Основната причина за бума на добив на шистов газ в САЩ, е че според законодателството собственикът на земята е и собственик на това, което се намира под нея.
Така американският фермер вместо да копае царевица, решава да продаде това, което се намира под нивата му и за нула време да стане милионер.
В Европа обаче не е така - подземните богатства са собственост на държавата и това значително усложнява процедурата по добиването им.
В САЩ 1 MBtu (милиона британски термални единици, така се продава газът) струва около $4,5, в Европа - около $11-12, в Азия - $15. Затова е най-вероятно износът на американски шистов газ (когато той започне) да бъде насочен именно към Азия.
Защо е важна географията? За да стигне американският газ до Европа е необходимо да бъде втечнен, транспортиран с кораб през океана и регазифициран на европейска територия. Това би покачило цената на газа до около $11 за 1 MBtu.
Но тук има и една друга уловка - шистовият газ е с по-лоши качества от конвенционалния, т.е. е необходимо да се втечнява и продава по-голям обем, за да продаваш необходимите Btu, което покачва цената до около $ 12 за 1 MBtu, което пък прави американският газ неконкурентен на европейския пазар.
Местният добив на шистов газ? Не ми се рови сега за последните новини от Полша. Нека някой друг го направи