Консервирана храна, мокри кърпички и чаени свещи - това са малка част от нещата, които шведското правителство съветва гражданите си да имат вкъщи в случай на кризисна ситуация.
В последните дни около 4,7 млн. шведи са получили брошура от 20 страници, озаглавена "Ако настъпи криза или война", която съдържа инструкции за действие при различни бедствия и аварии и "в най-лошия случай - война".
Освен природни бедствия и терористични атаки е описано и как да постъпят шведите при масирани кибер-атаки и дори как да спрат разпространението на фалшиви новини по време на катаклизъм.
Целта е да се подобри способността на страната да реагира адекватно, въпреки че е изрично споменато, че Швеция се приема за една от най-сигурните държави в Европа.
Листовката приканва хората да се замислят как да реагират в ситуации, в които обществените услуги не работят както обикновено.
Част от съветите са насочени към отделните домакинства и справянето им в кризисни ситуации като например запасяване с храни, които не изискват приготвяне или изискват много малко вода за приготвяне, с дълготрайни хранителни продукти и консерви.
Тук са споменати и продукти като инстантни спагети, ориз, сушена сьомга (все пак говорим за Швеция), енергийни блокчета.
В случай, че електричеството и отоплението бъдат прекъснати по някаква причина, шведите са посъветвани да имат в домовете си дебели одеяла, спални чували, свещи и чаени свещи и горивно отопление.
Списъците продължават с необходими вещи в случаи, че няма достъп до питейна вода, че банковите услуги спрат да работят или комуникациите са затруднени.
Голяма част от брошурата е оформена като списък с квадратчета, които могат да бъдат попълвани с отметки, включително и това да имате всички важни за вас телефони записани на лист, а не на телефона си.
Предвид информационната обстановка са включени и инструкции как да се избягват фалшивите новини и да не бъдат разпространявани слухове, които могат да манипулират и всеят излишна паника.
Наред с това се казва, че ако Швеция бъде нападната от друга държава, тя няма да се предаде и всяка информация, че съпротивата трябва да бъде прекратена, е лъжлива.
Към момента брошурата се разпространява на хартиен носител и може да бъде изтеглена в PDF формат на шведски и английски език. Шведското правителство обаче каза, че тя ще бъде преведена на поне още 12 езика. Всъщност настоящата листовка от 20 страници не е нова за страната.
За първи път подобен материал е разпространен през 1943-а по време на Втората световна война.
След това бива преиздаден през 1947-а и в периода на Студената война на определено време е разпространявана сред населението. Сега излиза в осъвременен вариант - за първи път от 30 години насам.
Но това не са единствените мерки, които Швеция предприема. През 2017-а страната завиши сериозно разходите си за войска и въоръжаване и върна военното обучение в училищата - както за момчетата, така и за момичетата. Дотогава то беше доброволно.
Военното обучение включва инструкции за първи реакции при военни действия, за боравене с оръжия и за първа помощ.
Освен това ядрените убежища на остров Готланд, където има разположени постоянно военни части, бяха ревизирани и приведени в готовност при потенциална атака.
Шведското правителство отново започна да обмисля присъединяване към НАТО.
Междувременно шведските власти са решили да подготвят населението с адекватни съвети за действие в кризисни ситуации. Всъщност съветите в брошурата могат да бъдат използвани не само от шведите - те са общоприложими. В държави като Германия, Франция и Италия също се разпространяват подобни листовки.
Но в България подготовката на хората е сведена до две проверки на сирените годишно и няколко учебни часа в програмата от 1 до 12 клас. Инструкции за действия при кризисни ситуации могат да бъдат намерени на страницата на Министерството на здравеопазването, но те са твърде кратки и лаконични.
Швеция е държава, която не е била във война от 200 години и затова на пръв поглед брошура със заглавие "Ако настъпи криза или война" звучи пресилено драматично.
Само че страната е известна и със своята грижа за гражданите си и развита социална политика. В нея явно вече влиза и това шведите да са добре подготвени и за кризисни ситуации.