Кога за последно копирахте, а след това вмъкнахте нещо, посредством функциите Copy-Paste на компютъра/смартфона си? Може да е бил чист текст, изображение, или просто линк към забавен колаж или снимка на котка, която да споделите с някого.
Преди пет минути? Преди час? Вчера?
Cut-Copy-Paste са функции, които изключително много улесняват ежедневната употреба на устройства в живота ни, а в някаква степен и самия живот, доколкото в днешно време той е така силно обвързан с технологиите. Но едва ли сте се замисляли на кого му е хрумнала концепцията за Ctrl+X/C/V, която спестява огромно количество време, нерви и негативна енергия.
Такава е съдбата на невъзпятите герои. Онези с гениални идеи, които обаче не са се превърнали в лицето на някой бранд, ала Стив Джобс.
Вместо това са били част от по-голямата група на “пехотинците” - тези на заден план, които постоянно генерират нови и понякога изключителни хрумки, които в началото изглеждат странни, след това се оказват революционни, а десетилетия по-късно са считани за част от нормалното.
Такъв е Лари Теслър, който ни напусна миналата седмица на 75-годишна възраст, за да се прехвърли, може би, в една друга реалност, която сигурно също може да бъде описана посредством нули и единици.
Теслър е пионер в онази сфера, към която някои гениални български умове сега роптаят и настояват тя да бъде обложена със специални данъци - компютърен специалист е. При това такъв, който с идеите си е повлиял на живота на милиарди хора по света, без те да го съзнават.
Именно Теслър е човекът, измислил функциите Cut, Copy и Paste. Най-малкото, с това ни е спестил ужасяващата реалност, в която да трябва да набираме на компютъра/таблета/лаптопа отново всеки текст, който искаме да цитираме.
Ако гледаме по-глобално на нещата, замислете се колко студенти в България са завършили само и единствено благодарение на хрумката на Теслър. Колко страници в Wikipedia са били копирани, колко готови текстове са били използвани наготово, само "леко пипнати", че да не се усетят проверяващите...
Без "малкото", на пръв поглед, нововъведение на Теслър подготовката на курсови и дипломни работи щеше да продължава да бъде един невероятен ад до днес. Може да се поспори обаче и по въпроса дали нивото на професионализъм в завършилите нямаше да е по-високо...
Във всички случаи обаче Теслър е бог на дипломите. Не забравяйте това и го помнете с добро.
Той наистина е част от онези невъзпяти герои, чиито идеи днес са неразделна част от живота ни, но за които може би изобщо не сме чували, а считаме създаденото от тях за просто част от развитието на цивилизацията.
Като Уилям Кериър - създателят на климатика, който поддържа температурата в дома или офиса ви такава, каквато я искате, без да изисква от вас повече от няколко мързеливи натискания на бутон на дистанционното. Или на Натаниъл Болдуин, когато благодарение на слушалките в ушите си се наслаждавате на любимата си песен в препълнения градски транспорт.
Теслър има и други пробиви в сферата на потребителския интерфейс, сред които и измислянето на отбелязването с влачене (click and drag). При това, по думите на негови колеги и съмишленици, е постигал всичко без да има голямо его. Ето защо и знаем толкова малко за него. Винаги в ролята на спътник при работата по големи проекти, но без да държи името му да стои най-отгоре. Хубав пример в свят, в който помним имената на твърде много хора, популярни само с това, че са… популярни.
Но духът на Теслър е във всеки текст, в който някоя негова идея за по-удобно използване на компютърни устройство е била използвана. Включително и в този. Благодарим!
Чудесна статия! Поздравления за автора!