Задръстванията в София не са ново явление, но придобиха съвсем нови мащаби, откакто протестите се трансформираха в блокади на ключови кръстовища.
Трафикът през центъра на града беше пренасочен по обиколни маршрути, които често не са предвидени за подобно натоварване. Въпреки че е отпускарски сезон, животът в столицата не спира, но заради блокадите той определено е на по-бавни обороти.
Придвижването с автомобил от точка А до точка Б, което преди е отнемало 20 минути, в сегашната ситуация може да изяде час от времето ви (реална офисна история). Ползването на градски транспорт е допълнително усложнено от променени маршрути и фактът, че автобусите също се озовават в образувалите се тапи.
Блокадите пряко се отразиха върху живота на огромна част от жителите и гостите на столицата, без значение дали те са съпричастни с исканията на протестите, или не. Предизвикват задръствания, закъснения за работа, нерви, а в комбинация с жегата се повишава рискът от инциденти, които иначе могат да бъдат избегнати.
Тъй като не е ясно колко дълго ще продължат блокадите на кръстовища, нужни са решения, били те и временни.
Ето защо подготвихме за вас няколко съвета, които се надяваме да са ви полезни за справяне с предизвикателството "Пътуване в блокирана София".
Те са валидни без значение дали сте шофьор, или разчитате на градски транспорт или таксита; както и дали ежедневно пътувате из столицата, или ви се налага да го направите само в конкретен ден.
Както се казва, информацията е сила, а именно информацията ще ви помогне да ограничите нервите си от задръстванията.
1. Ще ползвате градски транспорт? Запознайте се предварително с променените маршрути
Ако имате нужда от градски транспорт, метрото без съмнение е най-добрият избор в тази ситуация, защото за момента не е засегнато по никакъв начин от блокадите. Проблемът? Мрежата от метростанции е сериозно ограничена и не достига до редица квартали на столицата.
Ако разчитате на наземните форми на градски транспорт, има риск автобусите и тролеите, които ползвате, да са с променен маршрут заради блокирания "Орлов мост" например. Такава от 31 юли насам е ситуацията с 10 автобусни линии и 4 тролейбусни.
За да избегнете излишното чакане по спирки, по-добре да се информирате за това какви са новите маршрути. Удобен начин е да проверите в страницата "Маршрутни промени" в сайта на Центъра за градска мобилност.
Там можете да откриете информация за маршрута на нужния ви градски транспорт - полезно не само в условията на блокади, но и при ремонти например.
2. За шофьорите: Свалете си Waze
Може би най-популярното трафик приложение ще ви бъде от изключителна полза, за да си спестите допълнителни нерви от шофирането в столицата. На картата му можете да видите както затворените за движение булеварди и улици, така и натоварването на алтернативните маршрути и средната скорост на минаващите по тях.
По този начин още преди да завъртите ключа, ще сте наясно какво е положението с трафика на кръговото на Телевизионната кула например.
Когато знаете, че движението по бул. "Драган Цанков" е с 9 км/ч в посока центъра, а по бул. "Пейо Яворов" ще се влачите с едва 4 км/ч заради струпването на автомобили, можете своевременно да се откажете от идеята да минете през кръговото и да разгледате картата за друг, по-слабо натоварен маршрут, който макар и по-дълъг, може да се окаже по-бърз заради липсата на чак такова движение.
Waze можете да свалите както за Android устройства, така и за iPhone.
3. Планирайте, планирайте, планирайте
Всичко казано дотук е свързано с предоставянето на информация, която ще ви бъде полезна, за да направите най-важното: да планирате пътуването си из София.
Без значение дали трябва да търсите нов маршрут към работното си място, дали трябва да отидете на гости на приятел, или просто посещавате столицата за друг личен или работен ангажимент, планирането е това, което може да минимализира отражението от блокадите върху времето ви.
5 минути планиране могат да ви спестят много повече в чакане в задръстване, чакане на автобус, който няма да се появи, или в обикаляне.
Така например ако рано сутрин ви предстои пътуване с такси, просто си поръчайте такова от предната вечер, по възможност извън пиковите часове. Така си спестявате риска от това да поръчате сутринта и 1) да няма кой да приеме поръчката ви; 2) шофьорът да не може да стигне до вас заради задръстванията.
4. Музиката ще спаси света
Колкото и добре да планирате маршрута си, не всичко зависи от вас и все пак може да се наложи да чакате в задръстване - без значение дали вие сте зад волана, или се возите в градски транспорт.
Тогава ще ви е нужно спокойствие. Направете си плейлист в Spotify с песни, които ви карат да се чувствате добре. Ако ви мързи, хвърлете едно око на рубриката ни MusicCafe, където всяка седмица ви подготвяме разнообразни такива.
С хубавата музика времето минава по-бързо, а има шанс и да укротите разпалващото се във вас недоволство. Защото ако още от сутринта натрупате желание да крещите и удряте някого, това ще съсипе и останалата част от деня ви.
Другият вариант? Подкасти! Ако досега не сте пробвали, може би моментът е подходящ. Съвсем скоро нашият подкаст за кино - "Тихо, филмът започва", ще се завърне, но дотогава можете да се възползвате от времето в чакане по софийските булеварди, за да се забавлявате и да научавате интересни неща за света на киното и телевизията от старите му броеве.
5. Помислете за алтернативен транспорт
Ако трябва редовно да изминавате разстояние в центъра на града, което влиза в противната категория "Твърде дълго, ако си пеша, твърде късо за автомобил/градски транспорт", помислете за алтернатива.
Кога за последно се качихте на велосипед? Пробвахте ли да се придвижвате из центъра с тротинетка?
Опции има, а макар по принцип да е рисково да си на две гуми в столичния трафик, при задръстените булеварди е много възможно по маршрута ви дори да не срещнете автомобил, само някоя друга патрулка покрай струпаните палатки. Проблемът тук е, че алтернативните опции са свързани с инвестиция - възможно е да се наложи да си купите велосипед (нелоша инвестиция, между другото), а пътуването с тротинетка под наем не е по джоба на всеки.
Дано тези скромни съвети са ви от полза при пътуванията от блокирана София. Вършат работа на екипа, надяваме се да свършат и на вас. Важното е едно - не позволявайте на нервите да блокират живота ви.