Преди около година в социалната мрежа време бях повдигнал въпроса за дигитализацията с едно рекламно видео на таблет на Майкрософт, като полунашега, полунасериозно предвидих, че до десетина години хартиените носители (книги, вестници, картички, писма, документи) ще изчезнат от нашата действителност и ще ги намираме само в музеите и в ръцете на най-неприспособимите.
Тогава много от приятелите ми - къде на шега, къде насериозно, вкупом решиха да ме опровергаят, като се вричаха във вечна вярност към хартията и уверяваха, че няма как да изчезне. Твърдяха, че все още пишат с химикал в хартиена тетрадка, пращат по пощата хартиени картички за Коледа, четат хартиени книги и хартиени вестници и обясняваха как "то си е друго да хванеш книгата в ръка"(!). Инатяха се, че си купуват вестници и списания.
Нека пак поговорим за това сега - година по-късно.
Ето няколко факта от реалния живот, които никой не може да отрече, защото ги среща ежедневно:
1. Телеграмата изчезна като услуга преди може би над 5 години (измести я SMS-ът).
2. Картичката за Коледа я замениха MMS-ът и е-картичката.
3. Библиотеките у нас са в колапс - все по-често официалните медии, родни интелектуалци и специалисти говорят за дигитализирането им: всичко ще се въведе на текстови или имидж файлове и ще се ползва онлайн срещу абонамент.
Всеки знае какво е bookreader - на масово въоръжение е в нормалните страни. Преди няколко седмици Калин Терзийски и друг млад писател обсъждаха темата по "Хоризонт" с предложение за дигитализация на библиотеките.
4. Налице в България е вече т.нар. "електронно" училище - изчезват хартиените дневници, седмични програми, материални книги и т.н. Всичко се въвежда в един училищен сайт, в който преподавателят влиза с парола, попълва оценките, учениците си ги проверяват, гледат си програмата за седмицата, виждат какво им е домашното, пишат го и пращат обратно за проверка.
"Вероятно ще ползват "Гугъл" за преписване!", бихте възкликнали начумерено като стари свекърви. "А вие, като не сте преписвали в училище, сега милионери ли сте?" - питам аз. Нека преписват - важното е, че за да го препишат, първо трябва да го открият и прочетат. И все пак не всички са преписвачи, нали?
5. Откриха се т.нар. "скайп" училища (http://www.mastylo.net/ , www.kabinata.com) - хора с дипломи учат други хора онлайн (без хартиени учебници и тетрадки), с дигитални речници, граматики и помагала.
6. Будките за вестници и списания са в предсмъртна агония. Новините са в интернет - всички печатни издания вече имат уеб вариант. Някои дори напълно се отказаха от печатната форма.
7. Мобилните оператори ежедневно рекламират отказването от хартиена фактура и дават бонуси за отказалите се клиенти. Фактурирането е вече електронно и за фирмите, стига да го искат.
8. Електронният подпис добива все по-широка популярност.
9. Всички институции и организации все по-рядко ползват хартия при бюрократичните процедури - онлайн контактът с тях става все по-лесен от ден на ден.
Списъкът е дълъг. Нямам сили и време да изброявам доказателствата за смъртта на хартията като информационен носител.
Най-добре го каза един колега по БНР (цитирам по памет): "Защо някои протестират, че младите не четат, че библиотеките са празни, че никой вече не държи книга в ръка? Предложете им книгата в достъпен за тях вариант. Не е важно от какъв носител се чете, важно е самото четене и то е постижимо само ако предложите на хората дигиталната форма".
Вече не четем, щото само пишем....коментари някой път не е нужно и да четеш статията за да и отговориш. Предвидил бил миналата година изчезването на хартиените картички.....че те изчезнаха преди 10 години още, има-няма оттогава ме заливат със спам от електронни картички по празниците...
Сладур си, спор няма! Ама само ми отговори на този въпрос: защо, да му се не види, една от най-купуваните книги на 2011, биографията и то ТОЧНО на ИТ гуруто (каква ИРОНИЯ САМО, нали?) и легенда за феновете си- Стив Джобс е .... на ХАРТИЯ!??? И хората се трепят да купуват близо 700 страници, дето тежат, вместо да си я четат на reader-a!???
Аз съм напълно съгласен с мнението на автора. В най-скоро време, почти изцяло ще се ползват електронни носители и четци, а хартията ще остане в миналото. Не разбирам, защо е тази яростна съпротива. Не изпитвам удоволствие от това, да държа книга в ръце, да чистя всяка седмица библиотеката в къщи от прах и да мъкна със себе си обемисти и неудобни книги. На четеца/компютъра можеш да си качиш почти неограничен обем книги, да си водиш бележки колкото си искаш, бързо да си правиш справка по ключови думи и, не на последно място, няма да дишаш прахоляка от книжните книги. Трябва да призная, че по света има всякакви хора. Не отхвърлям вътрешното усещане на хората, които предпочитат "да усетят аромата на книгата". Спомнете си, обаче, подобен спор се е водил и между привържениците на конската тяга и застъпниците на двигателите с вътрешно горене. Любителите на коне са изтъквали често аргумента, че "ще им липсва миризмата на коне". Айде, весели празници!
при положение че 80 процента от цената на книгата е книжното тяло, е нормално електронните книги да са около 5 пъти по евтини, но разбира се пак ще се намери кой да се опита да дига цените, хартиените книги за разлика от хартиената преса ще оцелеят но по скоро ще бъдат бутикова стока отколкото това което са сега
То е важно не колко книги и на какъв носител си прочел, а колко от тях си ги осмислил като си ги чел! Затова смешни са ми тия дето си треперят над хартиената библиотека, както и другите дето пък можели да си складират по 100 книги в джоба..... ми складирайте ги Те книгите не са домати, та да е толкова важно само това къде и в какво ги държиш ...
Теа На един друг портокали, на мен домати
Книгата би изчезнала единствено за някого, за когото никога не е била НЕизчезнала, или за хора, за които мозъчните изпразвания на Терзийски са литеаратура. Да сравняваш литературата с писането на телеграма, или аромата на хартия и мастило с купчина синтетична пластмаса, е просто доказателство на теорията за де-еволюцията. Аз, като виден неприспособимец, мога да посъветвам всички, които желаят книгата в "достъпен" (каквото и да значи това) вариант, да си изцъркат малко кетчуп в шопската салата.
Фантасти-утописти предвиждаха през 21 век да не ядем а да пием хапчета които да заместват храната... както виждате напоследък е супер модерно да ядем домашно отгледани храни. Същите хора прогнозираха как лаптопа ще измести стационарния компютър, как радиото, факса и матричния принтер ще изчезнат. Е, сякаш само намалиха дела си, но не изчезват. Така че това с книгата е малко пресилено.
Rodrigo, умнико, няма да коментирам дебилния ти въпрос. А ти защо не даде отговор на моя??? Защото не можа- затова се заяде, нали!
Роуане, прав си!
Имам kindle. Супер е! Свалям си книги от читанката ... Наистина предпочитам хартията, но цените на книгите и доходите ми някак не си пасват. Преди години имаше предложение да се освободят книгите от ДДС, ама им се досвидя на управляващите. а аз пресметнах, че при средна цена от 15лв за книга ще си избия новата придобивка след прочитането на десетина книги. Чиста далавера! И на мен ми е мъчно за библиотеките, преди години не излизах от там, бях книжен плъх. Обичах да вдишвам въздуха, миришещ на това, на което само библиотеките миришат (хартия, прах, магия...). Но времената се менят и трябва да приемаме промените, и ако новите поколения четат от разни джаджи, аз съм ок - стига да четат!
Явно на мода са "псевдо" нещата,по-голяма глупост от "електронно" и "скайп" училище не бях чувал))))Познайте дали ще има слаби ученици,ще има само отличници вече))Та за книгите е яко да са в електронен вариант,но надали ще намалее изсичането на дърветата в глобален план.Така,че полза никаква от електронните книги,да не забравяме,че при един енергиен срив в по-глобален мащаб,устройствата стават безполезни ако не можеш да ги заредиш с енергия,ще трябва да минем изцяло на слънчева,абе с една дума не мисля,че това е толкова важно поне за мен.И аз имам Kindle,но не съм спрял да си чета и хартиени книги,или трябва да си навиря и аз носа?Не е важно как ги четеш,друго е важното.......но явно малко хора го разбират