Ако сте сирийски военен офицер и отговаряте за страховити химически оръжия, вероятно вече сте получили покана за приятелство или сте си писали в Skype с американското правителство. Посланието е очевидно: помислете пак, преди да използвате или продадете иприта, който охранявате.
На 18 юли миналата година атентатор-самоубиец нахлу на среща на кабинета за сигурност на Сирия, уби министъра на отбраната на страната (по съвместителство и зет на президента Башар ал Асад), като това бе голям успех за опозицията в Сирия.
Същевременно, обаче,
атентатът предизвика сериозни притеснения сред международната общност
Официално, министърът на отбраната на САЩ Леон Панета предупреди останалите живи лидери на режима да охраняват добре големите запаси от химическо оръжие на страната. Неофициално, оттогава насам американското разузнаване се опасява, че сирийските политици, които биха оторизирали употребата на този арсенал, са мъртви или поне тежко ранени.
Последва хаотично проучване: кои са офицерите на средно ниво в сирийските военновъздушни сили и военните единици, които контролират запасите от зарин и иприт - бойните отровни вещества, които режимът на Асад трупа от десетилетия? Кой контролира ракетите "Скъд" и бомбардировачите, които биха запратили тези химически оръжия на бойното поле?
Според действащи и бивши военни и разузнавачи, американските анализатори са се захванали да издирват имейл адреси, акаунти в Twitter и Facebook, телефонни номера и Skype контакти на тези сирийски офицери от среден ранг. След това информацията е била използвана за ясно послание:
"Американското правителство знае кои сте вие
и ще има сериозни последствия, ако използвате или предоставите химическо оръжие на някого"
"Хората, които загинаха или бяха ранени при атентата на 18 юли, бяха тези, които бихме опитали да убедим да не използват такъв тип оръжие," казва служител в американския Конгрес, който е запознат подробно с програмата за превенция на употребата на сирийското химическо оръжие. "И когато това се случи, трябваше да намерим друг начин да стигнем до тези хора.", допълва той.
Проектът за контакт със сирийските офицери от среден ранг е важна част от плановете на администрацията на Обама за предотвратяване на употребата и незаконното прехвърляне на химическия арсенал на Сирия. Засега Америка подхожда предпазливо към гражданската война в страната, като предоставя хуманитарна помощ, но не въоръжава бунтовниците.
Миналата седмица, Леон Панета и председателят на Обединения комитет на началник-щабовете ген. Мартин Демпси са заявили пред Сената, че подкрепят план на ЦРУ за въоръжаване на бунтовниците. Той, обаче, беше отхвърлен от Белия дом.
Обама публично вече е предупреждавал за тежки последици, ако сирийците използват химическо оръжие или го предоставят на групировки като "Хизбулла" или "Ал Кайда". Израел също взема собствени предпазни мерки - миналата седмица израелски изтребители удариха конвой със зенитно-ракетни комплекси. Твърди се, че те са били предназначени за "Хизбулла".
Засега изглежда малко вероятно да бъдат извършени въздушни удари по известните хранилища на оръжие и химически лаборатории. Вместо това, надеждите на американското разузнаване са да убедят сирийските офицери да пазят оръжието, ако режимът падне
Опитите на ЦРУ да се доберат до офицерите от среден ранг нямат нищо общо с инициативите от сирийската опозиция да убедят офицерите да преминат в противниковия лагер. Инициативата за контакт със сирийските офицери според американски и западни висши политици е подпомагана и от израелския "Отряд 8200", поделението от израелската армия, отговарящо за електронното разузнаване и следенето на електронните комуникации.
Израел и САЩ са използвали подобни стратегии и преди
Преди войната в Залива през 1991 г., както и преди инвазията в Ирак през 2003 г., е имало разузнавателни операции, целящи изграждане на контакти с офицери на средно ниво, отговарящи за батальони и по-малки отряди, с идеята те да бъдат убедени да стоят настрана - с обещанието да получат привилегировано отношение впоследствие.
Израел пък е предупреждавал SMS-и жителите на ивицата Газа за предостоящи въздушни удари през 2008 г. по време на операцията "Лято олово", предупреждавайки за въздушни бомбардировки.
През по-голямата част от 2012 г. американски дипломати са се опитвали чрез Русия да гарантират неприкосновеността на сирийските оръжейни запаси. По време на Студената война Съветският съюз е обучавал военните и службите за вътрешна сигурност в Сирия, а тези връзки са продължили и след разпада на СССР. Въпреки че представители на руския политически елит вече са предупреждавали Асад и съратниците му да не използват химическото си оръжие, американските власти твърдят, че не са уверени доколко ефективен е този подход.
За Запада част от проблема е, че
инфраструктурата за химическо оръжие в Сирия като цяло се пази в тайна
Едва през юли миналата година се появиха представители на сирийския елит, които въобще да признаят, че страната има такова оръжие. На 23 юли Джихад Макдиси, говорител на сирийското Министерство на външните работи, предупреди, че Сирия би използвала неконвенционалното си оръжие само ако има инвазия в страната - и няма планове да го използва срещу гражданското население.
"Следим сирийските програми за биологическо и химическо оръжие от доста време и имаме сериозни опасения," коментира Пола Десътър, бивш зам.-държавен секретар в администрацията на Джордж Буш-младши. "Всеки, който развива такъв тип програми, би правил максималното възможно да крие колкото може повече информация за разработките, местоположението на инфраструктурата и протокола за употреба."
Засега остава неясно какви са реалните планове на Дамаск
През юли американски разузнавателни сателити са регистрирали преместване на сирийски ракети "Скъд" по-близо до границата с Турция и границата с Израел, твърдят настоящи и бивши разузнавачи. В последните три месеца обаче западното разузнаване наблюдава преместване от сирийските сили на химическо оръжие на по-малко места отпреди, твърдят същите източници.