традиционни професии и занаяти (кожари, дърводелци, обущари, ковачи, резбари и всичко, което технологиите лесно заменят).

Тази безработица също е неизбежна и е част от естественото икономическо и социално развитие на едно общество. Тя създава и своеобразно "разминаване", тъй като технологичното развитие създава нужда от трудещи се с различен ценз и квалификация, а много от хората, които са изгубили работата си заради тях просто не ги притежават.

Цикличната безработица е тази, която трябва да взимаме под внимание, защото тя бива предизвикана от икономическите кризи. Тя може да се бори чрез намаляване на данъци и регулации и чрез либерализация на пазара (противно на мнението, че това става чрез заетост в държавната администрация по разни социални програми и изкуствено поддържане на кретащи държавни бизнеси като този на БДЖ).

Няма как да отречем, че делът на сивата икономика в България е изключително висок. Пълно е с хора, които работят без да са подписали трудов договор и получават недекларирани никъде пари, "на ръка" (както и с хора, осигуряващи се на минимална заплата, но получаващи допълнително още много пари в пликче).

Тези хора освен, че бъркат директно в нашия джоб (защото на тях им се плащат социални помощи от нашите данъци, докато те не плащат и една стотинка) покачват изкуствено процента на безработица. Има различни данни, но средно те гравитират около 30% дял на сивия сектор.

От 410 000 официално безработни за първото тримесечие на 2013г. това значи, че те директно намаляват на 290 000. Към тази част от икономиката може да вкараме и емигрантите гурбетчии, които често търсят работа на черно в страните от ЕС, а същевременно в България се водят безработни. 30 000 души звучи като реалистичен брой за тук. Останаха 260 000

Освен хората в сивата икономика, има и такива, които просто не работят (защото нямат нужда). Например в едно семейство само единият от съпрузите да изкарва достатъчно пари за издръжка, хора, които живеят с родителите си дълго време и т.н. Броят в този случай не би трябвало да е голям, поради мащабите на България, но смятам, че числото 10 000 представя сравнително точно ситуацията. Остават 250 000 безработни...

Първият вид безработица - текущата, както казах е напълно естествен. Няма как да очакваме, че в момента, в който получим диплома за средно или висше образование всеки човек ще може да си намери работа. Първо, работата не е естествено право на никого (както много им се иска на мнозинството протестиращи) и второ - самото притежание на свидетелство за завършено университетско образование не те отличава с почти нищо (освен по време на Ренесанса може би).

Нужни са още неща като характер, мотивация, интелигентност, неформално образование, известен опит (дори и нетрудов)... Не казвам, че е лесно, но в даден момент всеки млад човек си намира работа (по логиката на естествения цикъл на живота). Доколкото обаче говорим за брой безработни - от този вид безработица (силно темпорална) можем да махнем още 30 000 души. Останаха 220 000.

Втория вид безработица - структурната, е знак за развитие на икономиката и покачване на нейната производителност. Честно казано би трябвало повече да се плашим, ако тя не съществуваше. Това щеше да значи, че например автомобилите, които днес се произвеждат в Ловеч (ако изобщо китайската компания Great Wall беше избрала България при този случай) биха били изчуквани на една наковалня от дузина ковачи.

Структурната безработица е знак за прогрес. Разбира се, безработицата никога не е приятна, но ако нейното премахване значи назначаване на хора на измислени позиции или интегрирането им в държавния сектор, то по-добре да си я оставим.

Тя може да се бори чрез курсове за усъвършенстване на уменията, придобиване на повече знания и по-високи квалификации и затова също може да се окачестви като сравнително временна. Нека махнем още 30 000 души - оставаме със 190 000.

В третия вид безработица - цикличната - остават тези, които са наистина силно квалифицирани и конкурентноспособни, но са загубили работата си по една или друга причина (никой не отрича, че е пълно с такива хора). Те обаче ще си намерят работа, рано или късно (най-вероятно веднага след края на икономическата криза) или още по-добре - ще започнат собствен бизнес. И отново махаме 30 000 души.

Има и още един вид безработни. Хората от етническите малцинства - преобладаващо с ниско образование, с изключително ниски възможности и с още по-малко желание за подобрение. Вечните безработни. Те са най-малко 100 000 души.

Колко останаха? Редно е да се запитаме и нещо друго обаче - добре ли е да се стремим към 0% безработица? (защото това е мечтата на много от бедните, носталгично настроени, комунисти и националисти) - Твърдо не!

Първо, ако в държавата няма безработни, това значи, че в нея няма грам технологичен прогрес. Второ, ако в държавата няма безработни, това ще значи, че всеки можещ и неможещ, всеки знаещ и незнаещ, законово ще бъде назначаван на работа, което пък ще направи това да нямаш работа незаконно и ще натовари честните пазарни бизнеси с бремето да наемат служители, от които може да нямат нужда.. Трето, ако всеки знае, че независимо какво прави и колко може, за него ще има работа, то той няма да бъде стимулиран по никакъв начин да се усъвършенства, да чете, да учи и изобщо няма да се стреми към прогрес, а просто ще чака...? 

Може да се каже, че това е една сравнително приблизителна и до известна степен опростена разбивка на понятието безработица в България. Разбира се, тя не може да служи като доказателство за кой знае какво, но се надявам да изпълни основната си задача - да ни покаже, че не трябва да се шашкаме от гръмките числа, които разни политици и медии размахват насам натам, когато говорят за безработицата.

Този бил направил 400 000 безработни, а пък онзи бил направил двойно повече. Големи, популистки обвинения, които, както можем и сами да преценим, са повече вредни и заблуждаващи, отколкото реални и с нещо някому полезни.

#1 DonTsetsi 22.03.2013 в 09:36:48

Авторе, първо има една статистика за безработните, която е занижена. Това е броя регистрирани в бюрата по труда. Оттам работа не се намира. Ако няма право на помощи или на програми за заетост, един безработен няма причина да се регистрира. Второ, много лесно занижи числата, но проблема, че в някои градове за да си намериш работа като хамалин са необходими връзки, остава.

#2 DonTsetsi 22.03.2013 в 09:44:00

И друго, броя на работните места не зависи от работещите. Ако има 400000 работни места по-малко от броя на хората в работоспособна възраст, то 400000 души ще са безработни. А това води до един голям проблем за най-младите и най-старите. Младите не могат да навлязат на работния пазар и от училището/университета се превръщат в трайно безработни. Старите, ако бъдат съкратени, работа повече не могат да намерят.

#3 John Smith 22.03.2013 в 09:59:41

"Първо, работата не е естествено право на никого (както много им се иска на мнозинството протестиращи) " "Чл. 23(1) - Всеки човек има право на труд, на свободен избор на работа, на справедливи и благоприятни условия на труда, както и на закрила срещу безработица. (2) - Всеки човек, без каквато и да е дискриминация, има право на равно възнаграждение за равен труд. (3) - Всеки човек, който се труди, има право на справедливо и задоволително възнаграждение, което да осигури на него и неговото семейство съществувание, съотвестващо на човешкото достойнство и допълнено, ако това е необходимо, с други средства за социална защита." Афтуре , а познай тия текстове откъде са?

#5 DonTsetsi 22.03.2013 в 10:23:32

Nikoj, Конституцията е основен закон, не сборник с пожелания. С нея не трябва да си противоречи никой закон. Тези няколко реда са една от причините да има сума програми за заетост, без които безработицата щеше да е още по-голяма. Жалко, че са толкова неефективни и зле платени, но без тях е по-зле.

#7 John Smith 22.03.2013 в 10:28:03

"тези текстове са от една тънка и никого незадължаваща книжка пълна с подобни пожелания , но не задължаваща никой да ги изпълнява" Има текстове и в една доста по-дебела книга, които никой не те задължава да ги спазваш. Ако ги спазваш обаче, светът е по-добро място за живеене. Казва се Библия.

#8 John Smith 22.03.2013 в 10:30:26

А текста е от: Всеобщата декларация за правата на човека на Организацията на обединените нации

#12 Куцев 22.03.2013 в 10:43:20

Тази статия май е написана от някой първокурсник от младежата група на активистите от ГЕРБ. Или от самият Торбалан. Вярно е, че си служиш с термини, ама не всичко е като по учебник. Това особено важи за родината на Абсурдистан. Тази статия представя една утопична хипотетична паралелна действителност на нашите географски ширини. Първо: На официалната статискика не може да се вярва, не защото е направена зле, а защото силни се манипулира от заинтересовани лица. Второ: Всеки човек си има глава на раменете. Не всеки обаче знае как да я използва. Здравомислещият чпвек не приема насериозно различи данни от статистически проучвания, популистки изказвания и отделни частни случаи. Огледай се - запитай за колко безработни хора се сещаш от твоите познати. Трето: Безработицата е доста по-голяма от някакви си 12%. Ако сам не се сещаш защо е така ходи се прегледай. Да, наистина голямата чат от ромското население е без работа, но и така ще продължи да бъде, защото това се влияе само и единстено от политика.Тук никакви пазарни механизми не участват. Да, наистина има емигранти, които работят в чужбина, а тук се шишат безработни. Да, ама всеки от тези емигранти има право на обезщетение средно веднъж на 3 години. Икономическа криза в чистия му вид както на запад в България няма. Тук от 20+ години сме в криза, само дето се замазват статистики от време на време. Истинската криза е в покупателната способност. А като си от онези 10+% неромско трудоспособно и квалифицирано в даден отрасъл население даже имаш отрицателна покупателна способност. Както казах - всеки си има глава на раменете. Само някои обаче знаят как да я използват по предназначение.

#14 John Smith 22.03.2013 в 10:45:48

Съгласен, доводите са основателни.

#15 John Smith 22.03.2013 в 10:46:27

Съгласен, доводите са основателни.

#27 stizi 22.03.2013 в 13:21:16

Най-накрая свежа статия. Изцяло съм съгласен с мнението на автора (не ме интересуват поличитечските пристрастия или отклонението за партиите). Най-важното е, че човек си е отговорен за себе си и своя "хал". Никои не е длъжен да ви гарантира работа, ако сте глубави, некадърни, мързеливи или неквалифицирани. А ако сте обратното и на четирите епитета сте големи "лузъри", ако нямате работа и не живеете добре. Това е. В 21ви век, отворени граници, интернет и всичко останало има място под слънцето за всеки. Да понякога изисква здрав труд, или много учене, или смяна на местоживеене, или дори подмазване на шефа или забиване на нож в гърба на конкуренцията, но няма друг вариант. Ако твърдите обратното вие просто не ставате за този живот и ще бъдете винаги мачкан.

#35 stizi 22.03.2013 в 13:51:32

Понякога ми е доста трудно да повярвам колко профанизиран народ има по форумите. Някой от вас въобще има ли идея каква е ролята на Конституцията в една държава? Някой от вас въобще чел ли я е? А няколко пъти? Имате ли идея, че нашата Конституция е много добър документ като има заемки от най-положителните практики на френската, немската, канадската и още няколко конституции. Какво очаквате от Конституцията точно? Това е основополагащ документ. В него няма подробности и конкретни мерки. Това е работа на другите органи определени в Коституцията. Но понеже сте фенове на янев и сидеров и си знаете, че трябва да имаме нова конституция, която да ви намали сметките за ток, понеже сте некадърни и ви мързи да работите и не може да изкарате едни 200лв. да си платите топлото. Това ли ви е проблема?

#43 mima 22.03.2013 в 14:14:56

Авторе, шат и 30 хилки по-малко, много лесно било така. И аз да си напиша няколко точки по темата. 1. Високо квалифицираните кадри, които остават без работа обикновено заминават в чужбина. Шат и 30 000 по-малко трудоспособно население за България. 2. Хората останали без работа поради навлизане на нови технологии рядко се преквалифицират. Я, и тук още 30 000 заминали за странство. 3. Хората нямащи нужда от работа като майки гледащи децата си най-често се осигуряват някъде на минимална заплата (за пенсията авторе). 10 000 извън кривите ти сметки. 4. Самоосигуряващи се групи от професионалисти, които поради кризата едвам свързват двата края, не печелят нищо и обикновено разчитат на доходи от партньор. Много са на този хал и те се осигуряват, пак заради пенсията. Нека бъдем реалисти, не е нужно да слагаме розови очила. Магазините са празни, моловете и те имат празни витрини (нищо, че се строят и нови перални на пари), сергиите по пазарите са празни, ресторантите са празни, фризьорските салони празни - хората нямат пари, за да пазаруват или ползват услуги. А ти ни обяснявай как няма безработица!

#50 Ampeli Kuku 22.03.2013 в 15:53:44

"Имам ищах, имам и средства да си платя, ама нямам възможности",- викаше един дядо пред централна баня , когато аз бях ученик. а ние му се смеехме, защото бяхме млади и не знаехме че той не се майтапи. И тук така, плямпане, а младите напускат и добре че го правят, иначе ще работят само по конституционен член. В кочината има само една работа да се хранят шопарите и да се чистят лайната им. Избирайте си кое е за предпочитане да си шопар или да им чистиш лайната. И то пък едни шопари?! Като млади вдовички в църква с млад поп ,се наредиха за жълти стинки от социала, когато напуснаха парламента. Безработни са сега, знаете. А някои ги кръстиха Мафия. Каква мафия е това. Истерични непризнати деви плачат за....желязко боздуганов!

Новините

Най-четените