СУ не се дава на контраокупатори

Знайте, че българският народ е малко заспал и някой трябва да го събуди. Всички революционери са били млади хора, старото трябва да се маха. Думите не са на някой от студентите, окупирали Ректората на СУ, а на 80-годишния Асен Камиларов. Мъжът, който е инвалид, е дошъл с такси до Софийския университет, за да донесе на младежите тава с домашна баница.

По същото време ден по-рано тълпа от контрапротестиращи и партийни активисти опитаха да нахлуят в Алма Матер. Сега пред затворения портал на Ректората отново има хора, които от десетилетия не са възпитаници на ВУЗ-а. Този път обаче носят вафли, лекарства, стекове с минерална вода и други припаси за протестиращите студенти.

Като през 90-те?

Вътре в двора на Ректората настроението е приповдигнато. Десетки студенти са прекарали нощта в основния корпус на СУ, идват още и още. Всички минават през импровизиран пропуск, където охраната проверява документите им - мярка срещу провокатори. Оттам влиза и ректорът проф. Иван Илчев. Историкът изглежда смутен, не иска да говори пред медиите.

По-рано той беше заявил, че участващите в акцията младежи са "много малко" и смущават учебния процес.

Преподавателят проф. Калин Янакиев, който от началото на акцията подкрепя студентите, коментира на влизане, че след събитията от 27 октомври, вече може да се очаква всичко: „Вчера това бяха група агресивни момчета с характерни емблеми на националистически организации на якетата си. Някои не бяха особено трезвени".

Често се правят паралели между настоящата окупация на СУ и предните студентски протести от началото на прехода. Янакиев коментира: „През 90-те имаше по-голям оптимизъм, защото злото изглеждаше победимо с единично усилие. Сега има каскада от превъплъщения на злото".

Според професора, практически всички партии в парламента днес са „политическа лъжа". Въпреки това, той е яростен противник на тезата, че падането на сегашните управляващи ще доведе до смяната им с други, които не са по-добри.

„Злото не може да бъде търпяно. Проблемът ще се реши трудно, но не може да не се решава, защото има риск да се възпроизведе", категоричен е той. Янакиев допълва, че още в първите дни над 200 хабилитирани преподаватели са подкрепили акцията.

Един от студентите-окупатори признава, че очаква да се повторят неделните провокации заради Академическия съвет, който се събира извънредно в сградата на съвещание. По думите му, каквото и да реши ръководството на Алма Матер, акцията ще продължи. Въпреки това, той и колегите му се надяват на подкрепа от страна на преподавателите си.

Според студента, който в момента учи право, премиерът Пламен Орешарски няма да спази обещанието си да дойде на среща с тях в Ректората. „Той не иска диалог, а псевдодиалог - като с протестиращите с президента", коментира младежът.

Контри?

„Моля да ни изпратите още хора - Алфа ТВ не искат да излязат", казва по радиостанцията момче от охраната, докато репортерка от партийната телевизия на „Атака" му държи сметка защо не я пуска да се движи свободно из двора. По време на размириците ден по-рано, репортер на телевизията е видян да къса плакати на протестиращите студенти.

Докато тече разправията се появява подвижна телевизионна станция на News7. Бусът е бурно освиркан и, въпреки отворения портал, не е пуснат в двора. Екип на телевизията също е подгонен от недоволните, но всичко се разминава без инциденти. Студент от охраната специално се качва на оградата, за да обясни на всеослушание, че представителите на всички медии ще бъдат допуснати да отразят окупацията.

Журналисти пред СУ не липсват заради информацията за нови провокации с участието на контрапротестиращи, бръснати глави и политически активисти. Притесненията на студентите и очакванията на репортерите излизат напразни - на стълбите на Ректората действително има хора, но голяма част от тях всъщност са поддръжници на окупацията, които искат да видят кой е срещу тях. Даже и протестиращите в напреднала възраст са повече от контрапротестиращите.

„Господин Пеевски е в парламента, нормално е да протестират там, но сега стана студено и се прибраха на топло (в Ректората)", твърди студент от специалност „История". По думите му той и колегите му са „освободители" на СУ. Подчертава, че не е привърженик на Пламен Орешарски и просто не иска политиката да пречи на учебния процес.

На въпрос дали „подкрепленията", водени от депутата Борис Цветков не са политизирали и тяхната контраокупация, друг студент твърдо заявява, че при нова поява на партийни активисти, ще ги помолят да не застават близо до тях. Въпреки това, върху младежите се изписва дъжд от обвинения, че са платени от БСП и в крайна сметка са принудени да отстъпят.

Възрастна жена и момиче спорят разгорещено около 5 минути, преди и двете да осъзнаят, че са „за" окупацията на СУ. Следва сдобряване и прегръдка. „В нормалните страни гражданското общество задава въпроси и получава отговори", казва студентката. Според нея младите хора трябва да подготвят проект за нова конституция по белгийски образец - с много по-силно застъпени права на гражданите.

Минути по-късно, на мястото на контрапротеста вече се събират подписи за оставката на кабинета.

Новините

Най-четените