Наредба 32 - корабът на българския бизнес потъва нормално

Читател на Webcafe.bg ни препоръча този материал, публикуван в pia-com.com - Панагюрска информационна агенция. След като го прочетете, ще разберете явно лобистките интереси, прозиращи вече твърде явно през "грижата за качествената храна и интересите на потребителите". В Webcafe.bg отдавна се съмняваме в същото - и го изразяваме при всеки повод и затова я публикуваме.

На 21 януари влезе в сила Наредба № 32 на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) за "окачествяване, съхраняване и предлагане на пазара на месо, месни разфасовки, заготовки, продукти от пилешко месо и черен дроб от домашни птици".

Подзаконовият нормативен акт бе широко "рекламиран" пред медиите още преди месеци от земеделския министър Мирослав Найденов като "въвеждащ  нови изисквания и стандарти при производството на заготовки и продукти от птиче месо".

Според самия Найденов "с направените промени, потребителите ще престанат да купуват месо с голямо количество вода и добавки, които производителите инжектират в птичите продукти за по-голям обем".

В текстовете на Наредбата е заложено, че производителите няма да могат да влагат повече от 4.3% вода в пилешките продукти - регламент, който, според производителите, не съществува в европейското законодателство.

От агенцията по храните обаче не се съгласиха с тези аргументи и настояха, че  наредбата защитавала българските фирми. "Така например, ако на пазара има внос на пилешко месо с 30% съдържание на вода, а българското е с 3%, потребителят ще предпочете по-качествения български продукт", коментира директорът на агенцията Йордан Войнов.

Дали този ефект може да бъде постигнат обаче е твърде спорно, тъй като на българския пазар в момента основен мотив за избор на една стока пред друга е по-ниската цена.

Още на 22 януари - ден след влизане на нормативния документ в сила, от Българска агенция за безопасност на храните (БАБХ) започнаха масирани проверки в търговската мрежа. Акцията бе оглавена лично от министър  Найденов.

В репортажите на националните медии мнението на производителите, които са пряко засегнати от текстовете в наредбата, бе сведено до неясно формулирано изречение на млада жена, която се опита да обясни, че тумблирането и шприцването на птиче месо не били нормални процеси, нормално било само варено пушените свински продукти да се шприцват и тумблират. Твърдение, което откровено би разсмяло европейските производители.

По-интересното в случая обаче е, че въпросната дама "случайно" се оказа представител  на ...най-големия производител на птиче месо в България. Нека припомним, че   преди месец директорът на БАБХ Войнов обясни пред медиите: "Въведохме по-строгия режим по настояване на преработватели, които сигнализираха, че търговци шприцоват пилетата с вода, за да тежат, и така подкопават имиджа на фирмите, държащи на качеството".

Изказване, което на фона на пълната каша с влязлата вече в сила Наредба, към днешна дата навява на мисълта, че промените защитават конкретните  интереси на конкретна фирма. В репортажите си за проверките  в търговската мрежа, така наречените "национални" медии запушиха  ушите на драгия зрител за  поредицата  въпроси на производителите,  задавани от ноември до сега.

Като например  какво се случва с продукцията, произведена преди публикуване на наредбата, които са в срок на годност (който може да е до 19.11.2013 г.), т.е. продукция, произведена преди 20.11.2012 г.?; Какво се случва с продукцията, произведена в периода 20.11.2012 - 19.01.2013 г?

Защо в България за пореден път се прилагат двойни стандарти, които поставят българските производители в неравностойно положение? Кой има интерес да бъде убит българският бизнес?

Защо оставяме пазарите си свободни само за вносни стоки?

Въпроси, от които лъснаха множество  дупки в набързо съшитите нови текстове на Наредбата, а  липсата на отговори доведе до серия абсурдни действия на управляващите. Нагледен пример за това са пуснатите Инструкции за приложението на Наредба 32, които на практика отменят някои от недомислените  текстове в Наредбата, постфактум.

Следващият абсурд е заповедта на изп. директор на БАБХ от 21 януари, с която при констатиране на несъответствия с наредбата, бизнес-операторите могат да избират между следните четири опции за продукцията си: Да я насочат за термична преработка в предприятия или заведения за обществено хранене; Да я насочат като суровина за производство на термичнопреработени месни продукти; Да се дари на хранителна банка или социални домове; Да се унищожи в екарисаж.

Което логично поражда въпроса - как така тази продукция не може да се продава, а може да се подарява на бедни, деца и възрастни хора, а също така да се продава на заведения за хранене?

Осъзнавайки размерите на поредния гаф, директорът на БАБХ Йордан Войнов вчера  заяви: "Не трябва в условия на финансова криза да бъдат унищожавани такива големи количества годна храна", а срокът за реализация на вече произведените и налични в търговските обекти пилешки продукти е удължен до 20 февруари.  Решението бе взето вчера, след проведена среща между представители на търговските вериги и представители на Българска агенция по безопасност на храните.

"Наредба 32, с която се въвеждат нови изисквания и стандарти при производството на заготовки и продукти от птиче месо, противоречи на разпоредбите на директно приложимото европейско законодателство. Наредбата се отнася само и единствено за българските производители!" - коментира за ПИА Диляна Попова от Асоциацията на месопреработвателите в България (АМБ), откъдето на 15 януари депозираха жалба във Върховния административен съд с искане за спиране изпълнението на Наредбата.

Основните  аргументи са, че такъв регламент не съществува на европейско ниво и че новите правила, забраняващи използването на вода, важат единствено за пилешкото месо, произвеждано от местни фирми, но не и за вносното. ВАС  обаче  е върнал жалбата, тъй като техническата процедура изисквала тя бъде отнесена до земеделското министерство, което да я окомплектова и изпрати в съда.

Това, естествено, до момента все още не се е случило. От Асоциацията са изпратили петиция  в Европейския парламент. "Ако Наредбата остане в сегашния й вид на практика българските потребители ще имат възможност да консумират само и единствено продукти, произведени извън България. Нямаме нищо против правилата, нека има правила, но да са еднакво приложими за всички!" - каза още Попова и посочи,че извън всичките си недомислици, Наредбата дори не е нотифицирана от Европейския парламент, каквато е задължителната практика, когато страна-членка въвежда рестриктивни мерки в свой нормативен документ.

Казусът "Наредба 32" за съжаление е поредният, при  който земеделското министерство приема наредба, поставяща в неравностойно положение българските фирми. Припомняме, че съвсем наскоро   влезе в сила ограничение за производство на продукти от мляко и от растителни мазнини на територията на едно и също предприятие. И това изискване важи само за българските фирми, но не и за продуктите, внос от други държави.

От АМБ са категорични, че ще търсят правата си докрай. "Процедурата по разглеждането на петицията, внесена от Асоциацията в Комисията по петициите на Европейския парламент е дълга, но сме сигурни, че ще спечелим тази битка", коментира Диляна Попова.

Проблемът е ,че докато текат дела и процедури, десетки български предприятия ще бъдат принудени да хлопнат кепенците. На вятъра ще отидат милиони левове инвестиции в техника, която с влизането на новите рестрикции, ще се окаже ненужна, а на улицата ще останат хиляди работници.  И всичко това  - зад паравана на "загрижеността" на управляващите за българския потребител и българския бизнес. Пет месеца преди изборите.

Както се казва в такива случаи - корабът потъва нормално....

http://pia-news.com

#2 vanko1 25.01.2013 в 12:47:15

абе не виждаш ли, че кафеджиите просто са я пуснали и линквали

#3 Лайнол Мастията 25.01.2013 в 12:53:43

Доста тенденциозно поднесена статия,да не говорим,че е тотална глупост откъм аргументи!Какво предлагате-да си остане постарому и да се тъпчат пилетата с вода и какво ли още не?!?Или дай да се тровим и да си затваряме очите,за да може някой яко да правят пачки?!Ако пък ви харесват с вода,няма лошо-ще има вносни,купувайте си и яжте такива!За млечните продукти пак имаше неистов вой,обаче какво се оказа-можело да се правят и без палмово масло и то на същите цени.Сега т.н. деликатеси са по 2 лева,а преди ни пробутваха същото нещо два-три-четири пъти по-скъпо!

#5 No name 25.01.2013 в 15:13:30

Идеята не е да ви накарат да ядете пилета с вода, а това изискване да се въведе и за вноса. Тези, които внасят пилешко месо остават извън тази Наредба, а точно те шприцоват с вода като луди. Влезте в които и да е магазин и погледнете във фризерите замразените пилешки бутчета. Лайнол Мастията, да не си повярвал, че сега ядеш по-хубаво сирене? Пак го тъпчат с изкуствени протеини и палма, но поне взеха да слагат и малко мляко. А иначе си го плащаме вече на 5-6-7лева.

#6 mima 25.01.2013 в 15:15:33

Да и аз не мога да разбера позицията на кафето. Защо защитавате една практика, която първо е ненужна при предлагането на пилешко месо на пазара и второ единствено цели да вземе по някое и друго левче отгоре за грамаж чиста вода. От втора ръка знам, че тази технология (толкова важна и скъпа според статията) единствено вкарва вода в пилетата и като равносметка им добавя по 1лв отгоре. Чиста далавера за бистра водица! Не е нездравословно, но ми се струва нередно и некоректно към потребителя.

#7 lele male 25.01.2013 в 15:21:00

Фактът, че Уебкафе не е изказало мнение, но са копирали темата, само доказва тяхната политическа несигурност...

#8 YOLE 25.01.2013 в 16:00:34

Пък аз си мисля,че ако спрат да се пълнят пилетата свода,се създава опасност от натрупване на критични обеми водна маса и след една-две години София може да се сдобие с пристанище.

#11 chacha 25.01.2013 в 17:29:21

Как не разбрахте статията? Пилетата без вода ще се произвеждат от българските фирми, но вносните пилета ще се продават с вода. Тоест българските пилета ще са по скъпи и няма да се купуват , а вносните ще имат вода и ще се харчат повече заради ниската си цена.

#12 Архангел 25.01.2013 в 17:41:04

Айдев не ми се обяснявайте с една стена текст колко било полезно пълненето с вода на месото,а? Баба ми все така си е тумблирала пилетата сигурно! Искам нормално пиле! Ако искам да си го напълня с вода-сам ще си го напълня!

#13 mithrandir 25.01.2013 в 18:41:04

айде стига с тоя български "бизнес". в бългатия бизнес няма. всички бизнесмени" само се стремят да прецакат клиента. аз нищо българско не купувам, освен ако няма аналог

#15 don Pozo 25.01.2013 в 21:25:30

Госпожо Домовчийска. Вие имате ли си представа какво "управление" имаме? На ясно ли сте, че това може и да е последното за България? Не мислите ли, че тези акции заедно с непрестанните лъжи ни откланяват от същноста?

Новините

Най-четените