Седем държави участват в търсенето на останките от изчезналия самолет на малайзийските авиолинии - Австралия, Китай, Япония, Малайзия, Нова Зеленадия и САЩ.
Разследването се води от властите на Малайзия, които координират действията си с ФБР, Интерпол и други международни агенции. Австралия от друга страна постоянно провежда операции, ръководени от новосъздадения съвместен координационен център (Jacc), базиран в Пърт.
В разследването са се включили и представители на китайската гражданска авиация и френския Център за разследвания и анализ на безопасността в гражданската авиация. Французите помагат с опита си от продължилото две години търсене на Airbus 330 на Air France, който се разби в Атлантическия океан през 2009-та година. Британската компания Inmarsat, също помогна с детайлен анализ на сателитните снимки.
Каква техника се използва в търсенето
Два кораба - австралийският Ocean shield и британският HMS Echo, са в океана, оборудвани с пинг локатори - специална техника, която засича ултразвуковите пингове от черната кутия.
"Прикачен пинг локатор" (Towed Pinger Locator) - устройството се пуска под водата зад кораб, който трябва да се движи с бавна скорост. То използва хидрофон, за да засече сигналите от черната кутия. Към момента с него е оборудван австралийският кораб, който търси в района на двата пинг-а, засечени от китайския кораб Haixun 01 в петък и събота.
Мини-подводницата Bluefin-21 - австралийците ще спуснат малката подводница, която ще направи подробна сонарна карта на океанското дъно. Тя е екипирана и с камера, с която може да заснеме потенциални отломки.
Дълбочината на водата, в която търсят издирвателните екипи, е между 2 и 4 километра.
Освен от водата
Различни самолети от няколко държави също се включиха в издирването.
Това включва американския P-8 poseidon и няколко самолет P-3 Orion, с какъвто летят от Австралия, Нова Зеландия, Южна Корея и Япония. Китай също помага по въздух с два Илюшин Ил-76С, а Малайзия е изпратила два C-130 Hercules.
Австралия е осигурила и петролния танкер HMAS Success, екипиран с кран, с който евентуално да бъдат извадени намерени отломки. От Китай също са изпратили няколко кораба, сред които ледоразбивачът, използван за изследователска дейност Xue Long (Снежен дракон).
Великобритания участва и с подводницата HMS Tireless, за която просто се казва, че е добра в търсенето под вода.
Надеждите са, че ако някой от екипите успее да открие черната кутия, информацията от нея ще даде отговор какво се е случило със самолета.