Все повече компании по света прегръщат идеята за дигиталното номадство или възможността служителите да пътуват и работят едновременно, благодарение на новите технологии и непрекъснатата връзка с интернет в различни точки на планетата.
Всъщност, не е нужно да си в непрекъснато движение и вечно на пътешествие, за да попадаш в групата на дигиталните номади. Достатъчно е да си независим от конкретно работно местоположение и да можеш във всеки един момент да отидеш където си поискаш, ако го поискаш, без това да представлява риск за професията ти.
Все повече и повече хора в Европа и по света правят точно това. Движението води началото си от култовата книга на американския лектор и бизнесмен Тимъти Ферис "4-часовата работна седмица".
Книгата предлага съвети по аутсорсинг, по-добра продуктивност, обвързана с вършенето на по-малко, но по-стойностни и важни неща, а не гонене на количества и най-просто казано - отваря очите на читателя относно необхватните възможности за менажиране на работата и личното време в съвременния технологичен свят.
Не е нужно да си шеф на нещо, за да станеш дигитален номад. Въпреки че много хора стартират така собствения си бизнес.
По-голямата част от дигиталните номади по света имат "нормални" работи или фрилансват за клиенти, без да се обвързват с физически престой в конкретно офис пространство, град или държава.
Крис Смит и Сюзън Уолкър са служители в британска фирма в областта на финансовите услуги. Те успяват да убедят своя шеф да прекарат една година, работейки дистанционно от различни градове на света. Той като по чудо се съгласява.
Тъй като милениалите идват на работа по причини, различни от тези на родителите си, все повече работодатели споделят убеждението, че бизнесът трябва да се адаптира към нуждите на по-младите служители.
Смит е на 36 години, а неговата приятелка - на 33. Двамата ще посетят 12 страни през следващите 12 месеца, като през цялото това време ще изпълняват служебните си задължения дистанционно от различни градове по света като Богота, Прага и Куала Лумпур, без да им се налага да стъпват в централния офис на фирмата до 2018-а година.
Първата спирка в голямото им пътуване е Мексико, а след това идва ред и на Колумбия.
После двойката продължава към Лима, Перу и Аржентина, преди да напуснат Южна Америка и да се насочат към Европа и Азия.
Сюзън е служител на фирмата, откакто е на 21 години, а пък Крис вече 10 години работи за тях. Ясно е, че компаниите искат да задържат лоялните си служители и подобни решения са част от стратегията за постигане на тази цел.
Хора като тези двамата обикалят света в група с още пътуващи професионалисти, така наречените "дигитални номади", или сами. Всички са различни, но имат нещо общо помежду си: мечтата да пропътуват земното кълбо, без да загърбват кариерите си.
Докато работят от специално организирани за целта офиси, хотели, плажове или други удобни за целта пространства през деня, дигиталните номади прекарват вечерите, уикендите и другите почивни дни в разглеждане на забележителности и откриване на нови, непознати светове.
"Много обичаме да пътуваме и искахме да имаме възможността за това, но си дадохме сметка, че за да стане като хората, ще ни се наложи да отсъстваме от работа поне 12 месеца.
Мислихме си, че подобно решение означава да напуснем работа, нещо, което никой от нас реално не желае. Истински вълнуващо е, че успяхме да съчетаем и двете и да сме първите, които да изпробват този модел във фирмата ни. " - споделя момичето в двойката пътешественици.
Със сигурност технологиите освобождават хората от необходимостта да са вързани на едно място, за да си свършат работата.
Това може да се случва и от разстояние, както доказва животът на дигиталните номади.
В много професии не е задължително да си винаги в същия времеви диапазон онлайн като колегите си, стига да бачкаш толкова добре, колкото и ако си зад бюрото си в офиса. А защо не и по-добре.