Аз съм привърженик на небезивестната теза на знаменит наш адвокат, че "има компютърно престъпление, когато ти откраднат компютъра."
Ако ти откраднат само монитора, тогава престъплението става ли "мониторно"?
Няма и не може да има разлика между обикновената и компютърната кражба.
Използвайки човешкото невежество в областта на компютрите и глупостите за някаква виртуална реалност, се прокараха грабителски закони за терор над потребителите от страна на компютърни търгаши, фетишизиращи своята компютърна интелигентност.
Няма никаква разлика между носителя и начина на пренасяне на данни. Който твърди обратното, значи твърди, че може да изяде ябълка от екрана на телевизор.
Каква е разликата дали един масив от данни (съобщение) се носи в паметта на бързоходец, изсечено е върху камък или изпечена глина, написано на хартия или предадено на ръка по телеграф и записано от друг телеграфист, на хартиена или магнитна лента, на дискета и пр. ?
Не, при компютрите било друго! Какво му е другото? Същото е, само че не се вижда с просто око. Записът всъщност е запис на електрически сигнал на магнитен носител. Нима електрическите сигнали или магнитния хистерезис са нечия собственост? Ако някой твърди нещо подобно - позвънете на лудничарите да му форматират паметта.
Компютърно пиратство
Кой болен мозък и невежо съзнание с престъпна наклонност да печели от човешкото невежество измисли този нескопосан израз?
Какво е пиратство? Нима си скочил през прозореца върху нечий компютър на абордаж със сабя в ръка! - Глупости.
Бил си проникнал незаконно в чужд компютър? Твоят също е в мрежата, ако иска и той да проникне, нито е малолетен, нито е неграмотен! Отворената връзка е отворена врата, където си поканен. Нали можеш да звъниш по телефона на всеки абонат. Който не иска да му звънят, си закрива телефонния пост.
Връзката на компютрите е по същите жички на същия телефон, каква е разликата? Ако не желае виртуални гости, да измъкне кабела или поне да сложи някакъв знак или препятствие, парола. Ако прескочиш паролата, значи тя не върши работа и да си я смени. Не може да се говори за взлом, защото не си му строшил куплунга или каквото и да било.
Кражба на интелектуална собственост
Това пък какво означава? Най-вероятно имат предвид, че си откраднал статуята на Венера Милоска и се фукаш пред съседката, че сам си я издялал и искаш да я продадеш на черно за надгробен паметник.
Или имат предвид, че си обрал орехите на бай Минчо, дето ги присади на див филиз (интелектуална собственост) и си ги скрил тайно в хралупа да си ги изядеш сам.
Никой не е написал името си на програмата на някоя компания, само я ползва. Нима не можеш да си препишеш няколко телефонни номера от телефонния указател , който съседът е купил или дори да копираш няколко листа на копирна машина. Дори да си копирал целия указател на някакъв носител, не си откраднал нищо, защото си му го върнал и неговото си е при него.
Ако аз направя снимка на случайна кола или къща, това не е кражба, а копиране на изображение. Как така имам право да копирам лист от списание на копирна машина, а компютърна програма не?
Наистина, ако за някой нещо е много ценно, нека си го държи заключено в сейф и да не го показва на никого. Иначе, ако гледаш римски фонтан и ти дойде идея как да си напоиш патладжана, може да се смята за кражба на интелектуална собственост на римския император.
Ако притежавате нелицензиран софтуер, ще ви конфискуват компютъра. А ако ползвате числото "пи", за което не сте платили лиценз на Питагор при изчисление с молив, ще ви кофискуват ли молива? Те това е дивотия...
Незаконно копие на софтуер - това вече е идиотщина
Например Вие имате кило картофи и аз им направя снимка, тя незаконно копие ли е? Че нали вашите картофи (сорс кода на програмата) са си у вас, а моята снимка (изпълнимия файл на законно купена дискета) е у мен - и всичко си е наред.
Като говорим за софтуер обикновено се има предвид файл. Нека напомним, че това е подредена съвкупност от данни.
Стихотворение на Ботев също е подредена съвкупност от данни. Ако го препиша с паче перо, един вид го копирам, това незаконно копие на файл ли е? Тогава в училище ни учат да ставаме виртуални престъпници, като мъчително и ръчно "копираме" писаното от Вазов и Славейков поне десет години.
Явно някакъв клан е решил да ни изнудва с претенции за виртуална собственост, ама не иска да му плащаме с виртуални пари, а с реални.
Като си говорим за лицензи, да задам няколко въпроса
Нека подробно се замислим върху поставените въпроси. Сега е модерно да се кирилизира софтуера и преди всичко - да се лицензира. Тези, които искат това, платили ли са лиценз на Константин Кирил Философ и на брат му Методий за писмената?
Защото това е бил грандиозен софтуерен проект, в който василевсът на Византия Михаил III е бил инвеститор, Великоморавският княз Ростислав - клиент, а България е кракнала бета версията, наречена „глаголица" по време на прехвърляне на данните през нашия маршрутен сървър (територия) от супервайзера княз Борис I.
Не са платили лицензна такса и на ученика им Климент, който в Охрид компилирал работната версия 2.0, наречена „кирилица" и обучил с Наум Преславски първите хакери, копиращи този софтуер за вътрешния пазар и износ зад граница в Киевска Рус.
Нима светите букви не са подредена съвкупност от данни, един вид файл? Нима те, зографисани на стена (твърд носител), не са файл, а записани на дискета - са файл? Става дума за една и съща информация, каква е разликата?
Ако само копирането на дискета е престъпление, същата информация може да се пренесе и на хартиена перфолента или да се издялка на камък. Впрочем кристалът на паметите е от същия материал - изключително чист силиций и силициев двуокис. Каква е разликата, все на камък е написано (само да не го огреят ултравиолетови лъчи, че ще забрави; не е като по-надеждната стара технология - с чук и длето)?
Утре някой може да си извади концесия върху вятъра и ако си проветриш тоалетната, значи ползваш нелицензиран продукт (неговия вятър) и крадеш неговите идеи?...
Ако всичко това ви звучи глупаво, не съм виновен аз. Това е светът, в който живеем.