Папата прикривал свещеници-педофили?

Ватиканът атакува медиите, че обвиняват папата в бездействие срещу американски свещеник, обвинен в злоупотреба с 200 глухи момчета преди две десетилетия. Редакционна статия на вестника на Ватикана казва, че твърденията са "долна атака" срещу папата и не е имало "прикриване". Ръководителят на католическата църква във Великобритания пък каза, че папата е направил важни промени в начина, по който се реагира на злоупотребите.

Католическата църква е сполетяна от серия обвинения в Европа и САЩ през последните месеци. Най-новите идват от САЩ, където стана известно, че през 1996 г. архиепископи се се оплакали от отец Лорънс Мърфи на службата на Ватикана, ръководена тогава от бъдещия папа, но не получили отговор.

Една от жертвите твърди пред Би БИ Си, че папата е знаел за прикриването на такива случаи "от много години". 61-годишният днес Артър Буджински казва, че Бенедикт XVI трябва да признае какво е знаел. "Всичко стига догоре, чак до него - той отговаряше за този тип случаи", казва пострадалият.

Твърдения за злоупотреби с глухи деца избухнаха наново и в Италия, където интервюта с няколко жертви се очакваше да бъдат излъчени по националната телевизия в петък. Поне 14 бивши възпитаници на институцията за глухи "Антонио Проволо" в северния град Верона твърдят, че са били обект на злоупотреби през периода от 1950 до 1980 г. Те са се оплакали на местните църковни власти още през 2008 г. Епископът на Верона съобщи тази седмица, че има намерение да разпита жертвите след искане от Ватикана това да бъде направено.

В четвъртък ултраконсервативната конгрегация в рамките на католическата църква "Легионерите на Христа" осъди "укорителните" действия на мексиканския си основател, покойния отец Марсиал Масие Деголадо, който е злоупотребявал сексуално с многобройни деца през 40-те и 50-те години.

Американският отец Мърфи пък е заподозрян в злоупотреба с около 200 деца в училището за глухи "Сейнт Джон" в Сейнт Френсис, Уисконсин, между 1950 и 1974 г. Според църковни документи архиепископът е писал през 1996 г. до организация за наблюдение на морала във Ватикана, оглавявана от тогавашния кардинал Йозеф Рацингер, за да се оплаче от отец Мърфи.

Въпреки че папата понастоящем насърчава политика на нулева толерантност към каквито и да е злоупотреби от църковни деятели, остава подозрението, че в продължение на много години той не е реагирал на изобличаващи доказателства, които са се оказвали на бюрото му.

Каноничен съд над Мърфи е бил разпореден от заместника на бъдещия папа, но по-късно е бил спрян, въпреки възражения от втори архиепископ. Отец Мърфи е писал и на самия кардинал Рацингер, заявявайки, че е болен и желае да изживее живота си с "достойнството на своето пасторство".

Официалният говорител на папата - Федерико Ломбарди, каза, че случаят Мърфи е достигнал до Ватикана едва през 1996 г. - две десетилетия след като епископът на Милуоки в Уискънсин е научил за обвиненията - и две години преди смъртта на свещеника. Епископът е бил приканен да предприеме действия, като "ограничи публичните служби на отец Мърфи и изиска отец Мърфи да поеме пълната отговорност за сериозността на своите постъпки", каза отец Ломбарди. "Отец Мърфи почина приблизително четири месеца по-късно, без да последват други инциденти," се казва още в изявлението. Говорителят на папата отбеляза и че полицията по това време също е разследвала случая, но така и не е предявила обвинение.

Изпълнена с обвинителни изрази редакционна статия на вестника на Ватикана заяви, че "не е имало прикриване" по случая, който бе отразен от "Ню Йорк Таймс" в четвъртък. "Осерваторе Романо" определя обвиненията като "очевидно подъл опит на всяка цена да бъде нанесен удар срещу папа Бенедикт и неговите най-близки помощници".

Междувременно един от главните съветници на папата, кардинал Жозе Сараива Мартинс, обяви пред репортери, че имало "заговор" срещу църквата, без да уточнява кой е отговорен за него. Папата бе подкрепен и във Великобритания от архиепископа на Уестминстър Винсънт Никълс, който каза, че тогавашният кардинал Рацингер не е бил "пасивен наблюдател" в случая. В писмо до в. "Таймс", архиепископът обяснява, че папата е въвел промени в църковните закони, за да бъдат защитени децата.

Кореспондентът на Би Би Си в Милуоки Робърт Пигот казва, че американският случай е особено шокиращ, не само защото свещеникът е злоупотребявал с деца, но и защото му е било разрешено да премине в друга енория, където отново е имал достъп до деца. Пигот казва, че въпреки че няма директни доказателства срещу тогавашния кардинал Рацингер, това е неудобно съвпадение на събития за Ватикана. По негови думи това е случай на прикриване и в тази насока папата се налага да даде отговори на някои въпроси.

ТВърди се, че отец Мърфи, който е признал, че е злоупотребявал с момчета преди смъртта си през 1998 г., е подбирал жертвите си в леглата им в общата спалня на общежитието, на училищни пътувания и дори по време на изповед. Въпреки това Мърфи до смъртта си официално няма петно в досието си.

Вече са заведени дела от петима души, обвиняващи архиепископа на Милуоки в непредприемане на достатъчни мерки срещу свещеника.

Миналата седмица папата разпространи безпрецедентно писмо до Ирландия във връзка с 16-годишни скандали с прикриване на злоупотреби от свещеници.

Тепърва предстои папата да коментира и действията си по случая със злоупотреба с деца, в който бе замесен немски свещеник по времето, когато Бенедикт е ръководил архиепископията в Мюнхен. Отец Петер Хулерман бе обвинен в злоупотреба с момчета, а сегашният папа е одобрил прехвърлянето му през 1980 г. в Мюнхен, за да получи психологическо лечение от педофилия. Опозореният свещеник бе осъден през 1986 г. за злоупотреба с деца, но е останал в редовете на църквата още две десетилетия.

Сър Кен Макдоналд, бивш директор на службата за местата за наказания в Англия и Уелс заяви, че Ватиканът трябва да съобщава за всички случаи на злоупотреби с деца на полицията. "Ако учителите в училище извършат злоупотреба с деца, не казваме, че е работа на училището да изясни този случай," коментира Макдоналд пред "Радио 4".

Новините

Най-четените